Provincies keren 37 miljoen aan faunaschade uit aan boeren
ARNHEM (ANP) - De provincies hebben vorig jaar bijna 37 miljoen euro aan faunaschade uitgekeerd aan boeren. Dat is ruim 5 miljoen meer dan in 2020. De stijging komt vooral doordat de prijs van gras is gestegen, zegt BIJ12, het bureau dat voor de provincies de faunaschade regelt. Een boer lijdt faunaschade als dieren zijn gewassen op de akkers vernielen.
Ganzen veroorzaakten veruit de meeste schade, bijna 19 miljoen euro. Ze vreten graslanden in recordtempo kaal. Vooral in het voorjaar veroorzaken de vogels veel schade omdat ze het verse, jonge gras opeten. Boeren moeten dan vervangend voer voor hun vee kopen. De vergoeding die zij voor hun schade krijgen is gebaseerd op hoeveel vervangend voer zoals maïs kost.
Verschillende soorten ganzen bezetten de eerste vier plaatsen in de top 10 van dieren die schade veroorzaken. De rest van die lijst wordt bezet door andere vogelsoorten zoals de mees en de roek. De das staat als enige zoogdier op de negende plaats en heeft in 2021 ruim een half miljoen aan schade veroorzaakt. Boeren in Friesland, Noord-Holland en Gelderland meldden de meeste schade aan hun akkers.
Schade door wolvenaanvallen komt in de top 10 nog niet voor. Wel hebben boeren in Noord-Brabant en Limburg last van schade door wilde zwijnen, die akkers omploegen. Wilde zwijnen mogen eigenlijk alleen in de Veluwse bossen in Gelderland voorkomen, maar in beide zuidelijke provincies zijn toch populaties ontstaan die steeds verder zwerven over het platteland.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Op NPO 1 worden de NOS Journaals donderdagochtend verlengd en daarnaast herhaald. Dit wordt gedaan "in verband met de onrustige nacht en het vele extra nieuws", laat de publieke omroep weten.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vondelkerk in Amsterdam dreigt niet verder in te storten, de muren van het brandende gebouw blijven staan. Een constructeur heeft vastgesteld dat er geen verder instortingsgevaar is, meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Ongeveer negentig huishoudens rond de brandende Vondelkerk in Amsterdam zitten tijdelijk zonder elektriciteit. De stroomvoorziening is voor de zekerheid afgesloten, zodat de brandweer veilig het vuur in de kerk kan blussen. De veiligheidsregio weet nog niet hoelang de stroomonderbreking duurt.
1 uur geledenHELLEVOETSLUIS (ANP) - Tussen de 40 en 45 bewoners zijn uit hun woning gehaald om de brand die woedt in de parkeergarage onder hun appartementencomplex in Hellevoetsluis. Ze worden opgevangen in een ander appartementencomplex, meldt de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben hun huis moeten verlaten vanwege de grote brand in de Vondelkerk in Amsterdam. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. Het gaat om woningen rondom de kerk.
4 uur geledenBERGEN OP ZOOM (ANP) - Een jong kind is omgekomen door een ongeluk in Bergen op Zoom. Een auto heeft het slachtoffer aangereden op de Noordsingel. Dit gebeurde donderdag rond 00.15 uur, meldt de politie.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is ongekend veel geweld tegen politie en hulpverleners tijdens de jaarwisseling, meldt voorzitter van de Nederlandse Politiebond Nine Kooiman op X. Zelf draaide ze een dienst mee in Amsterdam, daarbij zou ze zeker drie keer bekogeld zijn.
6 uur geleden