Provincies halen gevraagde opvangplekken minderjarigen niet
DEN HAAG (ANP) - De twaalf provincies halen samen het aantal gevraagde opvangplekken voor alleenstaande minderjarige vreemdelingen (amv's) niet. Uit de overzichten die de commissarissen van de Koning naar asielminister Marjolein Faber hebben gestuurd, komt naar voren dat de provincies voor de spreidingswet 5731 opvangplekken voor amv's hebben geregeld. De provincies hadden als opgave 8139 plekken voor minderjarige asielzoekers te realiseren.
Onder de provincies die ver achterlopen bij het regelen van opvangplekken voor amv's zijn Limburg, Noord-Holland en Overijssel. Limburg heeft 251 van de 480 gevraagde opvangplekken gevonden, Noord-Holland 735 van de 1380 plekken en Overijssel 130 van de 538 plaatsen.
Zeeland voldoet aan de opgave om 180 plekken voor alleenstaande minderjarige asielzoekers te regelen en Noord-Brabant heeft er 1264 gerealiseerd. Dat zijn er zeventien meer dan gevraagd. Groningen vangt percentueel de meeste jonge vluchtelingen op, door 125 procent van het gevraagde aantal te herbergen. Dit komt onder meer doordat bij het aanmeldcentrum in Ter Apel, binnen de gemeente Westerwolde, "structureel" meer amv's worden opgevangen dan waartoe de spreidingswet opdraagt, meldt de provincie.
Volgens de Limburgse gouverneur Emile Roemer is het moeilijk voor gemeenten om opvang voor de jonge asielzoekers te vinden, omdat strengere voorwaarden worden gesteld aan de opvangvoorziening. Volgens Roemer willen gemeenten "deze kwetsbare groep" wel opvang bieden, maar is dit nog niet gelukt. In twee gemeenten in Limburg lukt het wel en zelfs ook meer dan gevraagd: Heerlen en Eijsden-Margraten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
3 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
15 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
18 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
19 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
19 uur geleden