Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Provincies blij met ambities kabinet, maar willen snel geld zien

Provincies blij met ambities kabinet, maar willen snel geld zien

DEN HAAG (ANP) - De twaalf provincies zijn blij dat het demissionaire kabinet "onverminderd ambitieus" is als het gaat om woningbouw, de energietransitie en de inrichting van het landelijk gebied. Maar om hun steentje bij te kunnen dragen, moeten de fondsen voor klimaat en het landelijk gebied wel "zonder verder uitstel" beschikbaar komen, reageert het Interprovinciaal Overleg (IPO) op de miljoenennota.

Ruim 58 miljard euro zeggen de provincies nodig te hebben om de doelen op het gebied van onder meer stikstof, water en natuur te kunnen realiseren. Maar volgens demissionair stikstofminister Christianne van der Wal komt er zeker niet meer beschikbaar dan de gereserveerde 24,3 miljard in het zogenoemde stikstoffonds.

Maak dat geld beschikbaar want "de urgentie is hoog", aldus IPO-voorzitter Jaap Smit. Dat geldt ook voor de middelen die de rijksoverheid heeft gereserveerd voor verbouwing van de energie-infrastructuur en het aanpakken van verstoppingen op het energienet. "Daar kunnen we niet langer op wachten."

Openbaar vervoer

Op het vlak van openbaar vervoer zijn provincies ook al langer vragende partij. "Alle partijen laten in hun verkiezingsprogramma's zien het ov te willen steunen. We rekenen daarom op steun voor de partijen die hiervoor bij de Algemene Politieke Beschouwingen deze week geld beschikbaar willen stellen."

Koning Willem-Alexander wees in de troonrede op het belang van vroege betrokkenheid van provincies, gemeenten en waterschappen bij nieuw beleid, omdat er meer oog moet zijn voor de uitvoerbaarheid en gevolgen van wet- en regelgeving. Smit noemt dat "een welkom signaal". De voorzitter van de koepelorganisatie wijst erop dat er vanaf 2026 een financieel probleem ontstaat voor provincies en gemeenten. "De provincies hebben een stabiele meerjarenfinanciering nodig die ons in staat stelt alle opgaven en taken naar behoren te realiseren. Dat gesprek met het demissionaire kabinet is en blijft urgent."

Meer uit Politiek

Politiek Utrecht wil overleg over aanlijnplicht in wolvengebied

UTRECHT (ANP) - Provinciale Staten van Utrecht willen overleg met Utrechts Landschap en Staatsbosbeheer over de aanlijnplicht voor bosgebieden die grenzen aan de Leusderheide. De beheerders van de terreinen hebben de jaarlijks terugkerende maatregel ingevoerd om confrontaties tussen wolven en honden te voorkomen, maar een aantal fracties zou liever zien dat de aanlijnplicht wordt vervangen door een dringend advies de hond niet los te laten.

32 minuten geleden
Opkomstpercentage schommelt begin van de middag rond 20 procent

DEN HAAG (ANP) - De opkomst voor de gemeenteraadsverkiezingen ligt aan het begin van woensdagmiddag in veel gemeenten rond de 20 procent, met uitschieters beide kanten op. Zo heeft in Assen tot 13.00 uur 21 procent van de kiezers zijn of haar stem uitgebracht. In Nijmegen lag het opkomstpercentage rond dat tijdstip op 20,2.

2 uur geleden
Eerdmans stemt met echtgenote in woonplaats Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Joost Eerdmans van JA21 heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Samen met zijn echtgenote deed hij dit in een stembureau vlak bij metrostation Capelsebrug in de Rotterdamse wijk 's-Gravenland.

6 uur geleden
Van der Plas stemt in buurthuiskamer in Deventer

DEVENTER (ANP) - Caroline van der Plas heeft in Buurthuiskamer Zandweerd in Deventer gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van der Plas' partij BBB doet in haar woonplaats niet mee.

6 uur geleden
Van Baarle (DENK) brengt stem uit in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - DENK-fractievoorzitter Stephan van Baarle heeft zijn stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Van Baarle deed dit in Verzamelgebouw 't Klooster in Rotterdam-Feijenoord. Op de locatie aan het Afrikaanderplein worden normaal gesproken culturele activiteiten georganiseerd.

6 uur geleden
Paternotte stemt in basisschool in Leiderdorp

LEIDERDORP (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte heeft in basisschool De Schakel in zijn woonplaats Leiderdorp gestemd. Dit deed hij rond 10.00 uur in een daarvoor ingerichte gymzaal.

7 uur geleden
SP-leider Jimmy Dijk stemt op stadhuis Groningen

GRONINGEN (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het stadhuis van zijn woonplaats Groningen gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dijk kwam samen met zijn vrouw aan bij het stembureau op de Grote Markt.

7 uur geleden