Provincies blij met ambities kabinet, maar willen snel geld zien
DEN HAAG (ANP) - De twaalf provincies zijn blij dat het demissionaire kabinet "onverminderd ambitieus" is als het gaat om woningbouw, de energietransitie en de inrichting van het landelijk gebied. Maar om hun steentje bij te kunnen dragen, moeten de fondsen voor klimaat en het landelijk gebied wel "zonder verder uitstel" beschikbaar komen, reageert het Interprovinciaal Overleg (IPO) op de miljoenennota.
Ruim 58 miljard euro zeggen de provincies nodig te hebben om de doelen op het gebied van onder meer stikstof, water en natuur te kunnen realiseren. Maar volgens demissionair stikstofminister Christianne van der Wal komt er zeker niet meer beschikbaar dan de gereserveerde 24,3 miljard in het zogenoemde stikstoffonds.
Maak dat geld beschikbaar want "de urgentie is hoog", aldus IPO-voorzitter Jaap Smit. Dat geldt ook voor de middelen die de rijksoverheid heeft gereserveerd voor verbouwing van de energie-infrastructuur en het aanpakken van verstoppingen op het energienet. "Daar kunnen we niet langer op wachten."
Openbaar vervoer
Op het vlak van openbaar vervoer zijn provincies ook al langer vragende partij. "Alle partijen laten in hun verkiezingsprogramma's zien het ov te willen steunen. We rekenen daarom op steun voor de partijen die hiervoor bij de Algemene Politieke Beschouwingen deze week geld beschikbaar willen stellen."
Koning Willem-Alexander wees in de troonrede op het belang van vroege betrokkenheid van provincies, gemeenten en waterschappen bij nieuw beleid, omdat er meer oog moet zijn voor de uitvoerbaarheid en gevolgen van wet- en regelgeving. Smit noemt dat "een welkom signaal". De voorzitter van de koepelorganisatie wijst erop dat er vanaf 2026 een financieel probleem ontstaat voor provincies en gemeenten. "De provincies hebben een stabiele meerjarenfinanciering nodig die ons in staat stelt alle opgaven en taken naar behoren te realiseren. Dat gesprek met het demissionaire kabinet is en blijft urgent."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer wordt gedaan voor de mensen in Iran die massaal in opstand zijn gekomen tegen het bewind, maar demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakte in een debat duidelijk dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het toekomstige kabinet hoeft niet te rekenen op steun van BBB om bezuinigingen op de gezondheidszorg aan een meerderheid te helpen. "Wij willen geen bezuinigingen op de zorg", zei partijleider Caroline van der Plas voor aanvang van een gesprek met de partijen aan de formatietafel.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt voorlopig geen geld uit voor nieuwe infrastructuur bij gebieden voor grootschalige woningbouw die het zelf heeft aangewezen. Dat staat in een brief aan de Tweede Kamer. Vier regio's vroegen in totaal 425 miljoen euro. Wel krijgen ze 99 miljoen euro uit een andere pot voor woningbouw.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie zal plannen van de coalitie steunen die op één lijn liggen met het partijprogramma, zei FVD-leider Lidewij de Vos voor haar gesprek met D66, VVD, CDA en informateur Rianne Letschert. Of dat voor veel plannen geldt? "Daar heb ik een hard hoofd in."
14 uur geleden