Provincieafdelingen CDA willen pas partijcongres na rapport Spies
DEN HAAG (ANP) - Provinciale CDA-afdelingen willen wachten met een vervroegd partijcongres tot het rapport van de commissie-Spies er is. Dat blijkt uit een rondgang langs de afdelingen. De commissie komt naar verwachting in juli met de onderzoeksresultaten.
De Stichting Sociale Christendemocratie liet zondag weten "opheldering en verantwoording" te willen over de uitgelekte memo van Pieter Omtzigt. In die memo beschreef de prominente CDA’er hoe hij is tegengewerkt door de partij en zich er soms "onveilig" voelde. De tekst was geschreven voor de evaluatiecommissie onder leiding van burgemeester Liesbeth Spies, die de meest recente verkiezingscampagne van het CDA onderzoekt. Na het uitlekken van de memo stapte Omtzigt op bij het CDA.
Meerdere provinciale afdelingen van de christendemocraten laten weten eerst op de bevindingen van Spies te willen wachten voordat er een landelijk congres komt. "Tot die tijd is het nog te vroeg", vindt voorzitter Harold Schroeder van het CDA Limburg. Robert Kleine van het CDA Drenthe zegt dat de commissie eerst haar werk goed moet kunnen doen.
Erop of eronder
CDA-gedeputeerde in Overijssel Eddy van Hijum wil wel op het rapport wachten, maar is ook voorstander van "een bijeenkomst op afzienbare tijd". In Overijssel ging bijna 60 procent van de CDA-stemmen naar Omtzigt. "Leden verwijten het CDA het vertrek van Omtzigt. Je merkt hier dat zij graag gehoord willen worden." Van Hijum benadrukt de ernst van de situatie. "Het is erop of eronder. Er zal een aantal dingen moeten veranderen, want de toekomst van het CDA staat op het spel."
Fractievoorzitter Johan Tjalsma van het CDA Friesland is wel voorstander van het vervroegde congres. Hij wil daarmee de problemen bij de partij "bij de kern aanpakken".
CDA Zuid-Holland en Zeeland willen niet op de kwestie te reageren en wijzen naar de landelijke partijtop. De stichting achter het initiatief verwacht maandagavond bekend te kunnen maken of voldoende leden het vervroegde partijcongres steunen.
Meer uit Binnenland
EMMEN (ANP) - In dierenpark Wildlands in Emmen wordt onderzoek gedaan naar vogelgriep. Dat gebeurt omdat er aanwijzingen zijn dat het virus aanwezig is in enkele dode vogels, meldt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken vindt het "onbegrijpelijk dat Rusland vandaag onder eigen vlag mag meedoen aan de Paralympische Spelen, terwijl ze blijven aanvallen". Hij verwijst op X naar aanvallen die Rusland in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft uitgevoerd op energie-infrastructuur en spoorwegen in Oekraïne.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook een repatriëringsvlucht van KLM van Oman naar Amsterdam is tot nader order uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. De vlucht zou zondag om 00.45 uur vertrekken vanuit de hoofdstad Muscat.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Iraniërs zijn zaterdag in een mars door Amsterdam naar het Amerikaanse consulaat gelopen. Ze herdachten omgekomen Amerikaanse militairen en riepen de Nederlandse regering op meer te doen voor het Iraanse volk, dat lijdt onder de oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruben B., de verdachte van de moord op de Haagse garagehouder Loek van Dam in 1992, is enkele weken voordat de rechtbank uitspraak doet in de heropende zaak vrijgelaten. Dat bevestigt zijn advocaat Elizabeth Bijl na berichtgeving door Omroep West.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuwe repatriëringsvlucht van Muscat in Oman naar Amsterdam is uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie". Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken over de vlucht van Corendon, die zaterdagmiddag zou vertrekken.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.
14 uur geleden