Provincieafdelingen CDA willen pas partijcongres na rapport Spies
DEN HAAG (ANP) - Provinciale CDA-afdelingen willen wachten met een vervroegd partijcongres tot het rapport van de commissie-Spies er is. Dat blijkt uit een rondgang langs de afdelingen. De commissie komt naar verwachting in juli met de onderzoeksresultaten.
De Stichting Sociale Christendemocratie liet zondag weten "opheldering en verantwoording" te willen over de uitgelekte memo van Pieter Omtzigt. In die memo beschreef de prominente CDA’er hoe hij is tegengewerkt door de partij en zich er soms "onveilig" voelde. De tekst was geschreven voor de evaluatiecommissie onder leiding van burgemeester Liesbeth Spies, die de meest recente verkiezingscampagne van het CDA onderzoekt. Na het uitlekken van de memo stapte Omtzigt op bij het CDA.
Meerdere provinciale afdelingen van de christendemocraten laten weten eerst op de bevindingen van Spies te willen wachten voordat er een landelijk congres komt. "Tot die tijd is het nog te vroeg", vindt voorzitter Harold Schroeder van het CDA Limburg. Robert Kleine van het CDA Drenthe zegt dat de commissie eerst haar werk goed moet kunnen doen.
Erop of eronder
CDA-gedeputeerde in Overijssel Eddy van Hijum wil wel op het rapport wachten, maar is ook voorstander van "een bijeenkomst op afzienbare tijd". In Overijssel ging bijna 60 procent van de CDA-stemmen naar Omtzigt. "Leden verwijten het CDA het vertrek van Omtzigt. Je merkt hier dat zij graag gehoord willen worden." Van Hijum benadrukt de ernst van de situatie. "Het is erop of eronder. Er zal een aantal dingen moeten veranderen, want de toekomst van het CDA staat op het spel."
Fractievoorzitter Johan Tjalsma van het CDA Friesland is wel voorstander van het vervroegde congres. Hij wil daarmee de problemen bij de partij "bij de kern aanpakken".
CDA Zuid-Holland en Zeeland willen niet op de kwestie te reageren en wijzen naar de landelijke partijtop. De stichting achter het initiatief verwacht maandagavond bekend te kunnen maken of voldoende leden het vervroegde partijcongres steunen.
Meer uit Binnenland
DINXPERLO (ANP) - Bij het blussen van de brand bij een afvalverwerker in het Gelderse Dinxperlo is in de nacht van maandag op dinsdag PFAS in het rioolwater terechtgekomen. Dat meldt de gemeente Aalten, waar het dorp onder valt. De brandweer heeft bluswater gebruikt uit de recreatieplas Het Blauwe Meer, waarvan in 2024 al bekend werd dat het besmet is met PFAS. Water uit dat meer is vermengd geraakt met het rioolwater.
6 uur geledenCOLOMBO (ANP/AFP) - Het Hooggerechtshof van Sri Lanka heeft vijftien mannen tot 220 jaar celstraf veroordeeld. Zij waren direct betrokken bij de zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag in 2019. Hierbij kwamen 279 mensen om het leven, onder wie drie Nederlanders.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Wakker Dier heeft een kort geding aangespannen tegen NS over een geweigerde reclamecampagne. De dierenrechtenorganisatie wilde op stations posters laten ophangen met daarop een koe, een varken, een kip en de vraag: "Zullen we eens een dagje niet 650.000 dieren eten?" Daarmee vraagt Wakker Dier aandacht voor haar jaarlijkse initiatief Eet Geen Dierendag. NS Stations wil de oproep echter niet laten zien.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) mag straks ook overnames en fusies van kleinere bedrijven gaan beoordelen. De Tweede Kamer stemde in met een wet die dat regelt, op initiatief van PRO-Kamerlid Julian Bushoff.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Siegfried Woldhek heeft voor de tweede keer de Inktspotprijs voor beste politieke spotprent van het jaar gewonnen. De illustrator krijgt de onderscheiding voor zijn tekening van de Russische president Vladimir Poetin, die zijn Amerikaanse collega Donald Trump bespeelt als een contrabas.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks een aantal weken van regelmatige regenbuien, blijven de droogteproblemen in Nederland aanhouden. Komende week wordt weinig neerslag verwacht in Nederland en de rest van de stroomgebieden van de Rijn en de Maas, waarschuwt Rijkswaterstaat (RWS). "De effecten voor de scheepvaart, natuur en landbouw blijven merkbaar", is de boodschap van de dinsdag bijgewerkte droogtemonitor.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensje van Keulen schrijft het Boekenweekgeschenk 2027. Japke-d. Bouma is komend jaar de auteur van de thema-uitgave van de Boekenweek. Het thema van de 92e Boekenweek, die plaatsvindt van 10 tot en met 21 maart 2027, is Kijk ons nou. Dat maakte boekenkoepel CPNB dinsdag bekend. De organisatie van de Boekenweek koos naar eigen zeggen voor 2027 "een thema over menselijk gedrag en de vele spiegels die schrijvers de lezer voorhouden in hun werk."
13 uur geleden