Provincie Zuid-Holland wil in 'oogstjaar' 2026 plannen uitvoeren
DEN HAAG (ANP) - Met bijna 1,15 miljard aan begrote uitgaven moet 2026 een oogstjaar worden voor de provincie Zuid-Holland. In het laatste jaar voor de provinciale verkiezingen van begin 2027 wil het college van Gedeputeerde Staten zoveel mogelijk ambities waarmaken. "We gaan gas geven om de zaken die we in het coalitieakkoord hebben afgesproken waar te maken", zei financieel gedeputeerde Mariëtte van Leeuwen in een toelichting op de begroting voor 2026.
Van de ruim 1,1 miljard aan uitgaven gaat zoals gebruikelijk een groot deel naar bereikbaarheid en de provinciale infrastructuur. De provincie investeert ook in woningbouw, de natuur, versterking van kleine kernen, de aanpak van netcongestie en verbetering van de waterkwaliteit. "We hopen dat het lukt om onze opgave voor het Natuurnetwerk Nederland af te ronden, daar moet echt nog een tandje bij. En in 2027 moet de waterkwaliteit op orde zijn, daar steken we ook meer geld in", aldus Van Leeuwen, die miljoenen uittrekt voor het onderhoud van de historische molens in Kinderdijk en de bereikbaarheid van dit werelderfgoed.
Voor het eerst in lange tijd heeft Zuid-Holland een meerjarig sluitende begroting, ook een van de afspraken uit het coalitieakkoord van GroenLinks-PvdA, BBB, VVD en CDA. "We hebben nu een duurzame financiële huishouding", aldus Van Leeuwen. De inkomsten komen vooral via de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting (470 miljoen euro) en uit het provinciefonds (440 miljoen).
De Zuid-Hollandse coalitie maakte vlak voor de zomer 120 miljoen euro uit de algemene vrije reserves vrij om te investeren in "urgente opgaven" voor de provincie. Het college komt eind dit jaar met voorstellen voor de besteding van dit geld, dat al is gereserveerd in de begroting.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft nog steeds geen "actief misbruik" waargenomen van het lek in de programmeertaal PHP. Dat zei directeur Matthijs van Amelsfort van het NCSC woensdagavond bij het televisieprogramma Pauw & De Wit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De website van DigiD is weer bereikbaar, nadat die het grootste gedeelte van de dag was afgesloten vanwege twee zwakke plekken in de PHP-programmeertaal. De meeste websites die worden beheerd door Logius zijn weer online, maar nog niet allemaal, meldt een woordvoerster.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Floradorp in Amsterdam-Noord is per direct cameratoezicht ingesteld. Burgemeester Femke Halsema heeft daartoe besloten na de onrust van de laatste tijd in de wijk.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De app en website van RTL Nieuws zijn na een paar uur offline te zijn geweest weer online. De website was net als vele anderen uit voorzorg offline gehaald vanwege kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie doet onderzoek in een pand aan De Klencke in Buitenveldert (Amsterdam-Zuid) en dat heeft te maken met de zaak-Hajar. Volgens de politie is het de locatie waar de 29-jarige Amsterdamse vermoedelijk om het leven is gekomen. Forensische opsporing en de recherche doen er uitgebreid onderzoek, aldus de politie.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
14 uur geleden