Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Provincie Zuid-Holland bouwt samenwerking met China af

Provincie Zuid-Holland bouwt samenwerking met China af

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland bouwt de samenwerking met China af. Zuid-Holland zette de afgelopen jaren "stevig in" op de relatie met het Aziatische land, onder meer via handelsmissies en een samenwerkingsverband met de Chinese provincie Hebei. Na een evaluatie stelt het college van Gedeputeerde Staten nu voor om de contacten "geleidelijk te verminderen".

Zuid-Holland wil bij verzoeken uit het bedrijfsleven nog wel een faciliterende rol spelen, maar vermindert de structurele contacten. Vanuit Provinciale Staten is nogal wat weerstand tegen samenwerking met China, onder meer om de mensenrechtensituatie in dat land. Zuid-Holland heeft in de contacten met China geprobeerd hierover te praten, maar het lukt volgens de provincie niet echt om een dialoog op gang te brengen.

De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) noemde China vorig jaar "de grootste bedreiging voor de economische veiligheid in Nederland". Het Aziatische land is enerzijds een belangrijke handelspartner, maar spioneert volgens de AIVD ook "zonder scrupules" in Nederland. Het ministerie van Defensie maakte deze week bekend dat het afgelopen jaar Chinese spionagesoftware heeft gevonden op een computersysteem van de krijgsmacht.

'Anders ingericht'

Zuid-Holland zette de afgelopen jaren in op economische samenwerking. De provincie merkte na de coronapandemie dat vanuit China nog steeds "grote interesse" is om zaken te doen met de provincie, maar andersom beperkt die wens zich vooral tot de tuinbouw. "De vraag van het Zuid-Hollandse bedrijfsleven blijft achter."

Zuid-Holland past het beleid voor de komende jaren daarom aan en gaat minder investeren in de relatie in China. Het samenwerkingsverband met Hebei, de 75 miljoen inwoners tellende provincie in het noordoosten nabij Beijing, loopt in 2025 af en wordt dan "anders ingericht". Omdat abrupt beëindigen hiervan volgens Zuid-Holland gevoelig ligt in China, is voor deze aanpak gekozen.

Meer uit Binnenland

Natuur van de Waddenzee staat onder grote druk, ziet ministerie

DEN HAAG (ANP) - De natuur van de Waddenzee staat onder grote druk, schrijft het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een notitie. "Het ecosysteem vertoont structurele tekenen van overbelasting." Onder meer door visserij, defensie-activiteiten en baggeren gaat de natuur steeds verder achteruit.

1 uur geleden
Omwonenden en milieuclubs eisen aanpak geluidsoverlast Schiphol

AMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van Schiphol en drie milieuclubs eisen dat de overheid per direct optreedt tegen de 'herrie' van de luchthaven bij Lijnden en Uithoorn. Greenpeace meldt dat de groep een verzoek tot handhaving heeft ingediend bij de Inspectie Leefomgeving & Transport (ILT).

1 uur geleden
Twaalf jaar en tbs voor doden sekswerker in woning IJmuiden

AMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag de 38-jarige Sander K. in hoger beroep veroordeeld tot twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het doden van de Oekraïense Arina Sasina (34). Tijdens een betaalde seksafspraak werd zij in de zomer van 2022 gewurgd door K. op de zolder van zijn woning in IJmuiden. Daarna sneed K. haar lichaam in stukken, met de bedoeling het weg te maken.

1 uur geleden
Bijna tachtig nieuwe wolven in Nederland vastgesteld

DEN HAAG (ANP) - De wolvenpopulatie in Nederland lijkt nog steeds toe te nemen. Vorig jaar zijn via DNA-onderzoek 131 verschillende wolven vastgesteld, waarvan er 79 'nieuw' zijn. Dat houdt in dat voor het eerst DNA van deze wolven in Nederland is aangetroffen. De cijfers staan in een rapportage van BIJ12, de organisatie die voor de provincies wolvenzaken regelt.

2 uur geleden
Aanpak van verwarde personen is te versnipperd, klaagt Kamer

DEN HAAG (ANP) - De aanpak van mensen met verward en onbegrepen gedrag is te versnipperd, klagen partijen van links tot rechts in de Kamer. In een debat over dat onderwerp vragen ze donderdag om coördinatie, met name van de minister van Binnenlandse Zaken.

3 uur geleden
Inspectie: veiligheid azc Ter Apel verbeterd, maar blijft broos

DEN HAAG (ANP) - De veiligheid van het aanmeldcentrum in Ter Apel is vorig jaar verbeterd, maar blijft een punt van zorg. Dat stelt de Inspectie Justitie en Veiligheid in een evaluatie. Die vindt het positief dat de noodvoorzieningen niet zijn gebruikt, mensen niet meer in de recreatieruimte, wachtruimte of tijdelijke huisjes (Portakabins) slapen en dat het veiligheidsplan verder is uitgewerkt. Maar door het hoge aantal bewoners is de situatie "nog steeds kwetsbaar".

4 uur geleden
Twijfels in Zuid-Holland over halen van doelen landelijk gebied

DEN HAAG (ANP) - De meeste partijen in de Zuid-Hollandse politiek hebben twijfels over de plannen die in zestien deelgebieden zijn gemaakt voor de aanpak van het landelijk gebied. Ze vragen zich af of de (Europese) doelen voor natuur, water, landbouw, stikstof en het klimaat zo wel gehaald kunnen worden. Ook is nog onduidelijk hoeveel geld het Rijk hiervoor wil uittrekken.

4 uur geleden