Provincie Zuid-Holland bouwt samenwerking met China af
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland bouwt de samenwerking met China af. Zuid-Holland zette de afgelopen jaren "stevig in" op de relatie met het Aziatische land, onder meer via handelsmissies en een samenwerkingsverband met de Chinese provincie Hebei. Na een evaluatie stelt het college van Gedeputeerde Staten nu voor om de contacten "geleidelijk te verminderen".
Zuid-Holland wil bij verzoeken uit het bedrijfsleven nog wel een faciliterende rol spelen, maar vermindert de structurele contacten. Vanuit Provinciale Staten is nogal wat weerstand tegen samenwerking met China, onder meer om de mensenrechtensituatie in dat land. Zuid-Holland heeft in de contacten met China geprobeerd hierover te praten, maar het lukt volgens de provincie niet echt om een dialoog op gang te brengen.
De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) noemde China vorig jaar "de grootste bedreiging voor de economische veiligheid in Nederland". Het Aziatische land is enerzijds een belangrijke handelspartner, maar spioneert volgens de AIVD ook "zonder scrupules" in Nederland. Het ministerie van Defensie maakte deze week bekend dat het afgelopen jaar Chinese spionagesoftware heeft gevonden op een computersysteem van de krijgsmacht.
'Anders ingericht'
Zuid-Holland zette de afgelopen jaren in op economische samenwerking. De provincie merkte na de coronapandemie dat vanuit China nog steeds "grote interesse" is om zaken te doen met de provincie, maar andersom beperkt die wens zich vooral tot de tuinbouw. "De vraag van het Zuid-Hollandse bedrijfsleven blijft achter."
Zuid-Holland past het beleid voor de komende jaren daarom aan en gaat minder investeren in de relatie in China. Het samenwerkingsverband met Hebei, de 75 miljoen inwoners tellende provincie in het noordoosten nabij Beijing, loopt in 2025 af en wordt dan "anders ingericht". Omdat abrupt beëindigen hiervan volgens Zuid-Holland gevoelig ligt in China, is voor deze aanpak gekozen.
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - De Four Freedoms Awards gaan dit jaar onder meer naar Gisèle Pelicot en het Committee to Protect Journalists. Dat heeft de Nederlandse organisatie de Roosevelt Foundation bekendgemaakt. De prijzen zijn voor mensen of groepen met "uitzonderlijke inzet voor fundamentele vrijheden". Pelicot werd jarenlang door haar man gedrogeerd en door hem en tientallen andere mannen seksueel misbruikt. Ze koos voor een openbare rechtszaak en sprak er openlijk over.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar vroegen 24.000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, enkele duizenden minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Er kwamen juist meer gezinsleden van statushouders naar Nederland: ruim 16.000 mensen. Dit is het hoogste aantal sinds het begin van de metingen in 2013.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.
8 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.
11 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.
13 uur geleden