Provincie wijst plannen Defensie voor munitiedepots Groningen af
GRONINGEN (ANP) - De plannen die het ministerie van Defensie heeft voor de opslag van munitie in Groningen stuiten op verzet van de provincie. Twee voorgestelde locaties voor munitiedepots, in de gemeenten Groningen en Midden-Groningen, zijn in de buurt van woongebieden met uitbreidingsplannen of een groot bedrijventerrein. Daarnaast gaat het om laaggelegen gebieden waar in de toekomst het waterpeil mogelijk hoger wordt gezet.
"Dit zijn voor ons daarom onacceptabele locaties", schrijft het college van Gedeputeerde Staten in een zogeheten zienswijze. "Vanwege de grote omvang van de depots en de milieu- en veiligheidsaspecten onderzoeken wij graag samen met u naar mogelijke geschikte locaties in onze provincie", is de boodschap aan Defensie.
Defensie zegt meer ruimte nodig te hebben vanwege de veiligheidssituatie in de wereld. De provincie heeft daar begrip voor, maar wil dan wel betrokken worden bij "een zorgvuldige ruimtelijke inpassing".
Uitbreiding oefendorp
In de Notitie Reikwijdte en Detailniveau Nationaal Programma Ruimte voor Defensie (NRD) staan ook plannen om het militaire oefendorp in Marnehuizen uit te breiden. Er is verder behoefte aan nieuwe terreinen voor het oefenen en trainen met explosieven, een amfibisch oefenterrein langs de kust en intensiever gebruik van bestaande helikopterlandingsplaatsen.
Die zorgen allemaal voor een toenemende druk op ruimte, natuur, milieu en recreatie, wat kan botsen met provinciale plannen die in ontwikkeling zijn. Groningen vraagt Defensie daarom om een grondige onderbouwing waarin hiermee rekening wordt gehouden, maar ook met de gevolgen voor de gezondheid van omwonenden.
Voorwaarden
De provincie stelt bijvoorbeeld voorwaarden aan de voorgestelde uitbreiding van het militaire oefenterrein Marnewaard, waar Defensie ook een munitiedepot wil bouwen. Als het gaat over het uitbreiden van oefengebied in de lucht wijst Groningen erop dat er geen negatieve effecten mogen optreden in de Natura 2000-gebieden Lauwersmeer en Waddenzee. "Er dient, zeker bij laagvliegacties, rekening gehouden te worden met het broedseizoen, hoogwatervluchtplaatsen en rustplaatsen van overwinterende vogels." Ook drones kunnen bepaalde vogelsoorten verstoren, dus dat is voor de provincie ook een punt van aandacht.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - CDA en D66 moeten de komende weken knopen doorhakken over financiƫle en economische thema's. Dat vertelde partijleider Rob Jetten (D66) nadat hij samen met CDA-leider Henri Bontenbal en informateur Sybrand Buma (CDA) maandag meerdere gesprekken had gevoerd met experts op dit gebied. Wel benadrukte hij dat zijn partij samen met het CDA 44 zetels heeft in de Tweede Kamer en daarom geen "dichtgerekende plaat" op tafel gaat leggen. Dat moet gebeuren in het definitieve regeerakkoord, waar dan "hopelijk" ook andere partijen bij betrokken zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuw kabinet heeft ongeacht de samenstelling maatschappelijk draagvlak nodig, zei Kim Putters maandag nadat hij was aangeschoven bij D66, CDA en informateur Sybrand Buma. De voorzitter van de SER (Sociaal-Economische Raad) heeft de onderhandelende partijen geadviseerd niet alleen plannen te maken, maar ook te zorgen dat bedrijven, werknemers, zelfstandigen en maatschappelijke organisaties deze kunnen uitvoeren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleiders Rob Jetten van D66 en Henri Bontenbal van het CDA willen meer mogelijkheden vinden om te investeren. De huidige begrotingsregels zitten dat vaak in de weg, zei Bontenbal maandag voorafgaand aan een dag gesprekken met financiƫle en economische experts. Wat Jetten wil horen van die experts: "hoe zouden we anders kunnen kijken naar de rol van de overheid als aanjager van die economische ontwikkeling?"
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De helft van de Nederlanders vindt dat de overheid gemeenten mag verplichten asielzoekers op te vangen om de hulpverlening eerlijk te verdelen. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van een stelling over de spreidingswet van Kieskompas. Ongeveer 41 procent is het er niet mee eens.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie heeft "niet het beeld" dat de drones die dit weekend boven militaire vliegbasis Volkel vlogen, wapens bij zich hadden. Dat zei demissionair minister van Defensie Ruben Brekelmans in tv-programma Buitenhof. Op die basis zijn onder andere gevechtsvliegtuigen gestationeerd. "Die zijn daar goed beschermd," aldus de VVD-minister.
1 dag geledenVOLKEL (ANP) - Zaterdagavond zijn niet alleen drones waargenomen boven luchthaven en vliegbasis Eindhoven, maar ook weer boven Volkel. Dat heeft staatssecretaris Gijs Tuinman van Defensie zondag gezegd in WNL op Zondag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinetsplan om de NPO meer tijd te laten inruimen voor reclame, moet jaarlijks ongeveer 12 miljoen euro opleveren. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met dit plan van demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB), waar media donderdag al over berichtten.
3 dagen geleden