Provincie Utrecht wil over op vervoer over water
UTRECHT (ANP) - Goederen in de provincie Utrecht moeten zoveel mogelijk via het water worden vervoerd. Dit moet het drukke wegennet ontlasten en bovenal de lucht schoner maken. Ruim dertig partijen waaronder bouwbedrijven, horecaleveranciers, retailers, afvalverwerkers en Rijkswaterstaat spraken woensdag met elkaar af om zoveel mogelijk boten in te zetten voor transport.
"Een schone transportsector is keihard nodig. Steden worden voller gebouwd en de bereikbaarheid komt verder onder druk te staan", zegt gedeputeerde Arne Schaddelee. Elke vrachtwagen minder is winst, aldus de provincie. Een elektrisch vaartuig kan meer gewicht vervoeren. Dat scheelt bij een bouw- of sloopproject in de binnenstad van Utrecht, met haar kwetsbare kademuren en werfkelders, volgens de provincie al tientallen busjes of vrachtwagens. Te grote en zware vrachtwagens worden al geweerd uit de binnenstad om schade aan de werven te voorkomen.
In Utrecht liep al een proef met boten door de binnenstad. Naast de Domstad ondertekenen ook Nieuwegein en Stichtse Vecht de intentieovereenkomst. Andere gemeentes met waterwegen zoals Amersfoort en Wijk bij Duurstede sluiten zich mogelijk op een later moment aan.
Om het vervoer mogelijk te maken moeten er onder meer extra walstroompunten komen en plekken waar batterijen omgewisseld kunnen worden zodat schepen elektrisch kunnen varen. Ook denken de partijen aan tankstations voor waterstof op het Utrechtse bedrijventerrein Lage Weide.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Alle aandacht voor branden in stallen heeft vooralsnog niet veel vooruitgang opgeleverd. Volgens cijfers van het Verbond van Verzekeraars kwamen vorig jaar ruim 60.000 dieren om door stalbranden. Een jaar eerder lag het aantal slachtoffers met circa 60.000 in dezelfde orde van grootte.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Bewoners van het aardbevingsgebied in Groningen zijn nog steeds erg kritisch op de langdurige operatie om hun huizen te herstellen of versterken. Door de complexiteit en onzekerheid van het jarenlange proces ervaren mensen stress en frustratie, waardoor ze onder meer fysieke en mentale gezondheidsklachten hebben. Ook het vertrouwen in de overheid neemt niet echt toe.
2 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Bij een steekpartij in Hoofddorp is woensdagavond een dode gevallen, meldt de politie in een bericht op X. Volgens de politie hebben hulpdiensten nog geprobeerd het slachtoffer te redden, "maar dit mocht helaas niet meer baten".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is "graag bereid" om te kijken naar de mogelijkheid om landen stapsgewijs lid te laten worden van de Europese Unie. De buitenlandminister wil hiervoor optrekken met Duitsland en Frankrijk. "Het moet wel realistisch en uitvoerbaar zijn", voegt de CDA-bewindsman toe in een debat in de Tweede Kamer.
12 uur geledenMIAMI (ANP) - Koning Willem-Alexander zegt dat hij de Amerikaanse president Donald Trump duidelijk heeft gemaakt "dat we het op fundamentele punten oneens zijn". Het gesprek tijdens het diner in het Witte Huis was volgens Willem-Alexander "open, eerlijk en met respect". De koning beklemtoonde ook dat "je niet verder in de wereld komt als je alleen praat met mensen met wie je het eens bent."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.
15 uur geleden