Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Provincie Utrecht wil 15 miljoen euro investeren in Stedin

Provincie Utrecht wil 15 miljoen euro investeren in Stedin

UTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht wil 15 miljoen euro investeren in netbeheerder Stedin zodat problemen op het elektriciteitsnet kunnen worden aangepakt. Door de investering wordt de provincie aandeelhouder en kan ze meepraten over bijvoorbeeld het aansluiten van nieuwe woonwijken of bedrijventerreinen op het elektriciteitsnet. "We tonen dat we verantwoordelijkheid nemen voor een toekomstig elektriciteits- en warmtenet", stelt gedeputeerde Has Bakker (financiën).

Bakker wil ook meedenken over verdere verduurzaming van het regionale stroomnet. Tot 2030 is daar zeker 8 miljard voor nodig in de provincie Utrecht. "De energietransitie vraagt veel van netbeheerders en overheden."

Stedin vroeg eerder de provincies Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland, waar de netbeheerder 2,3 miljoen huishoudens en bedrijven voorziet van stroom, of zij aandeelhouder wilden worden. Gedeputeerde Staten in Utrecht willen dat wel. Ook tientallen gemeenten en het Rijk zijn aandeelhouder. Provinciale Staten van Utrecht praten 20 maart over het voorstel.

Provincie Zeeland

Ook Zeeland wil aandeelhouder worden. Gedeputeerde Staten hebben voorgesteld om voor 5 miljoen euro aandelen te kopen in Stedin. Het college erkent dat dit op de meerjarige kapitaalbehoefte van Stedin, "als een symbolisch gebaar gezien kan worden". Zeeland krijgt dan 0,11 procent van de aandelen. Tegelijkertijd wijzen GS op het publieke belang van een Zeeuws aandeelhouderschap, omdat een goede energievoorziening essentieel is voor de veiligheid. Het college stelt dat een betrouwbare energievoorziening onder andere nodig is voor de bediening van de Stormvloedkering en de verlichting en matrixborden in de Westerscheldetunnel.

Het voorstel om 5 miljoen euro te investeren in Stedin komt op 9 februari aan orde in een vergadering van de Zeeuwse Staten. In de Staten is brede steun voor het voorstel, maar de fracties hebben wel een aantal wensen. Ze willen onder meer dat Zeeland een zetel krijgt in de aandeelhouderscommissie van Stedin.

De provincie Zuid-Holland laat weten dat een aandeelhouderschap van Stedin samen met de provincies Zeeland en Utrecht en de gemeenten Amersfoort en Utrecht is verkend. "Maar omdat recent het Rijk is toegetreden als aandeelhouder met 500 miljoen euro, is in de kapitaalbehoefte tot na 2027 voorzien", zegt een woordvoerster van de provincie Zuid-Holland. "Daarom hebben we besloten op dit moment geen kapitaal te verstrekken."

Meer uit Politiek

Kabinet bereikt akkoord met GL-PvdA over extra geld voor hulp

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat 328 miljoen euro extra naar de begroting van ontwikkelingshulp. Daarover heeft D66-minister Sjoerd Sjoerdsma een akkoord bereikt met GroenLinks-PvdA. Daardoor zal er naar verwachting voldoende steun zijn om de begroting door de Eerste Kamer te loodsen.

5 uur geleden
Kamer kritisch over niet-gehaalde doelen opeenvolgende kabinetten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet-Jetten de trend van gesneuvelde politieke beloften doorbreekt. Zowel oppositie als coalitie is het eens met de kritiek die de Algemene Rekenkamer heeft op de overheidsresultaten in 2025, waarin veel gestelde doelen niet werden gehaald. "De overheid moet gaan presteren. De belangrijkste vraag is wat mij betreft niet wat de overheid uitgeeft, maar wat het oplevert", zei D66'er Henk-Jan Oosterhuis.

12 uur geleden
Arib: Tweede Kamer was niet voorbereid op een pandemie

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer was begin 2020 niet voorbereid op een pandemie. Dat zei toenmalig Kamervoorzitter Khadija Arib woensdag tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

15 uur geleden
Raad van State keurt naamsverandering GroenLinks-PvdA goed

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft geen bezwaar tegen de naamsverandering van GroenLinks-PvdA naar Progressief Nederland, kortweg PRO, bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer en het Europees Parlement. Lokale partijen met 'pro' in de naam vreesden voor naamsverwarring. Ze waren het er daarom niet mee eens dat de Kiesraad akkoord was gegaan met de naamsverandering.

15 uur geleden
Meeste Nederlanders hebben afkeer van een politieke partij

DEN HAAG (ANP) - Ruim 80 procent van de Nederlanders heeft afkeer van een bepaalde politieke partij, blijkt uit het Nationaal Kiezersonderzoek over de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen. Die afkeer is er veelal tussen de politieke flanken onderling, bijvoorbeeld van GroenLinks-PvdA-stemmers tegen de PVV of van BBB-kiezers tegen GroenLinks-PvdA.

15 uur geleden
Kamer: geen akkoorden met geweld goedpratende partijen

DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het minderheidskabinet niet langer politieke akkoorden sluit met partijen die geweld tegen vluchtelingen goedpraten of aanmoedigen, of die omvolkingstheorieën bezigen. Ook de regeringspartijen D66, VVD en CDA stemden voor.

1 dag geleden
Esmah Lahlah (PRO) verlaat Kamer en wordt wethouder in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Esmah Lahlah verlaat de Tweede Kamer en wordt wethouder in Amsterdam. Dat heeft het Kamerlid van Progressief Nederland (PRO, voorheen GroenLinks-PvdA) bekendgemaakt op Instagram. "Ik kies voor Amsterdam. Ik kies voor lokaal bestuur."

1 dag geleden