Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Provincie Utrecht wil 15 miljoen euro investeren in Stedin

Provincie Utrecht wil 15 miljoen euro investeren in Stedin

UTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht wil 15 miljoen euro investeren in netbeheerder Stedin zodat problemen op het elektriciteitsnet kunnen worden aangepakt. Door de investering wordt de provincie aandeelhouder en kan ze meepraten over bijvoorbeeld het aansluiten van nieuwe woonwijken of bedrijventerreinen op het elektriciteitsnet. "We tonen dat we verantwoordelijkheid nemen voor een toekomstig elektriciteits- en warmtenet", stelt gedeputeerde Has Bakker (financiƫn).

Bakker wil ook meedenken over verdere verduurzaming van het regionale stroomnet. Tot 2030 is daar zeker 8 miljard voor nodig in de provincie Utrecht. "De energietransitie vraagt veel van netbeheerders en overheden."

Stedin vroeg eerder de provincies Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland, waar de netbeheerder 2,3 miljoen huishoudens en bedrijven voorziet van stroom, of zij aandeelhouder wilden worden. Gedeputeerde Staten in Utrecht willen dat wel. Ook tientallen gemeenten en het Rijk zijn aandeelhouder. Provinciale Staten van Utrecht praten 20 maart over het voorstel.

Provincie Zeeland

Ook Zeeland wil aandeelhouder worden. Gedeputeerde Staten hebben voorgesteld om voor 5 miljoen euro aandelen te kopen in Stedin. Het college erkent dat dit op de meerjarige kapitaalbehoefte van Stedin, "als een symbolisch gebaar gezien kan worden". Zeeland krijgt dan 0,11 procent van de aandelen. Tegelijkertijd wijzen GS op het publieke belang van een Zeeuws aandeelhouderschap, omdat een goede energievoorziening essentieel is voor de veiligheid. Het college stelt dat een betrouwbare energievoorziening onder andere nodig is voor de bediening van de Stormvloedkering en de verlichting en matrixborden in de Westerscheldetunnel.

Het voorstel om 5 miljoen euro te investeren in Stedin komt op 9 februari aan orde in een vergadering van de Zeeuwse Staten. In de Staten is brede steun voor het voorstel, maar de fracties hebben wel een aantal wensen. Ze willen onder meer dat Zeeland een zetel krijgt in de aandeelhouderscommissie van Stedin.

De provincie Zuid-Holland laat weten dat een aandeelhouderschap van Stedin samen met de provincies Zeeland en Utrecht en de gemeenten Amersfoort en Utrecht is verkend. "Maar omdat recent het Rijk is toegetreden als aandeelhouder met 500 miljoen euro, is in de kapitaalbehoefte tot na 2027 voorzien", zegt een woordvoerster van de provincie Zuid-Holland. "Daarom hebben we besloten op dit moment geen kapitaal te verstrekken."

Meer uit Politiek

Amnesty bezorgd over rechten vluchtelingen in coalitieakkoord

AMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.

5 uur geleden
Bontenbal verwacht dat regeringsdeelname lastig gaat worden

DEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."

8 uur geleden
Rob Jetten zou jongste premier ooit worden

DEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.

15 uur geleden
Halsema doet verwachtingsvolle handreiking aan nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".

1 dag geleden
FVD: coalitie slaat met regeerakkoord verkeerde richting in

DEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.

1 dag geleden
Nieuw kabinet moet besluiten over medische evacuaties uit Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Wetten toetsen aan grondwet moet mogelijk worden, vindt coalitie

DEN HAAG (ANP) - De rechter moet wetten kunnen toetsen aan de grondwet, vindt de coalitie. D66, VVD en CDA willen daarvoor artikel 120 van de grondwet aanpassen, waarin het toetsingsverbod is vastgelegd.

1 dag geleden