Provincie Noord-Holland wil kwart stiltegebieden schrappen
HAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil ongeveer tien van de 41 bestaande stiltegebieden schrappen. Door vereenvoudiging van de "wirwar" moeten stiltegebieden zo veel mogelijk gaan samenvallen met het Natuurnetwerk Nederland (NNN) en Natura 2000, aldus het provinciebestuur. De gebieden die blijven bestaan, kunnen kleiner worden omdat ze gedeeltelijk buiten een natuurgebied liggen.
Een belangrijke reden is dat de regels niet of nauwelijks te handhaven zijn in de stiltegebieden die de provincie wil laten vervallen. De huidige indeling is onlogisch, de geluidsbelasting voldoet niet aan de richtwaarde van maximaal 35 decibel en de stiltegebieden zijn niet in samenhang met andere werkingsgebieden bepaald, aldus Gedeputeerde Staten. Gemeenten en Provinciale Staten worden nog betrokken bij de plannen, die volgend jaar in werking zouden moeten treden.
De bedoeling van een stiltegebied is dat geluiden van de natuur overheersen en storende, omgevingsvreemde geluiden afwezig zijn. In het huidige regime worden stiltegebieden benaderd vanuit de milieutechnische kant, met harde normen.De nieuwe Omgevingswet geeft overheden meer vrijheid.
Texel: niet handhaafbaar
De bevoegdheden rond stiltegebieden worden overgeheveld naar gemeenten, die er zelf nog voor kunnen kiezen extra stilte- of rustgebieden op te nemen in hun omgevingsplannen. Inwoners krijgen dan meer zeggenschap, is het idee. De provincie houdt als uitgangspunt dat mensen in Noord-Holland rust kunnen opzoeken.
De stiltegebieden die zouden verdwijnen zijn onder meer De Wogmeer, De Weere en de Starnmeerpolder. Polder de Ronde Hoep, Ransdorp en Holysloot ten noordoosten van Amsterdam, de Broekpolder en een gebied rond de Wieringermeer zouden kunnen worden geschrapt, maar liggen deels in het NNN. Daarover vindt nog overleg met gemeenten plaats. Op Texel wil de provincie de stiltegebieden wijzigen, omdat de 'geluidscontouren' zich over meerdere dorpskernen uitstrekken. Hierdoor kunnen inwoners in principe geen vuurwerk afsteken tijdens oud en nieuw of een buurtfeest houden. De gemeente Texel heeft al aangegeven dat dit niet handhaafbaar is.
Personele problemen
De omgevingsdienst heeft maar een halve voltijdsbaan beschikbaar om de regels te handhaven. Ook handhaving van het vuurwerkverbod valt daaronder, maar door de beperkte capaciteit wordt daar geen werk van gemaakt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) blijft hoop houden "breed draagvlak" te krijgen in het parlement voor zijn begroting. Kort daarvoor zeiden de partijen PRO en JA21, waar de minderheidscoalitie naar kijkt voor steun, het niet voor zich te zien om gezamenlijk de begroting te steunen. Daarvoor zijn de verschillen tussen het linkse PRO en het rechtse JA21 te groot, denken zij. Heinen moet van hen dan ook kiezen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs en Emancipatie, VVD) verwacht dat de onderwijsinspectie "op niet al te lange termijn" gaat kijken bij de FVD-basisschool die maandag openging in Almere. Ze legde bij een persbijeenkomst op het Catshuis uit dat de inspectie bij nieuwe scholen altijd in het eerste schooljaar langskomt, maar in het geval van de Renaissanceschool kan de bewindsvrouw zich voorstellen dat "de inspectie niet wacht tot mei, om het maar zo te zeggen".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 heeft "twijfels" bij de wens van het kabinet voor brede steun voor de begroting. De linkse partij PRO zou dan ook steun leveren, maar JA21-Kamerlid Michiel Hoogeveen ziet dat niet voor zich. "Wij denken dat er op een gegeven moment echt wel duidelijke verschillen zichtbaar worden tussen JA21 en PRO", zei hij dinsdag na afloop van een gesprek met financiënminister Eelco Heinen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere oppositiepartijen spreken dinsdag met minister Eelco Heinen van Financiën, meldt het ministerie. SGP en JA21 zijn in de ochtend aangeschoven bij de VVD-minister, terwijl PRO in de middag met Heinen in gesprek gaat.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verschillen tussen wat het kabinet en PRO willen met de begroting van komend jaar zijn nog steeds "levensgroot". Dat benadrukte PRO-leider Jesse Klaver meermaals na afloop van het eerste gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver denkt dat de begrotingsonderhandelingen tussen zijn partij en het kabinet "heel ingewikkeld" zullen worden. Hij wil dat de beoogde bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel gaan, maar ziet ook dat bijvoorbeeld de VVD daar heel anders in staat. "Maar dit is onze inzet", zei hij voorafgaand aan zijn gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
1 dag geleden