Provincie Gelderland steeds zorgelijker over financiën gemeenten
ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland maakt zich steeds meer zorgen over de financiën van gemeenten. De begrotingen van de Gelderse gemeenten laten in de komende jaren "grotere structurele tekorten zien", zegt de provincie.
De provincie houdt toezicht op de financiën van de Gelderse gemeenten. Voor 2024 zijn de begrotingen sluitend, maar de bedragen die onder de streep overblijven zijn wel zo'n 40 procent lager dan eerder verwacht. Gedeputeerde van financiën Helga Witjes (VVD): "Onze zorgen over de financiële situatie van gemeenten nemen dan ook toe. Er is hard gewerkt om de begrotingen voor 2024 weer sluitend te krijgen. Maar gemeenten krijgen het financieel steeds moeilijker."
De bijdrage die het Rijk in het zogenoemde gemeentefonds stopt, wordt kleiner, legt de provincie uit. En dat terwijl het fonds de belangrijkste inkomstenbron in van gemeenten. Tegelijkertijd hebben gemeenten te maken met stijgende kosten, voor bijvoorbeeld hogere lonen en rentes. Dit alles leidt ertoe dat 80 procent van de Gelderse gemeenten op dit moment geen sluitende financiële planning heeft voor de jaren 2026 en 2027. "En dat gaan steeds meer inwoners merken", zo waarschuwt Gelderland.
Overigens verschilt de financiële positie wel per gemeente. "Een algemeen oordeel uitspreken over de ontwikkeling van de financiële positie van gemeenten" is dan ook niet mogelijk, aldus de provincie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Zangeres Lenny Kuhr en columnist Martin Sommer zijn met drie anderen genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs. Dat heeft jurylid en JA21-voorman Joost Eerdmans woensdag bekendgemaakt op de 24e sterfdag van de naamgever van de prijs. Het is de twaalfde keer dat de prijs voor opiniemakers, bestuurders of politici die volgens de organisatie strijden voor het vrije woord, wordt uitgereikt.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
10 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
10 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
16 uur geleden