Provincie Friesland begint opnieuw aan formatieproces
LEEUWARDEN (ANP) - Ruim drie maanden na de Provinciale Statenverkiezingen is in Friesland voor de tweede keer een formatieproces begonnen. De opnieuw hiervoor ingeschakelde Chris Stoffer voerde donderdag gesprekken met de fractievoorzitters van VVD en de Fryske Nasjonale Partij (FNP). Het is de bedoeling dat een van die partijen gaat onderhandelen met BBB, CDA en ChristenUnie over een coalitie.
Maandagavond bereikten BBB, CDA en ChristenUnie een coalitieakkoord met de PvdA, maar die partij trok zich de ochtend erna terug. Tot frustratie en verdriet van de andere fracties. Formateur Oebele Brouwer legde daarop zijn taak neer. Stoffer, Tweede Kamerlid namens SGP, gaat nu net als in maart een nieuw formatieproces starten.
Het is de bedoeling dat Stoffer vrijdag met een advies komt aan BBB, CDA en ChristenUnie over de vierde coalitiepartner. Met zowel VVD (drie zetels) als FNP (vier) kunnen zij een meerderheid creëren.
Constructief gesprek
"Het was een open en constructief gesprek, waarin wij hebben aangeven hoe we erin zitten", aldus VVD-fractievoorzitter Avine Fokkens. "We moeten wel het gevoel hebben dat we gelijkwaardig zijn en niet 'ter vervanging van'. Er moet ruimte zijn voor eigen input. Tot nu toe zijn die signalen er wel. Het is even afwachten hoe het uitpakt, zij moeten aangeven met wie ze willen gaan praten."
Haast is geboden, want de partijen willen voor het zomerreces een coalitie hebben. "Dat is ook in het belang van Friesland", aldus Fokkens. Sijbe Knol van FNP spreekt van een "prima gesprek" met Stoffer. "We wachten nu rustig af."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Wie een huis verhuurt met energielabel E, F of G kan vanaf 2029 een dwangsom van de gemeente krijgen. Dat staat in een voorstel dat minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken bij de grote rivieren komen ingrijpende verbouwingen. Het kabinet laat onder meer extra geulen aanleggen in de uiterwaarden van de Waal tussen Millingen en Zaltbommel, staat in een brief die minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Voor de plannen staat zo'n 800 miljoen euro klaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans is teleurgesteld dat België doorgaat met de invoering van een tolvignet. De minister van Infrastructuur is gisteren door zijn Vlaamse collega geïnformeerd dat het besluit voorligt in de ministerraad bij de zuiderburen.
1 dag geledenSHANGHAI (ANP) - Opnieuw is de strijd opgelaaid tussen de Verenigde Staten en Iran. "Dat er nu weer gevechten zijn is ontzettend zorgelijk", aldus minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66). Hij vreest meer honger en vluchtelingen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen moeten boetes kunnen opleggen aan passagiers die zich misdragen, vindt het kabinet. Het is een van de plannen die minister Vincent Karremans (Infrastructuur, VVD) in een Kamerbrief voorstelt om wangedrag in vliegtuigen tegen te gaan. Als de boetes er komen naast strafrechtelijke vervolging, zou dat als "extra afschrikking" kunnen werken.
2 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt een Spaans voorstel voor meer eurobonds er een "voor de kattenbak". Dat zei hij voorafgaand aan de vergadering van ministers van Financiën van de eurolanden.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Rijksoverheid zet de komende tijd "geen onomkeerbare stappen" in het traject om afspraken te maken met Tata Steel om te verduurzamen in ruil voor overheidssubsidies. Dat schrijven de betrokken bewindspersonen in een Kamerbrief nadat blijkt dat het OM de staalfabrikant strafrechtelijk vervolgt vanwege luchtvervuiling.
3 dagen geleden