Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Provinciale Staten willen extra gaswinning Groningen terugdraaien

Provinciale Staten willen extra gaswinning Groningen terugdraaien

GRONINGEN (ANP) - Provinciale Staten (PS) van Groningen willen dat het kabinet het besluit om meer gas omhoog te pompen uit het Groningenveld terugdraait. Als het Rijk daar niet toe bereid is, moet de opbrengst van de extra gaswinning terugvloeien naar de Groningers in het aardbevingsgebied. Een motie die Gedeputeerde Staten oproept daarop aan te dringen in Den Haag, kon woensdag op brede steun rekenen.

De Statenfracties lasten een spoeddebat in na de boodschap van oud-minister Stef Blok (Economische Zaken), die vorige week zei dat komend gasjaar mogelijk twee keer meer gas uit het Groningenveld nodig is. Dat komt volgens de regering doordat een fabriek die buitenlands gas geschikt moet gaan maken voor binnenlandse consumptie, later klaar is dan gepland. Ook een hoger dan verwachte vraag uit Duitsland speelt mee.

PS eisen dat er een wettelijk vastgelegde einddatum komt voor het definitief dichtdraaien van de Groningse gaskraan. De provincie vindt dat Den Haag eerder gemaakte afspraken niet nakomt. De afgelopen jaren werd de gaswinning vanwege de aardbevingen die daardoor werden veroorzaakt juist stapsgewijs teruggeschroefd. In 2023 zou het Groningenveld definitief dicht moeten gaan.

Onvrede

Eerder spraken de provincie en de Groningse aardbevingsgemeenten in een brief aan Den Haag al hun onvrede uit over de gang van zaken. De bestuurders vinden extra gaswinning "onacceptabel" en zij riepen het Rijk op "dringend" naar alternatieven te zoeken.

De Statenleden willen ook dat de pot van ruim 220 miljoen euro aan subsidie die de overheid onlangs beschikbaar stelde voor versterking of verduurzaming van huizen in het aardbevingsgebied wordt verhoogd, zodat iedereen geholpen kan worden.

Het subsidieplafond was maandag al na een dag bereikt, terwijl nog lang niet alle 53.000 huishoudens een aanvraag hadden kunnen doen. Er stonden lange rijen bij de fysieke loketten en ook online probeerden duizenden mensen een subsidieaanvraag te doen. Commissaris van de Koning René Paas bood daar tijdens het spoeddebat namens het provinciebestuur zijn excuses voor aan.

Meer uit Binnenland

Stedelijk Museum: Fuchs was invloedrijk en spraakmakend

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Fuchs was "zonder twijfel internationaal gezien een van de meest invloedrijke museumdirecteuren van de laatste vijftig jaar". Dat zegt Rein Wolfs, directeur Stedelijk Museum Amsterdam, in een reactie op het overlijden van Fuchs.

1 uur geleden
Directeur Kunstmuseum: Fuchs was een van de grote kunstpausen

DEN HAAG (ANP) - Rudi Fuchs, die op 84-jarige leeftijd is overleden, was een van de "grote kunstpausen van Nederland". Dat zegt directeur Margriet Schavemaker van het Kunstmuseum Den Haag. Fuchs was tussen 1987 en 1993 directeur van dat museum.

2 uur geleden
Cel en tbs voor serie aanrandingen in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De rechtbank in Utrecht heeft Johannes F. maandag veroordeeld tot 113 dagen cel en tbs met voorwaarden voor een serie aanrandingen. De gevangenisstraf is gelijk aan het voorarrest van de 68-jarige Utrechter, die hierdoor niet meer de cel in hoeft. F. kreeg ook een maatregel waarmee hij na zijn behandeling onder toezicht komt te staan.

2 uur geleden
Rudi Fuchs, oud-directeur van het Stedelijk Museum, overleden

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Fuchs, de oud-directeur van het Stedelijk Museum, is zondagavond in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving van Het Parool.

3 uur geleden
Kabinet denkt aan 350 miljoen compensatie voor lastenverzwaring

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt eraan om 350 miljoen euro aan hogere lasten voor werkenden in 2027 te compenseren, zei staatssecretaris Eelco Eerenberg (D66) in het debat over de belastingen. Daarmee hoopt hij deels tegemoet te komen aan de kritiek op de geplande lastenverzwaring. "En daarmee ook het vergroten van steun." Er is nu namelijk nog geen Kamermeerderheid voor het belastingplan.

4 uur geleden
Amsterdam Dance Event evenaart record met 600.000 bezoekers

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam Dance Event heeft de afgelopen week ruim 600.000 bezoekers getrokken. Hiermee heeft de dertigste editie van het evenement de recordcijfers van het jaar daarvoor geëvenaard, meldt de organisatie.

4 uur geleden
Vermiste kitesurfer nog niet gevonden, zoektocht gestaakt om weer

SCHEVENINGEN (ANP) - De kitesurfer die zondagmiddag vermist raakte bij Scheveningen is ook op maandagochtend nog niet gevonden. De politie meldt dat de zoektocht rond lunchtijd is gestaakt door weersomstandigheden. Op maandag wordt niet meer doorgezocht.

5 uur geleden