Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Provinciale BBB'ers zien boerenprotesten als uiting van onmacht

Provinciale BBB'ers zien boerenprotesten als uiting van onmacht

ZWOLLE (ANP) - Een uiting van onmacht, zo noemen BBB-vertegenwoordigers in de provincie de boerenprotesten van de afgelopen dagen. Wat vorige week begon met het overhandigen van een papiertje met eisen bij provinciehuizen, is ontaard in het blokkeren van snelwegen met trekkers en in brand steken van afval. Het leidde her en der tot ongelukken. "Complete waanzin", zeggen politiebonden over de boerenacties.

"Mensen weten het niet meer, ze zijn radeloos", aldus fractievoorzitter Carla Evers van de BBB Overijssel. "Ik kijk hier dan ook met gemengde gevoelens naar. Natuurlijk is de oproep: houd je aan de regels, houd je aan de wet en doe geen domme dingen. De emmer zit echter niet alleen vol; hij loopt ook over. En als je wanhopig bent, doe je soms dingen waarvan je later denkt: dat was misschien niet zo handig. Ik heb in mijn leven nog nooit gedemonstreerd omdat ik van het gesprek ben. Maar er zijn mensen die niet zo makkelijk praten en zich toch willen uiten. Dat zijn in mijn ogen geen criminelen die eens lekker de boel kapot willen maken, maar mensen die wanhopig zijn en schreeuwen om hulp."

Abel Kooistra, de Friese fractievoorzitter van BBB, onderstreept dat. "We begrijpen het sentiment en de emotie, het is een gevoel van onmacht. Het voelt machteloos wat Europa allemaal doorvoert." Kooistra zegt dat zijn partij in Provinciale Staten probeert de boeren te helpen, onder meer met moties voor PAS-melders en het afschaffen van de kalenderlandbouw. "Maar we hebben ook te maken met beleid uit Brussel en Den Haag. Er komen steeds meer regels bij, dat frustreert enorm."

'Geen toverstafje'

Vernielen van zaken kan niet, zegt Rik Loeters van BBB Gelderland. "Daar staan we absoluut niet achter." Wel snapt Loeters de wanhoop bij de boeren. "Het water staat hen aan de lippen." John Frenken, BBB-fractievoorzitter in Noord-Brabant, noemt dit soort acties "jammer". "Verniel geen zaken en blijf van andermans spullen af. Doe het niet op deze manier."

De BoerBurgerBeweging werd enkele maanden na de vorige boerenprotesten, in de zomer van 2022, de grote winnaar van de Provinciale Statenverkiezingen. "Dan denk je: nu zit ik aan het stuur en kan ik dingen voor elkaar krijgen", aldus Evers. "Maar als 'Den Haag' niet meewerkt, kunnen wij ook weinig. We hebben geen toverstafje." Loeters heeft dezelfde ervaring. Hij zegt dat beleid veranderen trager gaat dan de BBB wil, ook tot frustratie van de fractie zelf. "Maar je moet samenwerken en dan gaan dingen langzaam."

Meer uit Binnenland

NPO respecteert besluit AVROTROS om songfestival te mijden

HILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.

6 uur geleden
Vijf verdachten in soevereinenproces blijven in de cel

LEEUWARDEN (ANP) - De vijf verdachten die donderdag voor de rechtbank verschenen in een groot proces dat draait om een groep vermeende soevereinen, blijven in de cel tot de volgende zitting. Dat heeft de rechtbank in Leeuwarden beslist. Justitie verdenkt de mannen ervan onderdeel te zijn van een groep die een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen dit.

6 uur geleden
Nederland volgend jaar niet naar Eurovisie Songfestival

HILVERSUM (ANP) - Nederland gaat volgend jaar voor het eerst in 24 jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. AVROTROS houdt vast aan het voornemen niet deel te nemen als Israƫl erbij is. De omroep heeft die beslissing genomen in nauwe afstemming met de NPO, heeft de omroep bekendgemaakt. Volgens de omroep is "deelname onder de huidige omstandigheden niet te verenigen met de publieke waarden die voor ons essentieel zijn".

6 uur geleden
Vader krijgt tbs met dwangverpleging voor doden zoon Gianny-Davey

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft tbs met dwangverpleging opgelegd aan Curtly E. (46) uit Groningen voor het doodsteken van zijn 12-jarige zoon Gianny-Davey op 29 december vorig jaar. E. handelde in een psychose en was volledig ontoerekeningsvatbaar, oordeelt de rechtbank.

9 uur geleden
Nederland vraagt met 15 EU-landen om Europese regels voor e-steps

DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en Belgiƫ.

10 uur geleden
Drie verdachten in soevereinenproces willen op vrije voeten komen

LEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.

11 uur geleden
Programmamakers kritisch over bezuinigingen publieke omroep

HILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.

11 uur geleden