Provinciale BBB'ers: door ongeduld van grote winnaar naar bijrol
DEN HAAG (ANP) - Als grote winnaar van de Provinciale Statenverkiezingen in maart heeft de BBB in de verkiezingen voor de Tweede Kamer genoegen moeten nemen met een bijrol. Fractievoorzitters van de BBB in de provincie zeggen als verklaring dat kiezers "zoekende" en ook "erg ongeduldig" zijn. "Wat bij ons op 15 maart in de provincie gebeurde, is de PVV nu landelijk overkomen met een monsterzege", zegt Anja Keuter uit Flevoland.
De BoerBurgerBeweging werd in alle provincies de grootste partij en kwam daarna in tien van de twaalf in de coalitie. Iets meer dan acht maanden later moet de BBB het doen met vermoedelijk zeven zetels in de Tweede Kamer. Dat zijn er weliswaar zes meer dan twee jaar geleden bij de vorige verkiezingen, maar de partij van Caroline van der Plas blijft wel ver achter bij PVV (37), GroenLinks-PvdA (25), VVD (24) en NSC (20). De provinciale fractievoorzitters zeggen "tevreden" te zijn, maar hadden op meer gehoopt. "Met tien was ik supertevreden geweest", aldus Hans Veentjer (Zuid-Holland).
"Mensen zijn erg ongeduldig", zegt Carla Evers van de BBB Overijssel. "Ze zeggen: jullie zitten er al sinds maart, het is nu november en nog steeds is niet alles veranderd. Ik leg dan uit dat we langzaam het beleid aan het bijstellen zijn. De politiek is een soort mammoettanker die je niet van de ene op de andere dag 180 graden kan laten draaien. Eigenlijk kwamen deze verkiezingen te vroeg voor de BBB. We hebben in de provincie nog niet echt kunnen laten zien dat zaken anders worden."
Proteststemmen
Veentjer denkt dat veel kiezers in maart uit protest tegen het kabinetsbeleid op zijn partij hebben gestemd. "Die proteststemmen gingen eerst naar FVD, toen naar ons, en nu naar Pieter Omtzigt." Keuter ziet dat ook als verklaring voor het grote verschil in de uitslag van beide verkiezingen in dit jaar. "Mensen hebben heel duidelijk laten blijken dat ze echt verandering en snel resultaat willen. Maar we kunnen niet alles in één dag veranderen en ook niet in acht maanden. Daar is tijd voor nodig."
Het initiatief voor de kabinetsformatie ligt nu bij de PVV, als grote winnaar van de verkiezingen. De partij van Geert Wilders zit in de provincies alleen in Flevoland in de coalitie. De BBB, de grootste machtsfactor in de Eerste Kamer, wil graag met PVV een kabinet in. "Ik heb al tegen onze campagneleider Henk Vermeer gezegd: wij hebben het voorbeeld gegeven, je hoeft het alleen maar na te doen", aldus Keuter. "De overeenkomsten waren in de onderhandelingen snel gevonden en we werken goed samen. Hopelijk lukt dat in 'Den Haag' ook."
Meer uit Politiek
NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.
1 dag geledenKYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
2 dagen geleden