Protestmars voor doodgeschoten Nahel (17) loopt uit op rellen
NANTERRE (ANP/AFP/RTR) - Een mars voor de door politie doodgeschoten 17-jarige Nahel is in de Parijse voorstad Nanterre ontaard in rellen. De politie heeft traangas ingezet tegen deelnemers van de mars. Betogers gooiden voorwerpen naar agenten. Franse media spreken over vijftien arrestaties in Nanterre. Ook in andere plaatsen is het onrustig.
Zo'n 6200 mensen kwamen volgens een politiebron opdagen voor de mars. Deze werd geleid door de moeder van Nahel. Zij droeg een wit T-shirt met de tekst "Gerechtigheid voor Nahel 27/06/2023". Sommige deelnemers van de mars droegen hetzelfde kledingstuk en hadden protestborden met "de politie doodt" bij zich. Ook werden teksten zoals "geen gerechtigheid, geen vrede" en "iedereen haat de politie" gescandeerd.
De politie heeft donderdag door het hele land 40.000 agenten ingezet, waarvan een kwart in Parijs en omgeving. Daarnaast ligt het bus- en tramverkeer in de regio van Parijs vanaf 21.00 uur stil, nadat een dag eerder bussen en trams werden aangevallen. Ook in andere plekken is het openbaar vervoer stilgelegd. In verschillende plaatsen is een avondklok ingesteld om te voorkomen dat er rellen uitbreken. In de regio Parijs zijn volgens media zeven arrestaties verricht.
Onderzoek
Nahel werd dinsdag van dichtbij doodgeschoten toen hij achter stuur zat van een auto, nadat de politie hem had achtervolgd vanwege verkeersovertredingen. Franse aanklagers hebben een onderzoek geopend naar de agent die heeft geschoten en zeggen dat het gebruik van een vuurwapen in deze zaak niet is gerechtvaardigd. De agent wordt vervolgd voor doodslag en is in hechtenis geplaatst.
De aanklagers zeggen dat de jongen met hoge snelheid door Nanterre reed, over meer over een busbaan. Een eerste poging van twee motoragenten om Nahel te stoppen mislukte. De jongen zou daarna door rood en over een stoep zijn gereden. Toen de agenten de auto even later stopten, wezen ze volgens de aanklagers met hun vuurwapens naar Nahel en eisten ze dat hij de motor zou uitzetten. Een van de agenten schoot op de jongen toen hij probeerde weg te rijden.
Bekende Fransen hebben kritiek geuit op het lossen van het schot. Ook president Emmanuel Macron heeft zijn ongenoegen geuit. Sinds de dood van Nahel is het erg onrustig in het land en vinden vooral 's nachts rellen plaats. De Franse autoriteiten houden er rekening mee dat het ook de komende dagen onrustig zal zijn in het land.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
18 minuten geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft naar eigen zeggen inderdaad een verhit gesprek gevoerd met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. "Ik zou niet zeggen boos, ik was een beetje ontsteld over zijn voortdurende gevecht met Libanon", aldus de president in een interview met de podcast Pod Force One. Hij zegt wel graag samen te werken met Netanyahu.
7 uur geleden