Protestleider Nieuw-Caledonië opgepakt na dodelijke rellen
NOUMÉA (ANP/RTR/AFP) - De Franse politie heeft op Nieuw-Caledonië een van de kopstukken opgepakt van de onafhankelijkheidsbeweging. Deze Christian Tein stond naar verluidt op het punt een persconferentie te geven in het hoofdkwartier van zijn politieke partij, de Caledonische Unie (UC). Daarnaast zijn ook zeven andere personen opgepakt, maar de autoriteiten noemden alleen Tein bij naam.
De arrestaties volgen op de onlusten van vorige maand. Toen braken ernstige rellen uit om geplande hervormingen van het kiesstelsel in het Franse overzeese gebied. Er vielen negen doden. Tein staat aan het hoofd van een groep die betrokken was bij protesten in hoofdstad Nouméa, de CCAT (La Cellule de coordination des actions de terrain).
Lokale media berichten dat veel bedrijven en winkels de deuren sloten toen de politie in actie kwam om de protestleider te arresteren. Ze vreesden voor nieuwe onrust. De leider van de Caledonische Unie riep zijn achterban op kalm te blijven. Hij vroeg jongeren niet te reageren op de "provocatie". De autoriteiten zeggen dat de CCAT-voorman wordt verdacht van "georganiseerde misdaad".
Frankrijk had vanwege de onlusten een grote politiemacht gestuurd naar de eilandengroep, die op ongeveer 17.000 kilometer van Parijs ligt. Tijdens de onlusten ging de internationale luchthaven van Nieuw-Caledonië tijdelijk dicht. Daardoor waren sommige Nederlanders in de eilandengroep genoodzaakt te vertrekken met speciale evacuatievluchten.
Meer uit Buitenland
RIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag opnieuw gebeld met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Volgens het Witte Huis was het een "positief" gesprek. Een dag eerder had Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen om te praten over de vredesonderhandelingen.
6 uur geledenNOVGOROD (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne heeft geprobeerd het buitenverblijf van de Russische president Vladimir Poetin in Novgorod aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov volgens staatspersbureau Interfax. Hij zegt dat Moskou daarom zijn standpunt in de vredesonderhandelingen met Oekraïne zal herzien.
8 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney staat vlak voor de jaarwisseling stil bij de dodelijke aanslag op Bondi Beach. Een uur voor 2026 wordt een minuut stilte gehouden en wordt een menora geprojecteerd op de Sydney Harbour Bridge, waar het nieuwe jaar traditioneel met een grote vuurwerkshow wordt ingeluid.
9 uur geledenSAINT-TROPEZ (ANP/AFP) - De Franse filmster en activiste Brigitte Bardot wordt volgens een vriendin "in alle eenvoud en nederigheid" begraven in haar tuin aan zee. In Frankrijk woedt een discussie over de uitvaart van de beroemdheid, omdat ze op latere leeftijd rechtse denkbeelden verspreidde en politica Marine Le Pen enthousiast heeft gesteund. Verscheidene rechtse politici willen dat president Macron een nationaal eerbetoon organiseert.
11 uur geleden