Protestleider Nieuw-Caledonië opgepakt na dodelijke rellen
NOUMÉA (ANP/RTR/AFP) - De Franse politie heeft op Nieuw-Caledonië een van de kopstukken opgepakt van de onafhankelijkheidsbeweging. Deze Christian Tein stond naar verluidt op het punt een persconferentie te geven in het hoofdkwartier van zijn politieke partij, de Caledonische Unie (UC). Daarnaast zijn ook zeven andere personen opgepakt, maar de autoriteiten noemden alleen Tein bij naam.
De arrestaties volgen op de onlusten van vorige maand. Toen braken ernstige rellen uit om geplande hervormingen van het kiesstelsel in het Franse overzeese gebied. Er vielen negen doden. Tein staat aan het hoofd van een groep die betrokken was bij protesten in hoofdstad Nouméa, de CCAT (La Cellule de coordination des actions de terrain).
Lokale media berichten dat veel bedrijven en winkels de deuren sloten toen de politie in actie kwam om de protestleider te arresteren. Ze vreesden voor nieuwe onrust. De leider van de Caledonische Unie riep zijn achterban op kalm te blijven. Hij vroeg jongeren niet te reageren op de "provocatie". De autoriteiten zeggen dat de CCAT-voorman wordt verdacht van "georganiseerde misdaad".
Frankrijk had vanwege de onlusten een grote politiemacht gestuurd naar de eilandengroep, die op ongeveer 17.000 kilometer van Parijs ligt. Tijdens de onlusten ging de internationale luchthaven van Nieuw-Caledonië tijdelijk dicht. Daardoor waren sommige Nederlanders in de eilandengroep genoodzaakt te vertrekken met speciale evacuatievluchten.
Meer uit Buitenland
PORT-AU-PRINCE (ANP/RTR/AFP) - Ongeveer veertig mensen zijn in de nacht van zondag op maandag omgekomen door bendegeweld in Kenscoff, nabij de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince. Dat zegt de burgemeester van Kenscoff, een bergdorpje dat uitkijkt op Port-au-Prince, tegen persbureau AFP.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft president Donald Trump voorlopig gelijk gegeven in zijn plan om het stemmen per post in de aanloop naar de tussentijdse verkiezingen in november te beperken. Het Hof schortte een eerdere uitspraak van een federale rechter op die belangrijke onderdelen van Trumps besluit had tegengehouden.
1 uur geledenPOMAS (ANP) - Een dorp in het zuiden van Frankrijk is getroffen door een tornado. 26 personen raakten gewond, melden de lokale autoriteiten op X. Vijf van hen moesten naar het ziekenhuis. Volgens BFMTV worden nog twee mensen vermist, die mogelijk onder het puin van hun ingestorte huis liggen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt volledig voorbereid te zijn op de nieuwe Amerikaanse sancties die maandag werden aangekondigd. Economieminister Ali Madanizadeh claimt dat er een plan voor twee jaar ligt om de maatregelen tegen te gaan.
4 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse regering heeft een officieel verzoek ingediend bij de Europese Unie voor noodfinanciering om de migrantencrisis in Ceuta aan te pakken. Een woordvoerder van de Europese Commissie bevestigt aan persbureau EFE dat dat verzoek ontvangen is en snel zal worden beoordeeld.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten beginnen een "economische aanval" op Iran. Dat zegt de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tijdens een persconferentie. Het doel van deze "Operation Economic Outcast" is om iedere "economische levensader" van Iran af te snijden en het Iran zo onmogelijk te maken ooit een nucleair wapen te bemachtigen.
6 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De Colombiaanse president Abelardo de la Espriella heeft de immigratiedienst opgedragen om te beginnen met de deportatie van migranten. Het gaat in eerste instantie om ongedocumenteerden die zijn veroordeeld voor een misdaad; later gaat het om iedereen zonder legale verblijfsstatus.
6 uur geleden