Protestleider Nieuw-Caledonië opgepakt na dodelijke rellen
NOUMÉA (ANP/RTR/AFP) - De Franse politie heeft op Nieuw-Caledonië een van de kopstukken opgepakt van de onafhankelijkheidsbeweging. Deze Christian Tein stond naar verluidt op het punt een persconferentie te geven in het hoofdkwartier van zijn politieke partij, de Caledonische Unie (UC). Daarnaast zijn ook zeven andere personen opgepakt, maar de autoriteiten noemden alleen Tein bij naam.
De arrestaties volgen op de onlusten van vorige maand. Toen braken ernstige rellen uit om geplande hervormingen van het kiesstelsel in het Franse overzeese gebied. Er vielen negen doden. Tein staat aan het hoofd van een groep die betrokken was bij protesten in hoofdstad Nouméa, de CCAT (La Cellule de coordination des actions de terrain).
Lokale media berichten dat veel bedrijven en winkels de deuren sloten toen de politie in actie kwam om de protestleider te arresteren. Ze vreesden voor nieuwe onrust. De leider van de Caledonische Unie riep zijn achterban op kalm te blijven. Hij vroeg jongeren niet te reageren op de "provocatie". De autoriteiten zeggen dat de CCAT-voorman wordt verdacht van "georganiseerde misdaad".
Frankrijk had vanwege de onlusten een grote politiemacht gestuurd naar de eilandengroep, die op ongeveer 17.000 kilometer van Parijs ligt. Tijdens de onlusten ging de internationale luchthaven van Nieuw-Caledonië tijdelijk dicht. Daardoor waren sommige Nederlanders in de eilandengroep genoodzaakt te vertrekken met speciale evacuatievluchten.
Meer uit Buitenland
MALMÖ (ANP) - De verdachte drone die donderdag door Zweden werd neergehaald, was inderdaad van Russische komaf. Dat bevestigt de Zweedse defensieminister Pål Jonson op X. De drone vloog in de buurt van het Franse vliegdekschip Charles de Gaulle, dat Malmö bezoekt. De minister noemt de inbreuk op het Zweedse luchtruim "ernstig en onverantwoord".
1 uur geledenSTAVANGER (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft een 17-jarige jongen gearresteerd die een aanslag had willen plegen op een NAVO-basis, meldt de Noorse omroep NRK. Hij wordt verdacht van een jihadistisch motief, omdat hij eerder zijn steun heeft uitgesproken voor terreurgroep Islamitische Staat.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat er mogelijk een "vriendelijke overname" van Cuba komt. Hij verduidelijkte niet wat hij daarmee bedoelt, maar dat zou mogelijk betekenen dat de Cubaanse regering moet instemmen met een machtsoverdracht aan de Verenigde Staten.
3 uur geledenMILAAN (ANP/DPA/AFP) - Een tramontsporing heeft in de Italiaanse stad Milaan twee mensen het leven gekost. Ook zijn ongeveer veertig anderen gewond geraakt. Een van hen is volgens de brandweer in kritieke toestand.
3 uur geledenCHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton had geen idee van de misstanden die zedendelinquent Jeffrey Epstein beging, zei hij in een openingsverklaring die hij ook op X deelt. Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over Epstein. "Als ik ook maar enig idee had gehad van wat hij deed, zou ik hem zelf hebben aangegeven."
4 uur geledenCHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.
5 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - In het Italiaanse Milaan is een tram ontspoord. Daarbij is een persoon om het leven gekomen en zijn ongeveer twintig anderen gewond geraakt, meldt de politie.
5 uur geleden