Protesten tegen groot lithiumproject in Servië
BELGRADO (ANP/AFP) - Demonstranten hebben vrijdag geprotesteerd tegen de komst van een groot lithiumproject in het westen van Servië omdat ze vrezen voor milieuverontreiniging. Onlangs zei de Servische president tegen zakenkrant Financial Times toch toestemming te willen geven voor het project. Begin 2022 werd die vergunning juist nog ingetrokken door Belgrado na grote weerstand van milieuorganisaties tegen de plannen voor de mijn.
De Jadar-mijn in het westen van Servië zou de grootste lithiummijn van Europa moeten worden, met een productie van 58.000 ton per jaar. De mijn wordt ontwikkeld door mijnbouwconcern Rio Tinto en moet gaan voorzien in een groot deel van de Europese vraag naar lithium, een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's. Volgens Vucic heeft Rio Tinto nieuwe garanties gegeven om normen rond milieu te waarborgen.
Maar de actievoerders willen dat het project van 2,4 miljard euro alsnog wordt tegengehouden. Ze zeggen dat de mijn drinkwater en grond zal verontreinigen en ook zal leiden tot luchtvervuiling. Volgens de demonstranten zijn Vucic en Rio Tinto niet transparant over het vergunningsproces voor de mijn die in 2028 open zou moeten gaan.
Rio Tinto heeft gezegd dat de mijn voor duizenden banen zal zorgen en ook Servië een sterke positie geeft op de markt voor grondstoffen voor de energietransitie.
Meer uit Financieel
LOMMEL (ANP/BELGA) - Bij afvalverwerker Renewi dreigen in België 91 mensen hun baan te verliezen. Dat melden de Belgische vakbonden. De directie bevestigt de ontslagronde.
38 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Beveiligers op Schiphol gaan komende tijd korte werkonderbrekingen houden en stiptheidsacties uitvoeren, heeft vakbond CNV aangekondigd. Ook FNV doet mee. Volgens CNV-onderhandelaar André Quist kunnen de korte werkonderbrekingen zorgen voor iets langere wachtrijen aan het einde van de drukke zomerperiode.
40 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - Honderden Chinese robotfabrikanten pakken woensdag in Beijing uit met hun nieuwste robots, om investeerders en consumenten ervan te overtuigen dat de robotrevolutie nu echt doorbreekt. De conferentie 'World Robot Conference' komt op een moment dat robots steeds meer een nieuw strijdtoneel worden in de concurrentie tussen de VS en China. Tegelijkertijd worden investeerders steeds enthousiaster over de sector.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Europa mag niet achterblijven in de AI-revolutie en de economische veranderingen door kunstmatige intelligentie. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een toespraak op het hoofdkantoor van het World Economic Forum in het Zwitserse Genève.
2 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/DPA) - Het Braziliaanse staatsolieconcern Petrobras heeft olie gevonden bij de monding van de Amazone-rivier in Brazilië. De olievondst is door de Braziliaanse president Luiz Inácio 'Lula' da Silva een "paspoort voor de toekomst van het land" genoemd. Daarbij legt hij internationale kritiek op het winnen van fossiele brandstoffen bij de rivier naast zich neer.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verzekeraar ASR was woensdag de sterkste stijger bij de hoofdfondsen in Amsterdam na de publicatie van sterke halfjaarcijfers. Het concern behaalde een bedrijfswinst van 901 miljoen euro, 10 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Volgens ASR boekten alle bedrijfsonderdelen vooruitgang in de eerste jaarhelft. Het aandeel ASR stond kort na de opening 0,8 procent in de plus. Chipmachinefabrikant ASML, een zwaargewicht in de AEX, herstelde iets van de zware verliezen van de afgelopen dagen met een plus van 0,5 procent.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De nieuwe topvrouw van verzekeraar ASR, Ingrid de Swart, doet een hernieuwde oproep aan het kabinet om de problemen bij uitkeringsinstantie UWV op te lossen. Haar voorganger Jos Baeten drong eerder aan op een betere samenwerking tussen verzekeraars en het UWV. Hierover zijn ook gesprekken geweest. "Er lijkt wel een gewillig oor te zijn om deze uitgestoken hand aan te nemen. Maar tot nu toe ontbreekt het nog aan snelheid", zegt De Swart woensdag bij de presentatie van de halfjaarresultaten.
4 uur geleden