Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Protesten tegen groot lithiumproject in Servië

Protesten tegen groot lithiumproject in Servië

BELGRADO (ANP/AFP) - Demonstranten hebben vrijdag geprotesteerd tegen de komst van een groot lithiumproject in het westen van Servië omdat ze vrezen voor milieuverontreiniging. Onlangs zei de Servische president tegen zakenkrant Financial Times toch toestemming te willen geven voor het project. Begin 2022 werd die vergunning juist nog ingetrokken door Belgrado na grote weerstand van milieuorganisaties tegen de plannen voor de mijn.

De Jadar-mijn in het westen van Servië zou de grootste lithiummijn van Europa moeten worden, met een productie van 58.000 ton per jaar. De mijn wordt ontwikkeld door mijnbouwconcern Rio Tinto en moet gaan voorzien in een groot deel van de Europese vraag naar lithium, een belangrijke grondstof voor batterijen van elektrische auto's. Volgens Vucic heeft Rio Tinto nieuwe garanties gegeven om normen rond milieu te waarborgen.

Maar de actievoerders willen dat het project van 2,4 miljard euro alsnog wordt tegengehouden. Ze zeggen dat de mijn drinkwater en grond zal verontreinigen en ook zal leiden tot luchtvervuiling. Volgens de demonstranten zijn Vucic en Rio Tinto niet transparant over het vergunningsproces voor de mijn die in 2028 open zou moeten gaan.

Rio Tinto heeft gezegd dat de mijn voor duizenden banen zal zorgen en ook Servië een sterke positie geeft op de markt voor grondstoffen voor de energietransitie.

Meer uit Financieel

Waterpeil Rijn bij Keulen en Kaub zakt naar laagterecords

KEULEN (ANP) - De waterstanden van de Rijn in Duitsland zijn maandag verder gezakt. Scheepvaart op de belangrijke vaarweg wordt daardoor verder verstoord. Het waterpeil bij Keulen bereikte een nieuw laagterecord en lijkt deze week nog verder te dalen. Bij Kaub, een belangrijk knelpunt in de Rijn, zakt het waterpeil later deze week zelfs onder nul.

1 uur geleden
Claimorganisatie voor luchtvaart EUclaim maakt doorstart

ARNHEM (ANP) - Claimorganisatie EUclaim maakt een doorstart via een overname door het Amsterdamse Yource. EUclaim biedt hulp aan gedupeerde vliegtuigpassagiers en helpt hen bij het terugkrijgen van geld bij uitval van vluchten en vertragingen. Bij de overname behoudt EUclaim zijn eigen naam en eigen website.

3 uur geleden
Gemiddelde adviesprijs benzine loopt op en scherpt record aan

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine heeft maandag opnieuw een recordhoogte bereikt. De prijs is heel licht gestegen en heeft daarmee het record van zaterdag verder aangescherpt, blijkt uit gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.

3 uur geleden
AEX start handelsweek iets hoger, olieprijzen stijgen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met kleine winst begonnen aan de nieuwe beursweek. Beleggers bleven onder meer attent op de olieprijzen die maandag weer opliepen.

4 uur geleden
Onderzoek: hitte kost Nederlandse economie 9,2 miljard euro

DEN BOSCH (ANP) - Het verlies van productiviteit door de extreme hitte van afgelopen zomer kost de Nederlandse economie een schadebedrag van 9,2 miljard euro. Dat meldt kredietverzekeraar Allianz Trade in een onderzoeksrapport. Daarmee behoort Nederland tot de vijf zwaarst getroffen economieën van Europa.

4 uur geleden
DNB ziet 20 procent meer tankbeurten over de grens

AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben in het eerste halfjaar duidelijk vaker getankt bij Duitse en Belgische tankstations. Pomphouders in de grensregio's klaagden al langer over het verlies aan klandizie door de hogere accijns en btw op brandstoffen in Nederland. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft nu concrete cijfers over automobilisten die profiteren van de lagere benzineprijzen over de grens. Nederlanders rekenden 20 procent vaker af bij Belgische en Duitse tankstations dan een jaar eerder en gaven daarbij 32 procent meer uit.

5 uur geleden
ACM wil meer openheid over computergestuurde prijzen

DEN HAAG (ANP) - Bedrijven moeten meer duidelijkheid geven over hoe online prijzen tot stand komen. Dat vindt de Autoriteit Consument & Markt. Voor consumenten is vaak onduidelijk hoe prijzen bij webwinkels, evenementen en luchtvaartmaatschappijen worden bepaald. Dat leidt tot misvattingen over de manier waarop prijzen tot stand zijn gekomen en schaadt het consumentenvertrouwen, volgens de toezichthouder.

5 uur geleden