Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Protesten in Tel Aviv tegen Israëlische regering escaleren

Protesten in Tel Aviv tegen Israëlische regering escaleren

TEL AVIV (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De wekelijkse protesten in Tel Aviv tegen plannen van de regering van premier Benjamin Netanyahu om het rechtssysteem te herzien escaleren. Duizenden actievoerders blokkeerden woensdagavond snelwegen en staken vuren aan. De demonstranten werden verdreven door politie te paard en waterkanonnen. Zeker tien demonstranten moesten naar het ziekenhuis, velen werden gearresteerd.

Hoewel de protesten al maanden plaatsvinden, lijkt het opstappen van de politiechef van Tel Aviv aanleiding voor de ergste botsingen met de politie sinds maart. Ami Eshed legde zijn functie woensdag neer omdat hij van de Netanyahu-regering opdracht zou hebben gekregen de protesten hardhandig te onderdrukken. "Voor het eerst in mijn drie decennia lange diensttijd kwam ik in aanraking met een absurde realiteit waarin het niet mijn taak was om voor rust en orde te zorgen, maar juist het tegenovergestelde", aldus Eshed.

De protesten zijn gericht tegen justitiële hervormingen die de macht van het hooggerechtshof van Israël moeten inperken. Het Israëlische parlement zou juist meer invloed krijgen. Met de hervormingen zou de overheid bijvoorbeeld rechters kunnen benoemen, in plaats van een onafhankelijke commissie die dat nu doet. Het meest verregaande wetsvoorstel waardoor het parlement een uitspraak van het hooggerechtshof ongedaan zou kunnen maken, werd door Netanyahu geschrapt door de aanhoudende protesten.

Meer uit Buitenland

Israël voert aanvallen uit in centrum van Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft aanvallen uitgevoerd in het centrum van Beiroet. Op beelden van persbureau AFP is te zien hoe rook opstijgt uit een pand in de wijk Bachoura, die grenst aan het oude stadscentrum en vlak bij onder meer het kantoor van de Libanese premier en het parlement ligt. Volgens Israël was de aanval gericht tegen het door Iran gesteunde Hezbollah.

4 minuten geleden
ICC onderzoekt Belarus om misdaden tegen de menselijkheid

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.

29 minuten geleden
Trump verwelkomt stijging olieprijs door oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.

2 uur geleden
Leider Iran in eerste verklaring: druk op vijand hoog houden

TEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.

2 uur geleden
EU-Hof: lidstaten moeten geslacht op id-bewijs kunnen wijzigen

LUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.

3 uur geleden
Bemiddeling China vermindert gevechten Pakistan en Afghanistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.

3 uur geleden
Brussel stelt factfindingmissie oliepijplijn Oekraïne voor

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.

3 uur geleden