Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Protesten en rouw in Bangladesh tien jaar na tragedie Rana Plaza

Protesten en rouw in Bangladesh tien jaar na tragedie Rana Plaza

DHAKA (ANP/AFP) - In Bangladesh is maandag geprotesteerd en gerouwd, precies tien jaar na de Rana Plaza-ramp waarbij meer dan 1130 mensen omkwamen toen een kledingfabriek instortte. Honderden arbeiders riepen leuzen voor gerechtigheid en overlevenden huilden bij de ruïnes van de fabriek. Overlevenden legden kransen bij een gedenkteken op de plaats van het voormalige Rana Plaza-complex waar kleding werd gemaakt voor merken als Mango en Primark.

"Er zijn tien jaar verstreken, maar wat is er met de moordenaars gebeurd?", riepen arbeiders op weg naar het monument in de industriestad Savar buiten de hoofdstad Dhaka. Een 32-jarige overlevende noemde het een schandaal dat de eigenaren van de fabriek niet zijn gestraft. Anderen eisten fatsoenlijke compensatie en levenslange medische behandeling omdat ze niet meer kunnen werken.

Na de ramp werden de lonen van de vier miljoen arbeiders in de textielindustrie, voornamelijk vrouwen, verdrievoudigd. Eigenaren van kledingfabrieken in Bangladesh zeggen dat ze 2 miljard dollar hebben geïnvesteerd om hun fabrieken veilig te maken. Een groot deel van de ongeveer 4500 kledingfabrieken in Bangladesh valt echter niet onder een akkoord dat bijna tweehonderd internationale kledingmerken tien jaar ondertekenden om de veiligheid te verbeteren.

De vakbonden in het op een na grootste kledingexportland ter wereld erkennen dat er verbeteringen zijn doorgevoerd op het gebied van (brand)veiligheid, maar vinden dat de gerechtelijke procedures veel te traag verlopen. In totaal zijn 38 mensen aangeklaagd voor moord. Het proces tegen Rana Plaza-eigenaar Sohel Rana werd vorig jaar hervat, maar een vonnis kan nog jaren op zich laten wachten. Volgens een aanklager is minder dan 10 procent van de getuigen verhoord.

Meer uit Buitenland

Eenzijdig staakt-het-vuren Rusland van start

MOSKOU (ANP/AFP) - Het driedaagse bestand dat Rusland eenzijdig heeft uitgeroepen, is volgens staatsmedia ingegaan. Oekraïne heeft eerder laten weten niet mee te doen aan wat president Volodymyr Zelensky een "toneelstukje" van Poetin noemde. Hij stelde een onmiddellijk bestand van dertig dagen voor.

26 minuten geleden
Tientallen doden door Israëlische luchtaanvallen in Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door twee Israëlische luchtaanvallen zijn volgens de Gazaanse burgerbescherming woensdag meer dan dertig doden gevallen en meer dan tachtig mensen gewond geraakt. Onder de getroffenen zouden veel kinderen zijn.

3 uur geleden
Zwarte rook: eerste stemronde levert nog geen nieuwe paus op

VATICAANSTAD (ANP) - De eerste stemronde van het conclaaf heeft geen nieuwe paus opgeleverd. Uit de schoorsteen op de Sixtijnse Kapel kringelde woensdagavond rond 21.00 uur zwarte rook. Dat betekent normaal gesproken dat de kardinalen hun overleg voor vandaag staken en donderdagochtend weer samenkomen.

4 uur geleden
Grote menigte wacht in Vaticaanstad op rook uit Sixtijnse Kapel

VATICAANSTAD (ANP/DPA) - Het Sint-Pietersplein in Vaticaanstad is volgelopen met tienduizenden mensen die wachten op rook uit de schoorsteen van de Sixtijnse Kapel. Af en toe klapt de wachtende menigte in steeds sneller tempo alsof de mensen in een voetbalstadion zijn.

5 uur geleden
Frankrijk voor geleidelijke opheffing van EU-sancties tegen Syrië

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is voor de geleidelijke opheffing van EU-sancties tegen Syrië als de situatie daar blijft verbeteren. President Emmanuel Macron zei dat na overleg met de Syrische president Ahmed al-Sharaa in Parijs. Die is voor het eerst naar Europa afgereisd sinds de machtswisseling in Syrië.

5 uur geleden
Dodental in Pakistan door aanvallen India stijgt tot boven de 30

ISLAMABAD (ANP) - Het dodental door de raketaanvallen van India op buurland Pakistan is opgelopen tot meer dan dertig. Het Pakistaanse leger heeft dat gemeld en gaf daarbij aan dat 57 mensen gewond zijn geraakt.

5 uur geleden
Estland wil NAVO-norm voor defensie van 5 procent

WARSCHAU (ANP) - Estland vindt dat alle NAVO-landen in de toekomst 5 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) aan defensie moeten besteden. Dat zei de Estse minister van Buitenlandse Zaken Margus Tsahkna woensdag in Warschau, voor de start van de informele bijeenkomst met de EU-ministers. Op de NAVO-top in juni in Den Haag moet een nieuwe norm worden afgesproken.

6 uur geleden