
Protestacties voor inkrimping luchtvaart op zes vliegvelden
AMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van luchthavens en milieuactivisten voeren zaterdag gelijktijdig actie op zes Nederlandse vliegvelden. Zowel op Schiphol als op de regionale luchthavens in Eindhoven, Rotterdam, Maastricht, Groningen en Lelystad zijn manifestaties gepland. De activisten protesteren hiermee tegen "de groeiende overlast van en vervuiling door het vliegverkeer".
De demonstranten vinden dat de luchtvaartsector fors moet inkrimpen. Tijdens de coronapandemie werd veel minder gevlogen, maar nu het vliegverkeer weer aantrekt is volgens hen het moment gekomen om in te grijpen. "De luchtvaartindustrie heeft veel schadelijke effecten op de samenleving", aldus de organisatie van het protest. "De sector levert een grote bijdrage aan de gevaarlijke opwarming van de aarde, hoognodige woningbouw wordt onmogelijk en de volksgezondheid loopt gevaar door geluidsoverlast, uitstoot van ultrafijnstof en kankerverwekkende stoffen."
Wat de activisten betreft moet Schiphol inkrimpen en moeten kleinere luchthavens worden gesloten. Daaronder verstaan ze onder meer Lelystad Airport, dat grondig is gerenoveerd om vakantievluchten te kunnen afhandelen. Of die vliegtuigen er ooit zullen vertrekken, is echter onzeker. De politiek heeft er nog geen definitief besluit over genomen en vooralsnog beschikt het vliegveld niet over de benodigde natuurvergunning.
Sluiting
Volgens de activisten zouden ook de luchthavens bij Rotterdam en Maastricht dicht moeten. Over de toekomst van Maastricht Aachen Airport valt overigens volgende maand een besluit in de Provinciale Staten van Limburg. Sluiting is een van de mogelijke scenario's.
Tijdens de manifestaties worden onder meer toespraken en muziekoptredens gehouden. Om 12.05 uur is een 'stiltemoment' gepland. De acties worden georganiseerd door bezorgde omwonenden met steun van organisaties als Greenpeace, Milieudefensie, Urgenda en Extinction Rebellion.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij een explosie en een brand in een flatgebouw aan de Hengelolaan in Den Haag is vrijdagmiddag een dode gevallen, meldt de politie. Ook raakten twaalf personen gewond, drie van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht. De anderen zijn ter plekke behandeld.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Concertpodia Paradiso en Melkweg in Amsterdam schrappen de concerten van de Amerikaanse zanger D4vd die op 9 en 10 oktober gepland stonden. De 20-jarige zanger kwam de afgelopen week in opspraak omdat de politie van Los Angeles in een Tesla die op zijn naam stond een dood tienermeisje had aangetroffen. Vanwege de vondst en het onderzoek werden eerder op de dag ook concerten in de VS al afgelast.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een flatgebouw aan de Hengelolaan in Den Haag is vrijdagmiddag een explosie geweest. Dat gebeurde kort nadat de brandweer rond 17.00 uur een melding had gekregen over een gaslucht, meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio. Meerdere mensen raakten gewond, twee van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn nog veel minder weerbaar dan bijvoorbeeld Noren en Zweden, stelt NAVO-chef Mark Rutte. Als oorlog uitbreekt moeten burgers op z'n minst weten wat ze moeten doen, waarschuwt hij.
11 uur geledenARNHEM (ANP) - Bij het Airborne-monument in Arnhem zijn vrijdagmiddag opnieuw gedenktekens voor John Frost onthuld. Burgemeester Ahmed Marcouch, wethouder Bob Roelofs en Caroline Frost - de dochter van de oorlogsheld - presenteerden op de John Frostbrug twee nieuwe plaquettes, een in het Nederlands en een in het Engels.
11 uur geledenHAARLEM (ANP) - Twee verdachten die eerder zijn opgepakt voor de onrust in Beverwijk, Heemskerk en Haarlem, worden verdacht van poging tot doodslag en beroving. Het gaat om mannen van 23 en 24 jaar. Een 20-jarige Heemskerker wordt verdacht van bedreiging en bezit van een explosief. Zij zitten alle drie nog vast, bevestigt het Openbaar Ministerie Noord-Holland vrijdagmiddag berichtgeving van RTL Boulevard.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het stadion van FC Utrecht verrijzen vier hoge woontorens. Die moeten in de hoeken tussen de vier tribunes worden gebouwd. Dat gebeurt in fases, zodat wedstrijden van de Eredivisionist gewoon door kunnen gaan. De Galgenwaard wordt het eerste stadion in Nederland met woningen erin.
12 uur geleden