Protest tegen 'eeuwige' Poetin op laatste dag referendum Rusland
MOSKOU (ANP/DPA) - Tegenstanders van de grondwetswijziging in Rusland hebben op de laatste dag van het referendum geprotesteerd tegen een 'eeuwig' presidentschap van de leider van het Kremlin, Vladimir Poetin.
Op het Rode Plein in Moskou greep de politie woensdag in toen verschillende activisten op de stoep gingen liggen en het jaartal 2036 vormden.
De 67-jarige Poetin kan nog zestien jaar aan de macht blijven nadat de nieuwe grondwet in werking is getreden, tot 2036, als hij wordt herkozen. Volgens de oude grondwet had hij in 2024 moeten aftreden. De oppositieleden riepen na afloop van de zesdaagse stemming op tot protesten in Moskou en Sint-Petersburg.
Staatsgreep
Kremlin-tegenstanders hebben tot dusver op internet met de campagne "Njet!" opgeroepen tot een "nee" bij de stembus. Vanwege de coronapandemie zijn demonstraties in Rusland niet toegestaan.
De oppositie beschuldigt Poetin van een staatsgreep. De wijziging van de grondwet was zonder constitutionele commissie en daarom onrechtmatig uitgevoerd, volgens hen. "Nee tegen de eeuwige Poetin!", staat er op hun folders.
Activist Andrej Pivovarov riep mensen op om woensdagavond te protesteren op het Poesjkinplein in Moskou. Het proces is een "klucht" en heeft niets te maken met democratie. "Wij zijn de meerderheid, wij zullen sterker zijn", zei hij in de oproep op verschillende sociale netwerken.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.
4 uur geledenMANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.
5 uur geleden