Protest in Europa en bloemen in Russische steden om dood Navalny
DEN HAAG (ANP) - In meerdere Europese steden zijn honderden demonstranten de straat op gegaan voor Aleksej Navalny, de Russische oppositieleider die vrijdag op 47-jarige leeftijd stierf in een strafkolonie in Siberië. In Russische steden kwamen zijn aanhangers volgens buitenlandse media ook samen, al ging het er daar ingetogen aan toe. Mensen legden bloemen.
Navalny, die wereldberoemd werd met zijn kritiek op Poetin, stierf na ruim drie jaar gevangenschap in Rusland. In Europese hoofdsteden werd vrijdagavond vooral bij Russische ambassades gedemonstreerd, met name door Russen.
In Berlijn waren volgens de politie zo'n vijf- tot zeshonderd mensen op de been. Er werd in het Duits, Russisch en Engels "Poetin naar Den Haag" gezongen, verwijzend naar het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof heeft uitgevaardigd tegen de Russische president om oorlogsmisdaden in Oekraïne.
Meer dan honderd mensen kwamen naar de Russische ambassade in Londen om steun te betuigen aan hun "symbool van hoop en vrijheid". Ook bij de Russische ambassade in Parijs waren zo'n honderd demonstranten.
In Rusland werden burgers gewaarschuwd om niet deel te nemen aan demonstraties. Toch gingen mensen hier en daar de straat op. Bij de Solovetski-steen op het Loebjankaplein in Moskou werden volgens The New York Times in stilte bloemen gelegd en kaarsjes gebrand. De krant schrijft dat ook in Sint-Petersburg, Novosibirsk in Siberië en Rostov aan de Don in het zuiden van het land mensen de straat opgingen.
De burgerrechtenwebsite OVD Info meldt dat meer dan honderd mensen zijn gearresteerd bij bijeenkomsten ter nagedachtenis aan Navalny in Rusland. Dit aantal kan niet onafhankelijk worden geverifieerd.
Demonstraties waren er verder in onder meer Rome, Barcelona, Sofia en Genève. Ook in Georgië, waar duizenden Russen in de afgelopen jaren naartoe vluchtten, werd door honderden mensen gedemonstreerd.
Op de Dam in Amsterdam kwamen honderden mensen bijeen, bij de Russische ambassade in Den Haag werden door zeker honderd mensen bloemen gelegd en kaarsjes gebrand.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Een gouden zakhorloge van een passagier die stierf bij het zinken van de Titanic, is op een veiling verkocht voor bijna 1,8 miljoen pond (ruim 2 miljoen euro). Nog nooit eerder is zoveel betaald voor Titanic-memorabilia, aldus veilinghuis Henry Aldridge and Son Auctioneers.
39 minuten geledenHANOI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental door de zware overstromingen in Vietnam is opgelopen tot negentig, meldt de regering van het Aziatische land. Ook worden zeker twaalf mensen vermist. De hevige regenval in Vietnam houdt nog zeker aan tot en met dinsdag.
4 uur geledenBELÉM (ANP) - De afsluitende zitting van de VN-klimaattop gaat zaterdagmiddag weer verder. De voorzitter had de vergadering stilgelegd na meerdere klachten, maar de slotverklaring had hij al afgehamerd.
13 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in Libanon. Volgens Libanese media zijn er twee doden gevallen. Israël heeft onder meer een dorp op bijna twee kilometer van de grens met een drone bestookt. Elders in de grensstreek werd een auto gebombardeerd en is de inzittende gedood. Bij luchtaanvallen in de streek van Jezzine, ruim 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, zijn meerdere slachtoffers gevallen volgens lokale media die spreken van vijftien aanvallen met raketten of drones in een half uur tijd.
16 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zaterdag zeker 21 doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, meldt de Burgerbescherming. Er zouden vijf aanvallen hebben plaatsgevonden in het gebied, waaronder op een auto in Gaza-Stad waarbij vijf mensen zouden zijn omgekomen.
16 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém heeft na moeizame onderhandelingen toch een akkoord opgeleverd. Alle aanwezige landen accepteerden zaterdag de slotverklaring die gastland Brazilië had opgesteld. Hoewel het op de COP30 veel ging over afbouw van fossiele brandstoffen, is daarover niets concreets afgesproken. De EU is daar erg ontevreden over, maar stemde toch in, omdat er niet meer inzat.
16 uur geledenBELÉM (ANP) - De Europese Unie ziet in de afspraken die landen op de klimaattop in Belém hebben gemaakt "een stap in de juiste richting", zegt Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). "We gaan niet verbergen dat we graag meer ambitie hadden gezien, want dat is mogelijk en noodzakelijk", verzuchtte hij nadat de Europese delegatie schoorvoetend akkoord was gegaan met de voorstellen van de Braziliaanse voorzitter.
18 uur geleden