Protest in Europa en bloemen in Russische steden om dood Navalny
DEN HAAG (ANP) - In meerdere Europese steden zijn honderden demonstranten de straat op gegaan voor Aleksej Navalny, de Russische oppositieleider die vrijdag op 47-jarige leeftijd stierf in een strafkolonie in Siberië. In Russische steden kwamen zijn aanhangers volgens buitenlandse media ook samen, al ging het er daar ingetogen aan toe. Mensen legden bloemen.
Navalny, die wereldberoemd werd met zijn kritiek op Poetin, stierf na ruim drie jaar gevangenschap in Rusland. In Europese hoofdsteden werd vrijdagavond vooral bij Russische ambassades gedemonstreerd, met name door Russen.
In Berlijn waren volgens de politie zo'n vijf- tot zeshonderd mensen op de been. Er werd in het Duits, Russisch en Engels "Poetin naar Den Haag" gezongen, verwijzend naar het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof heeft uitgevaardigd tegen de Russische president om oorlogsmisdaden in Oekraïne.
Meer dan honderd mensen kwamen naar de Russische ambassade in Londen om steun te betuigen aan hun "symbool van hoop en vrijheid". Ook bij de Russische ambassade in Parijs waren zo'n honderd demonstranten.
In Rusland werden burgers gewaarschuwd om niet deel te nemen aan demonstraties. Toch gingen mensen hier en daar de straat op. Bij de Solovetski-steen op het Loebjankaplein in Moskou werden volgens The New York Times in stilte bloemen gelegd en kaarsjes gebrand. De krant schrijft dat ook in Sint-Petersburg, Novosibirsk in Siberië en Rostov aan de Don in het zuiden van het land mensen de straat opgingen.
De burgerrechtenwebsite OVD Info meldt dat meer dan honderd mensen zijn gearresteerd bij bijeenkomsten ter nagedachtenis aan Navalny in Rusland. Dit aantal kan niet onafhankelijk worden geverifieerd.
Demonstraties waren er verder in onder meer Rome, Barcelona, Sofia en Genève. Ook in Georgië, waar duizenden Russen in de afgelopen jaren naartoe vluchtten, werd door honderden mensen gedemonstreerd.
Op de Dam in Amsterdam kwamen honderden mensen bijeen, bij de Russische ambassade in Den Haag werden door zeker honderd mensen bloemen gelegd en kaarsjes gebrand.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Door kunstmatige intelligentie (AI) aangedreven chatbots geven gebruikers in ongeveer de helft van de gevallen problematisch medisch advies. Dat blijkt uit een onderzoek naar de gezondheidsrisico's van door AI gegenereerde adviezen, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het medische tijdschrift BMJ Open.
1 minuut geledenLIMA (ANP) - De Peruaanse rechtse presidentskandidaat Rafael López Aliaga heeft dinsdag opgeroepen de eerste ronde van de verkiezingen in het land nietig te verklaren. Hij beweerde dat er sprake was van fraude, al leverde hij daarvoor geen bewijs.
2 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance zei dinsdag dat er veel wantrouwen bestaat tussen Washington en Teheran en dat dit "niet van de ene op de andere dag kan worden weggenomen". Vance deed zijn uitspraak tijdens het evenement Turning Point USA.
4 minuten geledenTSJERKASY (ANP) - Bij een Russische droneaanval op de stad Tsjerkasy, in het hart van Oekraïne, is een achtjarige jongen om het leven gekomen. Er vielen ook veertien gewonden, meldt gouverneur Ihor Taboerets op Telegram. Diverse hoge gebouwen raakten beschadigd.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - In verschillende delen van Gaza zijn dinsdag doden gevallen door Israëlische aanvallen, melden lokale autoriteiten. Onder de doden zou ook een 3-jarig kind zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
6 uur geleden