Protest in Europa en bloemen in Russische steden om dood Navalny
DEN HAAG (ANP) - In meerdere Europese steden zijn honderden demonstranten de straat op gegaan voor Aleksej Navalny, de Russische oppositieleider die vrijdag op 47-jarige leeftijd stierf in een strafkolonie in Siberië. In Russische steden kwamen zijn aanhangers volgens buitenlandse media ook samen, al ging het er daar ingetogen aan toe. Mensen legden bloemen.
Navalny, die wereldberoemd werd met zijn kritiek op Poetin, stierf na ruim drie jaar gevangenschap in Rusland. In Europese hoofdsteden werd vrijdagavond vooral bij Russische ambassades gedemonstreerd, met name door Russen.
In Berlijn waren volgens de politie zo'n vijf- tot zeshonderd mensen op de been. Er werd in het Duits, Russisch en Engels "Poetin naar Den Haag" gezongen, verwijzend naar het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof heeft uitgevaardigd tegen de Russische president om oorlogsmisdaden in Oekraïne.
Meer dan honderd mensen kwamen naar de Russische ambassade in Londen om steun te betuigen aan hun "symbool van hoop en vrijheid". Ook bij de Russische ambassade in Parijs waren zo'n honderd demonstranten.
In Rusland werden burgers gewaarschuwd om niet deel te nemen aan demonstraties. Toch gingen mensen hier en daar de straat op. Bij de Solovetski-steen op het Loebjankaplein in Moskou werden volgens The New York Times in stilte bloemen gelegd en kaarsjes gebrand. De krant schrijft dat ook in Sint-Petersburg, Novosibirsk in Siberië en Rostov aan de Don in het zuiden van het land mensen de straat opgingen.
De burgerrechtenwebsite OVD Info meldt dat meer dan honderd mensen zijn gearresteerd bij bijeenkomsten ter nagedachtenis aan Navalny in Rusland. Dit aantal kan niet onafhankelijk worden geverifieerd.
Demonstraties waren er verder in onder meer Rome, Barcelona, Sofia en Genève. Ook in Georgië, waar duizenden Russen in de afgelopen jaren naartoe vluchtten, werd door honderden mensen gedemonstreerd.
Op de Dam in Amsterdam kwamen honderden mensen bijeen, bij de Russische ambassade in Den Haag werden door zeker honderd mensen bloemen gelegd en kaarsjes gebrand.
Meer uit Buitenland
LEIPZIG (ANP) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden, schrijft de Leipziger Volkszeitung.
12 minuten geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
43 minuten geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.
53 minuten geledenBERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.
5 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
6 uur geleden