Protest in Europa en bloemen in Russische steden om dood Navalny
DEN HAAG (ANP) - In meerdere Europese steden zijn honderden demonstranten de straat op gegaan voor Aleksej Navalny, de Russische oppositieleider die vrijdag op 47-jarige leeftijd stierf in een strafkolonie in Siberië. In Russische steden kwamen zijn aanhangers volgens buitenlandse media ook samen, al ging het er daar ingetogen aan toe. Mensen legden bloemen.
Navalny, die wereldberoemd werd met zijn kritiek op Poetin, stierf na ruim drie jaar gevangenschap in Rusland. In Europese hoofdsteden werd vrijdagavond vooral bij Russische ambassades gedemonstreerd, met name door Russen.
In Berlijn waren volgens de politie zo'n vijf- tot zeshonderd mensen op de been. Er werd in het Duits, Russisch en Engels "Poetin naar Den Haag" gezongen, verwijzend naar het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof heeft uitgevaardigd tegen de Russische president om oorlogsmisdaden in Oekraïne.
Meer dan honderd mensen kwamen naar de Russische ambassade in Londen om steun te betuigen aan hun "symbool van hoop en vrijheid". Ook bij de Russische ambassade in Parijs waren zo'n honderd demonstranten.
In Rusland werden burgers gewaarschuwd om niet deel te nemen aan demonstraties. Toch gingen mensen hier en daar de straat op. Bij de Solovetski-steen op het Loebjankaplein in Moskou werden volgens The New York Times in stilte bloemen gelegd en kaarsjes gebrand. De krant schrijft dat ook in Sint-Petersburg, Novosibirsk in Siberië en Rostov aan de Don in het zuiden van het land mensen de straat opgingen.
De burgerrechtenwebsite OVD Info meldt dat meer dan honderd mensen zijn gearresteerd bij bijeenkomsten ter nagedachtenis aan Navalny in Rusland. Dit aantal kan niet onafhankelijk worden geverifieerd.
Demonstraties waren er verder in onder meer Rome, Barcelona, Sofia en Genève. Ook in Georgië, waar duizenden Russen in de afgelopen jaren naartoe vluchtten, werd door honderden mensen gedemonstreerd.
Op de Dam in Amsterdam kwamen honderden mensen bijeen, bij de Russische ambassade in Den Haag werden door zeker honderd mensen bloemen gelegd en kaarsjes gebrand.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.
3 uur geledenCANTERBURY (ANP) - Het aantal gevallen van meningitis bij een uitbraak in het Britse graafschap Kent is opgelopen naar 34, meldt de Britse gezondheidsautoriteit. Het ministerie van Volksgezondheid noemde de uitbraak eerder "ongekend". Twee studenten kwamen recent om het leven.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse nucleaire installatie Natanz is getroffen door Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Hierbij zouden volgens het land geen radioactieve materialen zijn vrijgekomen. Iran meldde begin maart ook dat de kerncentrale was getroffen.
4 uur geledenTSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.
11 uur geleden