Protest in Europa en bloemen in Russische steden om dood Navalny
DEN HAAG (ANP) - In meerdere Europese steden zijn honderden demonstranten de straat op gegaan voor Aleksej Navalny, de Russische oppositieleider die vrijdag op 47-jarige leeftijd stierf in een strafkolonie in Siberië. In Russische steden kwamen zijn aanhangers volgens buitenlandse media ook samen, al ging het er daar ingetogen aan toe. Mensen legden bloemen.
Navalny, die wereldberoemd werd met zijn kritiek op Poetin, stierf na ruim drie jaar gevangenschap in Rusland. In Europese hoofdsteden werd vrijdagavond vooral bij Russische ambassades gedemonstreerd, met name door Russen.
In Berlijn waren volgens de politie zo'n vijf- tot zeshonderd mensen op de been. Er werd in het Duits, Russisch en Engels "Poetin naar Den Haag" gezongen, verwijzend naar het arrestatiebevel dat het Internationaal Strafhof heeft uitgevaardigd tegen de Russische president om oorlogsmisdaden in Oekraïne.
Meer dan honderd mensen kwamen naar de Russische ambassade in Londen om steun te betuigen aan hun "symbool van hoop en vrijheid". Ook bij de Russische ambassade in Parijs waren zo'n honderd demonstranten.
In Rusland werden burgers gewaarschuwd om niet deel te nemen aan demonstraties. Toch gingen mensen hier en daar de straat op. Bij de Solovetski-steen op het Loebjankaplein in Moskou werden volgens The New York Times in stilte bloemen gelegd en kaarsjes gebrand. De krant schrijft dat ook in Sint-Petersburg, Novosibirsk in Siberië en Rostov aan de Don in het zuiden van het land mensen de straat opgingen.
De burgerrechtenwebsite OVD Info meldt dat meer dan honderd mensen zijn gearresteerd bij bijeenkomsten ter nagedachtenis aan Navalny in Rusland. Dit aantal kan niet onafhankelijk worden geverifieerd.
Demonstraties waren er verder in onder meer Rome, Barcelona, Sofia en Genève. Ook in Georgië, waar duizenden Russen in de afgelopen jaren naartoe vluchtten, werd door honderden mensen gedemonstreerd.
Op de Dam in Amsterdam kwamen honderden mensen bijeen, bij de Russische ambassade in Den Haag werden door zeker honderd mensen bloemen gelegd en kaarsjes gebrand.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
18 minuten geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft aan Pakistan laten weten dat het een Amerikaans voorstel voor een wapenstilstand afwijst, meldt het Iraanse persbureau IRNA. Iran zou in de reactie de noodzaak van een permanent einde aan de oorlog benadrukken en met een reeks eisen komen, zoals een protocol voor een veilige doorgang door de Straat van Hormuz en het opheffen van sancties.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De voorzitter van de EU-leiders, António Costa, benadrukt op sociale media dat het aanvallen van civiele infrastructuur tijdens een oorlog illegaal is. De waarschuwing komt nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde civiele infrastructuur in Iran te verwoesten als het land de Straat van Hormuz niet zou openen.
2 uur geledenASALUYEH (ANP/AFP) - Israël claimt een aanval op Zuid Pars, de voor Iran belangrijke gasindustrie nabij de zuidelijke plaats Asaluyeh. Minister van Defensie Israel Katz spreekt in een video van een "krachtige aanval" op 's lands "belangrijkste petrochemische industrie".
5 uur geleden