Protest bij Britse wapenfabrikant tegen leveringen aan Israël
ROCHESTER (ANP/RTR/AFP) - Britse vakbondsleden hebben bij een vestiging van wapenfabrikant BAE Systems geprotesteerd tegen leveranties aan Israël. Zo'n vijftig mensen blokkeerden de ingangen van de fabriek in het zuidoosten van Engeland. Daarbij hielden ze borden omhoog met de leus "Stop het bewapenen van Israël" en droegen ze Palestijnse vlaggen met zich mee.
Organisatoren van de protestactie zeggen dat ze de fabriek wilden sluiten, omdat die "onderdelen levert voor militaire vliegtuigen die nu worden gebruik door Israëlische militairen bij het bombarderen van Gaza".
BAE Systems zegt geen materieel direct te exporteren naar Israël. Maar het bedrijf is wel een belangrijke leverancier van onderdelen voor de Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuigen, die ook door de Israëlische krijgsmacht worden gebruikt.
Exportcontroles
"We zijn geschokt door de situatie in Israël en Gaza en de verwoestende impact op burgers in de regio, en we hopen dat het zo snel als mogelijk kan worden opgelost", zei een woordvoerder van BAE Systems over de oorlog tussen Israël en de militante Palestijnse beweging Hamas. "We respecteren ieders recht om vreedzaam te demonstreren. We werken volgens de strengste regels en voldoen aan alle exportcontroles die op ons van toepassing zijn".
Het Britse protest volgt op acties van vakbonden in België en Spanje. Vakbondsleden weigerden mee te werken aan het transport van militair materieel naar Israël.
Controverse
Het F-35-programma leidde ook in Nederland tot controverse. Een deel van de Tweede Kamer wil dat het kabinet stopt met de export naar Israël van reserveonderdelen voor de gevechtsvliegtuigen. Kamerleden van onder andere D66, GroenLinks-PvdA, SP en DENK zijn bang dat Nederland zo medeplichtig wordt aan schendingen van het oorlogsrecht. Bij bombardementen van Israël op Gaza vallen ook veel burgerslachtoffers.
De oproep kwam nadat NRC had geschreven dat de regering een Israëlische bestelling van reserveonderdelen niet had geblokkeerd. Volgens de krant waarschuwden juristen voor risico's op schendingen van het oorlogsrecht bij de oorlog tussen Israël en Hamas, maar adviseerden ambtenaren de levering door te laten gaan. Op vliegbasis Woensdrecht is een logistiek centrum gevestigd dat Europese partners van het F-35-programma, en ook Israël, voorziet van reserveonderdelen.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft maar een beperkte impact op de resultaten van scheepvaartconcern A.P. Møller-Mærsk. Volgens het Deense bedrijf zijn de vooruitzichten voor de wereldwijde containervraag in 2026 nu wel "zeer onzeker" door de gestegen energieprijzen en de beperkingen voor de scheepvaart in de wateren rondom Iran.
17 minuten geledenLONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.
41 minuten geledenLOCHEM (ANP) - Veevoerbedrijf ForFarmers heeft een "sterk" eerste kwartaal achter de rug, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Hoewel de huidige geopolitieke ontwikkelingen zorgen voor onzekerheid en hogere prijzen van grondstoffen en energie, kan het bedrijf uit Lochem naar eigen zeggen het veevoer "tegen scherpe prijzen" blijven aanbieden aan zijn klanten.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De economische groei in Nederland moet in de komende decennia vooral komen van productiviteitsgroei. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in een nieuwe analyse. De groei komt niet meer uit arbeid, omdat door de vergrijzing het aanbod daarvan afneemt.
49 minuten geledenBUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid. Topman Ruud Joosten benadrukt in een toelichting op het kwartaalbericht van Nederlands grootste bouwer mede hierdoor "sterke marktkansen" te zien. Afgelopen kwartaal lukte het BAM al om een nieuwe klus voor Defensie in de wacht te slepen. Ook kreeg het concern een nieuwe opdracht van hoogspanningsnetbeheerder TenneT.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurs in Japan ging donderdag hard omhoog door de hoop op een spoedig einde aan de Iranoorlog. De Nikkei in Tokio steeg bijna 6 procent en bereikte een nieuw recordniveau van meer dan 63.000 punten. De Japanse beurs maakte daarmee een inhaalslag na de sterke koerswinsten op de beurzen wereldwijd eerder deze week. De financiële markten in Tokio waren toen dicht door een lange vakantieperiode in het land.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor benzine en diesel zijn donderdag licht gedaald. Dat komt na een sterke daling van de olieprijzen door hoop op de oliemarkt op een snel einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zakte de adviesprijs voor een liter Euro95 naar 2,630 euro, van 2,646 euro een dag eerder. Die voor diesel daalde naar 2,561 euro, van 2,587 euro op woensdag.
2 uur geleden