Protest bij Britse wapenfabrikant tegen leveringen aan Israël
ROCHESTER (ANP/RTR/AFP) - Britse vakbondsleden hebben bij een vestiging van wapenfabrikant BAE Systems geprotesteerd tegen leveranties aan Israël. Zo'n vijftig mensen blokkeerden de ingangen van de fabriek in het zuidoosten van Engeland. Daarbij hielden ze borden omhoog met de leus "Stop het bewapenen van Israël" en droegen ze Palestijnse vlaggen met zich mee.
Organisatoren van de protestactie zeggen dat ze de fabriek wilden sluiten, omdat die "onderdelen levert voor militaire vliegtuigen die nu worden gebruik door Israëlische militairen bij het bombarderen van Gaza".
BAE Systems zegt geen materieel direct te exporteren naar Israël. Maar het bedrijf is wel een belangrijke leverancier van onderdelen voor de Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuigen, die ook door de Israëlische krijgsmacht worden gebruikt.
Exportcontroles
"We zijn geschokt door de situatie in Israël en Gaza en de verwoestende impact op burgers in de regio, en we hopen dat het zo snel als mogelijk kan worden opgelost", zei een woordvoerder van BAE Systems over de oorlog tussen Israël en de militante Palestijnse beweging Hamas. "We respecteren ieders recht om vreedzaam te demonstreren. We werken volgens de strengste regels en voldoen aan alle exportcontroles die op ons van toepassing zijn".
Het Britse protest volgt op acties van vakbonden in België en Spanje. Vakbondsleden weigerden mee te werken aan het transport van militair materieel naar Israël.
Controverse
Het F-35-programma leidde ook in Nederland tot controverse. Een deel van de Tweede Kamer wil dat het kabinet stopt met de export naar Israël van reserveonderdelen voor de gevechtsvliegtuigen. Kamerleden van onder andere D66, GroenLinks-PvdA, SP en DENK zijn bang dat Nederland zo medeplichtig wordt aan schendingen van het oorlogsrecht. Bij bombardementen van Israël op Gaza vallen ook veel burgerslachtoffers.
De oproep kwam nadat NRC had geschreven dat de regering een Israëlische bestelling van reserveonderdelen niet had geblokkeerd. Volgens de krant waarschuwden juristen voor risico's op schendingen van het oorlogsrecht bij de oorlog tussen Israël en Hamas, maar adviseerden ambtenaren de levering door te laten gaan. Op vliegbasis Woensdrecht is een logistiek centrum gevestigd dat Europese partners van het F-35-programma, en ook Israël, voorziet van reserveonderdelen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil volgende week woensdag een serie maatregelen presenteren om de hoge energieprijzen tegen te gaan. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na overleg met alle Eurocommissarissen. De maatregelen worden donderdag besproken door de EU-leiders, die dan bij elkaar zijn voor een informeel overleg op Cyprus.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizen van bijna een half miljoen woningeigenaren hebben een hoog risico op funderingsproblemen of een mogelijke kwetsbare fundering. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De hoogste risico's spelen bij de bijna 220.000 huizen van meer dan 120.000 eigenaren. Hun funderingsproblemen moeten volgens de toezichthouder worden hersteld.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De opeenstapeling van verschillende soorten risico's van de afgelopen tijd zorgt voor meer druk op de financiële markten. Economische onzekerheid, technologische versnellingen en aanhoudende geopolitieke spanningen grijpen steeds meer in elkaar. De financiële sector moet daarom meer inspelen op onvoorspelbaarheid en grillige marktbewegingen, stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) bij het presenteren van haar jaarverslag over 2025.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP) - Ralph Hamers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Banking Circle Group, een in Singapore gevestigd financieel technologieplatform. Hij start op 20 april.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse regering wil de prijzen aan de pomp verlagen. Bondskanselier Friedrich Merz kondigde daarvoor een accijnsverlaging op benzine en diesel van 17 cent per liter aan.
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Nederlandse slachterijen hebben in het eerste kwartaal van 2026 het laagste aantal varkens verwerkt sinds 2009. Dat blijkt uit onderzoek van marktbureau DCA Market Intelligence. De terugval hangt samen met stoppersregelingen in de varkenshouderij, die de sector de afgelopen jaren aanzienlijk hebben doen krimpen.
3 uur geleden