Protest bij Britse wapenfabrikant tegen leveringen aan Israël
ROCHESTER (ANP/RTR/AFP) - Britse vakbondsleden hebben bij een vestiging van wapenfabrikant BAE Systems geprotesteerd tegen leveranties aan Israël. Zo'n vijftig mensen blokkeerden de ingangen van de fabriek in het zuidoosten van Engeland. Daarbij hielden ze borden omhoog met de leus "Stop het bewapenen van Israël" en droegen ze Palestijnse vlaggen met zich mee.
Organisatoren van de protestactie zeggen dat ze de fabriek wilden sluiten, omdat die "onderdelen levert voor militaire vliegtuigen die nu worden gebruik door Israëlische militairen bij het bombarderen van Gaza".
BAE Systems zegt geen materieel direct te exporteren naar Israël. Maar het bedrijf is wel een belangrijke leverancier van onderdelen voor de Amerikaanse F-35-gevechtsvliegtuigen, die ook door de Israëlische krijgsmacht worden gebruikt.
Exportcontroles
"We zijn geschokt door de situatie in Israël en Gaza en de verwoestende impact op burgers in de regio, en we hopen dat het zo snel als mogelijk kan worden opgelost", zei een woordvoerder van BAE Systems over de oorlog tussen Israël en de militante Palestijnse beweging Hamas. "We respecteren ieders recht om vreedzaam te demonstreren. We werken volgens de strengste regels en voldoen aan alle exportcontroles die op ons van toepassing zijn".
Het Britse protest volgt op acties van vakbonden in België en Spanje. Vakbondsleden weigerden mee te werken aan het transport van militair materieel naar Israël.
Controverse
Het F-35-programma leidde ook in Nederland tot controverse. Een deel van de Tweede Kamer wil dat het kabinet stopt met de export naar Israël van reserveonderdelen voor de gevechtsvliegtuigen. Kamerleden van onder andere D66, GroenLinks-PvdA, SP en DENK zijn bang dat Nederland zo medeplichtig wordt aan schendingen van het oorlogsrecht. Bij bombardementen van Israël op Gaza vallen ook veel burgerslachtoffers.
De oproep kwam nadat NRC had geschreven dat de regering een Israëlische bestelling van reserveonderdelen niet had geblokkeerd. Volgens de krant waarschuwden juristen voor risico's op schendingen van het oorlogsrecht bij de oorlog tussen Israël en Hamas, maar adviseerden ambtenaren de levering door te laten gaan. Op vliegbasis Woensdrecht is een logistiek centrum gevestigd dat Europese partners van het F-35-programma, en ook Israël, voorziet van reserveonderdelen.
Meer uit Financieel
DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
3 uur geledenDOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris heeft 6,5 miljoen euro aan financiering ontvangen van ING en wil daarmee onder meer de Duitse markt betreden. Ook plant het Nederlandse bedrijf een uitbreiding in België en wil het in Nederland een tweede winkel openen in grote steden waar het al aanwezig is.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Aandelen van Meta Platforms waren woensdag in trek onder beleggers op Wall Street. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram is begonnen met de verkoop van de eerste consumentenabonnementen voor zijn Meta AI-chatbot. Dat wordt gezien als een belangrijke stap in het opbouwen van een businessmodel dat de honderden miljarden dollars aan investeringen in kunstmatige intelligentie moet compenseren.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oprichter Ed Bindels van Apple-keten Amac doet een stap terug. Hij is niet langer topman van de Nederlandse verkoper van Apple-producten, maar gaat bij het bedrijf verder als voorzitter van de raad van commissarissen. Volgens Amac was de topfunctie voor Bindels niet meer te combineren met zijn werkzaamheden bij de door hem opgezette horecagelegenheid Liemès en het recent geopende Apple Museum.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten zijn "teleurgesteld" dat Nederland de verkoop tegenhoudt van het bedrijf achter DigiD aan een Amerikaanse onderneming. De VS en Nederland hadden eruit kunnen komen, meent de Amerikaanse ambassade.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
10 uur geleden