Prosus wint flink, AEX staat licht lager
AMSTERDAM (ANP) - Prosus voerde maandag rond het middaguur de stijgers aan op het Damrak, waar de leidende AEX-index een lichte min liet noteren. De investeerder in tech- en internetbedrijven lijkt te profiteren van koerswinst van het Chinese techbedrijf Tencent op de beurs in Hongkong. Verder verwerken beleggers het instellen van het prijsplafond op Russische olie en het Europese embargo op de levering van ruwe olie over zee. De precieze impact is nog onduidelijk en dat maakte beleggers voorzichtig.
Het prijsplafond heeft als doel de inkomsten van Rusland te verminderen, waarbij Moskou wel de kans krijgt om de wereldmarkt te bevoorraden. De maatregel houdt in dat alleen olie die wordt verkocht tegen een prijs van 60 dollar per vat of minder kan worden geleverd. De impact van die maatregelen lijkt vooralsnog beperkt. Een vat Amerikaanse olie steeg maandag met 2 procent tot 81,61 dollar. Brentolie werd 1,9 duurder op 87,21 dollar per vat.
Prosus stond aan het begin van de middag 4,4 procent hoger. De investeerder in tech- en internetbedrijven heeft een aanzienlijk belang in Tencent dat eerder op de dag dik 6 procent won. Naast Prosus stonden ook staalconcern ArcelorMittal en vastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield bij de duidelijke winnaars in de leidende index in Amsterdam.
Unilever
Levensmiddelenconcern Unilever stond tussen de dalers met een verlies van 1,3 procent. Dat bedrijf heeft een Amerikaanse rechter gevraagd om een rechtszaak van Ben & Jerry's te verwerpen, over de verkoop van de Israëlische divisie van het ijsmerk. Volgens Unilever kiest het dochterbedrijf "hardnekkig partij" in het Israëlisch-Palestijnse conflict, waardoor het bestuur niet bevoegd is om de verkoop tegen te houden, laat staan aan te klagen.
Speciaalchemiebedrijf DSM sloot de rij in de AEX met een verlies van 2,1 procent. Ook bierbrouwer Heineken en verfconcern AkzoNobel stonden in de staartgroep.
Aperam
De AEX zelf stond rond het middaguur 0,2 procent lager op 729,60 punten. De MidKap won 0,2 procent tot 958,85 punten. De graadmeter van de middelgrote fondsen werd onder andere vooruitgeholpen door de winsten van roestvrijstaalmaker Aperam en vastgoedfondsen WDP en Eurocommercial Properties.
De beurzen in Parijs en Frankfurt verloren tot 0,5 procent. Londen noteerde 0,3 procent in de plus.
De euro was 1,0534 dollar waard, tegen 1,0513 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag opnieuw lager gesloten na de min een dag eerder. Staalconcern ArcelorMittal wist zich wel te onttrekken aan het overwegend negatieve sentiment en stond opnieuw bij de sterkste stijgers in de hoofdindex.
4 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Airbnb en Expedia behoorden vrijdag tot de stijgers op de beurzen in New York na kwartaalcijfers van de twee bedrijven die actief zijn in de reissector. Verhuurplatform Airbnb presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de aantrekkende vraag naar accommodaties en gaf een positieve verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel klom meer dan 1 procent.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Russische olieconcern Lukoil is in "vergevorderde gesprekken met andere partijen" over de overname van de internationale activiteiten na het afhaken van het Zwitserse Gunvor. Het doel is "zo snel mogelijk tot een nieuwe verkoopovereenkomst te komen", laat de Nederlandse tak van Lukoil weten in een verklaring. Donderdag ging de verkoop aan grondstoffenhandelaar Gunvor niet door na weerstand vanuit de Verenigde Staten.
7 uur geleden