Prosus trekt AEX omlaag, rest Europese beurzen stevig omhoog
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag net in de min geëindigd. Belangrijkste oorzaak was de koersval van techinvesteerder Prosus vanwege slecht nieuws over het Chinese Tencent, waar Prosus een flink belang in heeft. Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en olie- en gasconcern Shell leverden flink in. Elders in Europa was de stemming positiever en gingen de beurzen omhoog.
Prosus daalde ruim 10 procent vanwege het nieuws dat Tencent weer bij Chinese toezichthouders in het vizier is. Dat bedrijf zou met zijn betaaldienst WeChat Pay niet voldoen aan de antiwitwasregels en daardoor een grote boete tegemoet kunnen zien. Just Eat Takeaway daalde 6,6 procent. De maaltijdbezorger klom vrijdag 14 procent door geruchten dat het concern de Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub toch zou willen verkopen. Die winst leidde nu tot winstnemingen.
Shell (min 2,2 procent) had last van de dalende olieprijzen. Een positiever sentiment over de onderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne droeg daar aan bij, maar ook een lockdown in de Chinese miljoenenstad Shenzhen vanwege een coronauitbraak. Daardoor verwachten handelaren een dalende vraag. Een vat Amerikaanse olie werd 6,8 procent goedkoper op 101,94 dollar per vat. Brentolie daalde 6,6 procent in prijs en kostte 105,26 dollar.
Daling
De AEX daalde 0,1 procent tot 647,30 punten. De MidKap ging 1,8 procent omhoog naar 1009,31 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt stegen tot 2,3 procent.
De banken en verzekeraars deden het goed in de AEX. De verwachting dat de Amerikaanse Federal Reserve deze week de rente verhoogt om de snel oplopende inflatie aan te pakken gaf die sector steun. Aegon was de koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak en steeg 4,7 procent. ING deed het met 4,4 procent ook goed.
ASMI klom 1,5 procent na een kleine overname. Het chipbedrijf koopt het Amerikaanse Reno Sub-Systems dat systemen levert voor de bouw van chipmachines. Branchegenoot Besi steeg 1,3 procent, chipmachinebouwer ASML werd juist 1,5 procent lager gezet.
Winst
AkzoNobel won 3,5 procent. Het verfconcern houdt er rekening mee dat zijn Russische activiteiten zullen instorten vanwege de westerse sancties. Omdat Akzo er al rekening mee hield dat zijn Russische activiteiten snel uiteen zouden vallen, heeft het volgens topman Thierry Vanlancker weinig zin om te proberen zich terug te trekken uit het land. Akzo heeft vier verffabrieken in Rusland.
De euro was 1,0981 dollar waard, tegen 1,0934 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".
15 minuten geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
16 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
1 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Hongarije kan geen aanspraak meer maken op ruim 1 miljard euro aan fondsen van de Europese Unie voor armere regio's. Het land heeft volgens de Europese Commissie te weinig werk gemaakt van hervormingen die de rechtsstaat moesten versterken en corruptie moeten tegengaan. Dat had de Hongaarse regering onder leiding van premier Viktor Orbán voor het einde van 2025 moeten doen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
13 uur geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
16 uur geleden