Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Prosus trekt AEX omlaag, rest Europese beurzen stevig omhoog

Prosus trekt AEX omlaag, rest Europese beurzen stevig omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag net in de min geëindigd. Belangrijkste oorzaak was de koersval van techinvesteerder Prosus vanwege slecht nieuws over het Chinese Tencent, waar Prosus een flink belang in heeft. Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en olie- en gasconcern Shell leverden flink in. Elders in Europa was de stemming positiever en gingen de beurzen omhoog.

Prosus daalde ruim 10 procent vanwege het nieuws dat Tencent weer bij Chinese toezichthouders in het vizier is. Dat bedrijf zou met zijn betaaldienst WeChat Pay niet voldoen aan de antiwitwasregels en daardoor een grote boete tegemoet kunnen zien. Just Eat Takeaway daalde 6,6 procent. De maaltijdbezorger klom vrijdag 14 procent door geruchten dat het concern de Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub toch zou willen verkopen. Die winst leidde nu tot winstnemingen.

Shell (min 2,2 procent) had last van de dalende olieprijzen. Een positiever sentiment over de onderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne droeg daar aan bij, maar ook een lockdown in de Chinese miljoenenstad Shenzhen vanwege een coronauitbraak. Daardoor verwachten handelaren een dalende vraag. Een vat Amerikaanse olie werd 6,8 procent goedkoper op 101,94 dollar per vat. Brentolie daalde 6,6 procent in prijs en kostte 105,26 dollar.

Daling

De AEX daalde 0,1 procent tot 647,30 punten. De MidKap ging 1,8 procent omhoog naar 1009,31 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt stegen tot 2,3 procent.

De banken en verzekeraars deden het goed in de AEX. De verwachting dat de Amerikaanse Federal Reserve deze week de rente verhoogt om de snel oplopende inflatie aan te pakken gaf die sector steun. Aegon was de koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak en steeg 4,7 procent. ING deed het met 4,4 procent ook goed.

ASMI klom 1,5 procent na een kleine overname. Het chipbedrijf koopt het Amerikaanse Reno Sub-Systems dat systemen levert voor de bouw van chipmachines. Branchegenoot Besi steeg 1,3 procent, chipmachinebouwer ASML werd juist 1,5 procent lager gezet.

Winst

AkzoNobel won 3,5 procent. Het verfconcern houdt er rekening mee dat zijn Russische activiteiten zullen instorten vanwege de westerse sancties. Omdat Akzo er al rekening mee hield dat zijn Russische activiteiten snel uiteen zouden vallen, heeft het volgens topman Thierry Vanlancker weinig zin om te proberen zich terug te trekken uit het land. Akzo heeft vier verffabrieken in Rusland.

De euro was 1,0981 dollar waard, tegen 1,0934 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

ASML nodigt Elon Musk uit voor besloten technologie-evenement

VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.

9 uur geleden
Topman Rosneft: bedrijven VS profiteren van blokkade Hormuz

SINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.

11 uur geleden
Franse meelindustrie in problemen door goedkope import

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.

11 uur geleden
Netflix benoemt nieuwe voorzitter na vertrek medeoprichter

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.

13 uur geleden
Media: staten VS willen overname Warner door Paramount blokkeren

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.

15 uur geleden
Dieprode cijfers voor beurzen New York, Nasdaq keldert

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.

1 dag geleden
FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

1 dag geleden