Prosus trekt AEX omlaag, rest Europese beurzen stevig omhoog
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag net in de min geëindigd. Belangrijkste oorzaak was de koersval van techinvesteerder Prosus vanwege slecht nieuws over het Chinese Tencent, waar Prosus een flink belang in heeft. Ook maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en olie- en gasconcern Shell leverden flink in. Elders in Europa was de stemming positiever en gingen de beurzen omhoog.
Prosus daalde ruim 10 procent vanwege het nieuws dat Tencent weer bij Chinese toezichthouders in het vizier is. Dat bedrijf zou met zijn betaaldienst WeChat Pay niet voldoen aan de antiwitwasregels en daardoor een grote boete tegemoet kunnen zien. Just Eat Takeaway daalde 6,6 procent. De maaltijdbezorger klom vrijdag 14 procent door geruchten dat het concern de Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub toch zou willen verkopen. Die winst leidde nu tot winstnemingen.
Shell (min 2,2 procent) had last van de dalende olieprijzen. Een positiever sentiment over de onderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne droeg daar aan bij, maar ook een lockdown in de Chinese miljoenenstad Shenzhen vanwege een coronauitbraak. Daardoor verwachten handelaren een dalende vraag. Een vat Amerikaanse olie werd 6,8 procent goedkoper op 101,94 dollar per vat. Brentolie daalde 6,6 procent in prijs en kostte 105,26 dollar.
Daling
De AEX daalde 0,1 procent tot 647,30 punten. De MidKap ging 1,8 procent omhoog naar 1009,31 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt stegen tot 2,3 procent.
De banken en verzekeraars deden het goed in de AEX. De verwachting dat de Amerikaanse Federal Reserve deze week de rente verhoogt om de snel oplopende inflatie aan te pakken gaf die sector steun. Aegon was de koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak en steeg 4,7 procent. ING deed het met 4,4 procent ook goed.
ASMI klom 1,5 procent na een kleine overname. Het chipbedrijf koopt het Amerikaanse Reno Sub-Systems dat systemen levert voor de bouw van chipmachines. Branchegenoot Besi steeg 1,3 procent, chipmachinebouwer ASML werd juist 1,5 procent lager gezet.
Winst
AkzoNobel won 3,5 procent. Het verfconcern houdt er rekening mee dat zijn Russische activiteiten zullen instorten vanwege de westerse sancties. Omdat Akzo er al rekening mee hield dat zijn Russische activiteiten snel uiteen zouden vallen, heeft het volgens topman Thierry Vanlancker weinig zin om te proberen zich terug te trekken uit het land. Akzo heeft vier verffabrieken in Rusland.
De euro was 1,0981 dollar waard, tegen 1,0934 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Aandeelhouders van Tesla hebben de megabeloning voor topman Elon Musk goedgekeurd. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de elektrische autofabrikant op het hoofdkantoor in Austin in de staat Texas stemde ruim 75 procent van de aanwezigen in met de beloning in aandelen met een waarde tot 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar. Het gaat waarschijnlijk om het grootste beloningsvoorstel voor een topbestuurder van een bedrijf ooit.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten, waarbij vooral de techfondsen werden geraakt door hernieuwde zorgen bij beleggers over de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven en de enorme investeringen in AI. Snap, het moederbedrijf van het populaire socialemediaplatform Snapchat, deed het juist wel goed op Wall Street dankzij positief ontvangen resultaten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Amerikanen gaan dit feestdagenseizoen met onder meer Black Friday en kerst naar verwachting meer dan 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar, in winkels uitgeven, wat een nieuw record zou betekenen. Dat verwacht de Amerikaanse detailhandelsorganisatie National Retail Federation (NRF).
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De "komende dagen" zullen chips van Nexperia uit China weer bij klanten arriveren, verwacht demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD). Zijn collega David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) verwelkomt de aankondiging dat China de leveringen weer mogelijk zal maken, zegt hij op X.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De wereld onderschat momenteel hoe groot kunstmatige intelligentie (AI) gaat worden. Dat heeft topman Cristiano Amon van de grote Amerikaanse chipproducent Qualcomm gezegd in een interview met persbureau Bloomberg. Hij vergeleek daarbij AI met de opkomst van het internet, dat volgens Amon ook veel groter is geworden dan mensen aanvankelijk dachten in de jaren 90.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Duitse staalindustrie verkeert volgens bondskanselier Friedrich Merz in een "existentiële crisis" door onder meer felle concurrentie van goedkoop staal uit China, de Amerikaanse importheffingen en de zwakkere staalvraag door de malaise in de Europese auto-industrie. Dat zei Merz na afloop van een ontmoeting in Berlijn met topbestuurders uit de staalindustrie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met rode cijfers gesloten. Staalproducent ArcelorMittal was koploper in de hoofdindex met een plus van 2,4 procent dankzij beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bij de middelgrote fondsen op het Damrak was luchtvaartconcern Air France-KLM juist een opvallende daler met een koersval van bijna 15 procent na slecht ontvangen cijfers.
7 uur geleden