Prosus stuwt AEX verder richting 800 puntengrens
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index zette dinsdag de opmars richting de 800 puntengrens voort onder aanvoering van Prosus. Beleggers reageerden positief op een grote overname door de techinvesteerder in India. Tegenvallende cijfers uit China, waar de dienstensector voor het eerst sinds februari 2020 een krimp liet zien, zorgden daarbij voor enige terughoudendheid.
Daarnaast werd uitgekeken naar de inflatiecijfers van het eurogebied. De geldontwaarding loopt al enige tijd flink op in zowel de Verenigde Staten als Europa. Voor de Amerikaanse Federal Reserve was dat al reden om aan te geven dat nog dit jaar een begin wordt gemaakt met het afbouwen van de coronasteun. De Europese Centrale Bank heeft tot nu toe aangegeven geen haast te hebben met het terugdraaien van de coronamaatregelen.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent in de plus op 791,54 punten. De graadmeter koerst af op een winst van bijna 5 procent in augustus. De MidKap klom ook 0,3 procent, tot 1105,05 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,4 procent. In Londen, waar beleggers terugkeerden na een lang weekeinde, verloor de FTSE-index 0,1 procent.
Prosus
Prosus dikte 3,1 procent aan. De techinvesteerder neemt de Indiase betalingsdienstverlener BillDesk over voor 4,7 miljard dollar, omgerekend zo'n 4 miljard euro. Prosus brengt het bedrijf onder in zijn betalingsdienstentak PayU. Zorgtechnologiebedrijf Philips profiteerde van een koopadvies van ING en klom 1,7 procent. Winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield sloot de rij met een min van 1,3 procent.
In de MidKap ging Galapagos (plus 3,5 procent) aan kop. Topman en medeoprichter Onno van de Stolpe van de biotechnoloog heeft plannen om met pensioen te gaan. Hij zal aanblijven tot een opvolger is gevonden. Galapagos kampte de afgelopen tijd met tegenslagen. Zo werd eerder het reumamiddel in de Verenigde Staten niet goedgekeurd en vielen de testresultaten van een middel tegen longfibrose tegen.
Air France-KLM
Winkelvastgoedinvesteerder Eurocommercial Properties en luchtvaartcombinatie Air France-KLM waren de grootste dalers bij de middelgrote bedrijven, met minnen van 1,8 en 1,1 procent. Arcadis won 0,5 procent. Het advies- en ingenieursbureau gaat gasmaatschappij NAM helpen met het ontmantelen van 28 gaswinlocaties in Groningen.
De euro was 1,1824 dollar waard, tegen 1,1796 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,2 procent tot 69,08 dollar. Brentolie kostte ook 0,2 procent minder, op 73,28 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het College van Rijksbouwmeester en Rijksadviseurs (CRa) pleit voor een ingrijpende koerswijziging om de woningcrisis in Nederland aan te pakken. Volgens het adviesorgaan van de rijksoverheid is een eerlijker woonstelsel noodzakelijk om de kansongelijkheid op de woningmarkt te verminderen. Het CRa deed donderdag zes aanbevelingen in het rapport 'Thuis in de toekomst'.
1 uur geledenBOISE (ANP) - Chipfabrikant Micron heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Het Amerikaanse bedrijf is een belangrijke producent van geavanceerde geheugenchips. Doordat grote techbedrijven massaal investeren in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie, is de vraag naar dat soort halfgeleiders hard gestegen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geƫindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
13 uur geleden