Prosus op kop in licht hogere AEX, Adyen onderaan
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag licht omhoog onder aanvoering van Prosus. De techinvesteerder kreeg er 1,7 procent bij. Betaalbedrijf Adyen stond onderaan met een verlies van 0,4 procent. De algehele stemming op de beurzen was gematigd positief. Beleggers kijken deze week vooral uit naar de rentevergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) op donderdag.
Het belooft een spannende vergadering te worden. De ECB heeft de rente al negen keer op rij verhoogd, maar een tiende verhoging is volgens de Nederlandse centralebankpresident Klaas Knot geen uitgemaakte zaak. Het besluit van de bestuurders tijdens de vergadering op 14 september zal volgens hem "kantje boord" zijn.
In dat kader kunnen ook de nieuwe ramingen van de Europese Commissie op aandacht rekenen. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie komt later op de dag met prognoses voor de groei en inflatie in het landenblok en in de afzonderlijke lidstaten. Uit de Verenigde Staten komen woensdag nieuwe inflatiegegevens. Die zullen waarschijnlijk gaan bepalen of de Federal Reserve volgende week de rente opnieuw zal gaan verhogen of een rentepauze zal houden.
Chinese inflatiecijfers
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 742,90 punten. De MidKap klom ook 0,5 procent, tot 856,78 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,6 procent.
ArcelorMittal klom 1,3 procent. Het staalconcern profiteerde van meevallende Chinese inflatiecijfers. Volgens kenners kan dat erop wijzen dat China de ergste hapering van zijn economische herstel na de coronapandemie achter de rug heeft. Dat kan goed uitpakken voor de Chinese vraag naar staal.
MidKap
IMCD won 0,1 procent. Analisten van Kepler Cheuvreux verlaagden het koersdoel voor de chemicaliƫndistributeur. Het koopadvies bleef wel gehandhaafd. In de MidKap stond postkluisjesbedrijf InPost bovenaan met een plus van ruim 2 procent. Logistiek vastgoedbedrijf CTP volgde met een winst van 1,9 procent en roestvrijstaalmaker Aperam won 1,3 procent. Tankopslagbedrijf Vopak en Thuisbezorgd-eigenaar Just Eat Takeaway waren de enige dalers, met minnen van 0,6 en 0,1 procent.
De euro was 1,0731 dollar waard, tegen 1,0715 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent minder op 87,10 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 90,53 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israƫl en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
6 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
7 uur geleden