Prosus onderuit in lagere AEX na koersval in Hongkong
AMSTERDAM (ANP) - Prosus was dinsdag de grootste daler in de AEX-index op het Damrak. De techinvesteerder zakte 5 procent, na forse koersverliezen in Hongkong. Beleggers reageerden teleurgesteld op het uitblijven van verdere maatregelen van de Chinese autoriteiten om de economie te stimuleren. De Hang Seng-index in Hongkong leverde 7 procent in en het Chinese techconcern Tencent, waarvan Prosus grootaandeelhouder is, zakte ruim 5 procent.
De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML lieten een gemengd beeld zien, na tegenvallende resultaten van het Zuid-Koreaanse chipconcern Samsung. De grootste fabrikant van geheugenchips ter wereld kampt met toenemende concurrentie op het gebied van zowel conventionele als geavanceerde chips en een afnemende vraag naar smartphones en pc's. Het bestuur van Samsung bood in een afzonderlijk persbericht zijn excuses aan voor de teleurstellende resultaten. ASMI won 0,4 procent, ASML bleef onveranderd en Besi verloor 0,9 procent.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent lager op 905,67 punten. De MidKap zakte 1 procent tot 890,01 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 1,2 procent. De DAX in Frankfurt zakte 0,9 procent, ondanks een sterker dan verwachte stijging van de Duitse industriƫle productie in augustus.
ArcelorMittal
Naast Prosus stond staalconcern ArcelorMittal in de staartgroep van de AEX, met een verlies van 3 procent. Uitzender Randstad en verffabrikant AkzoNobel daalden 1,9 en 1,7 procent. Dataleverancier RELX voerde de schaarse stijgers aan, met een plus van 0,3 procent.
Shell verloor 0,9 procent. Het olie- en gasconcern won een dag eerder nog 1,8 procent dankzij een goed ontvangen handelsupdate. Ook profiteerde Shell van een sterke stijging van de olieprijzen door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Dinsdag vielen de olieprijzen echter terug. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,5 procent minder op 75,98 dollar. Brentolie werd ook 1,5 procent goedkoper, op 79,71 dollar per vat.
NX Filtration
NX Filtration steeg ruim 5 procent. De waterzuiveraar liet weten nieuwe orders te hebben ontvangen voor de levering van zijn membraanmodules aan de grootste waterzuiveringsinstallatie van Kindasa Water Services in Saudi-Arabiƫ.
De euro was 1,0984 dollar waard, tegen 1,0976 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
4 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
8 uur geleden