Prosus hekkensluiter in groene AEX
AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus stond maandag onder druk op het Damrak door de vrees dat de Chinese overheid de grote technologiebedrijven in het land harder gaat aanpakken. De Europese beurzen begonnen hoger aan de laatste verkorte handelsweek van het jaar. Het nieuws dat de Amerikaanse president Donald Trump toch het coronasteunpakket voor de Amerikaanse economie heeft ondertekend en de uitrol van het coronavaccin in veel Europese landen zorgden voor opluchting op de beursvloeren. Verder kauwden beleggers nog na op de brexitdeal van afgelopen week.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,4 procent hoger op 628,71 punten. De MidKap klom 0,6 procent tot 939,97 punten. De Duitse DAX steeg 1,2 procent en tikte een nieuw recordniveau aan. De hoofdindex in Parijs won 0,8 procent. In Londen is de beurs gesloten.
Prosus (min 4,4 procent) was hekkensluiter in de AEX. Peking eist onder meer dat betalingsdienstverlener Ant Group, een dochterbedrijf van Alibaba, stopt met consumentenkredieten en vermogensbeheerdiensten. Ook wordt onderzoek gedaan naar de sterke machtspositie van webwinkel Alibaba. Het aandeel Alibaba ging maandag in Hongkong opnieuw hard onderuit. Ook het Chinese internetconcern Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, moest het ontgelden.
ArcelorMittal
Sterkste stijgers bij de Amsterdamse hoofdbedrijven waren staalmaker ArcelorMittal en telecomconcern KPN met winsten van 2 en 1,8 procent. In de MidKap gingen fitnessketen Basic-Fit en luchtvaartcombinatie Air France-KLM aan kop met plussen van ruim 2 procent. Biotechnoloog Pharming en koffieconcern JDE Peet's waren de enige dalers met verliezen van 2,6 en 0,7 procent.
In Frankfurt steeg Delivery Hero 3,6 procent tot de hoogste koers ooit. De Duitse maaltijdbezorger moet van de Zuid-Koreaanse mededingingsautoriteit de bestelapp Yogiyo verkopen om goedkeuring te krijgen voor de miljardenovername van zijn Zuid-Koraanse branchegenoot Woowa Brothers. Zuid-Korea is na China en de Verenigde Staten de grootste markt voor maaltijdbezorgers. In Amsterdam won concurrent Just Eat Takeaway 0,3 procent.
De euro was 1,2230 dollar waard, tegen 1,2192 dollar op donderdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,5 procent tot 48,45 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 51,48 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.
9 uur geleden