Prosus en Just Eat Takeaway voeren positieve AEX-index aan
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met winst gesloten, waarbij de grens van 700 punten weer werd doorbroken. Techinvesteerder Prosus en maaltijdbezorger Just Eat Takeaway waren koplopers in de hoofdindex, geholpen door adviesverhogingen van banken.
De AEX sloot met een plus van 1,2 procent op 702,58 punten. De MidKap klom ook 1,2 procent, tot 1032,61 punten, mede dankzij een forse koerswinst van meer dan 8 procent voor de Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs kregen er tot 1,6 procent bij.
Prosus werd ruim 6 procent duurder dankzij een hoger beleggingsadvies van JPMorgan Chase. De Amerikaanse bank werd ook positiever over de Chinese techsector, waarin Prosus via Tencent een groot belang heeft. Just Eat Takeaway klom 5,5 procent, na een adviesverhoging door analisten van investeringsbank Bryan Garnier voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Grootste daler in de AEX was supermarktconcern Ahold Delhaize dat 2,6 procent inleverde.
Alfen
In de MidKap steeg Alfen ruim 3 procent. De laadpalenmaker heeft een meerjarige overeenkomst gesloten met Diebold Nixdorf voor het onderhoud van de groeiende laadinfrastructuur voor elektrische voertuigen van het Amerikaanse bedrijf. De samenwerking start in vier landen met de mogelijkheid in de toekomst verder uit te breiden in heel Europa.
Bij de kleinere bedrijven op het Damrak ging B&S Group 8 procent onderuit door een adviesverlaging van ING voor de distributeur en groothandelsonderneming.
Engie
In Parijs steeg Engie 5,4 procent. Het Franse energiebedrijf verhoogde zijn jaarverwachtingen na een sterk eerste kwartaal. In Frankfurt schroefde de Duitse vrachtwagenfabrikant Daimler Truck zijn omzetverwachting voor het hele jaar op. Het aandeel klom meer dan 6 procent. In Londen daalde het Britse telecomconcern Vodafone 0,3 procent na publicatie van de jaarresultaten.
De euro was 1,0533 dollar waard, tegen 1,0417 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent goedkoper op 113,97 dollar. Brentolie veranderde amper in prijs op 114,19 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
38 minuten geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olieprijzen zijn donderdag flink gestegen na de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Iran. Hij riep Teheran woensdag op een nucleaire overeenkomst te sluiten, want anders zou het olierijke land militaire aanvallen riskeren.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms was donderdag een van de winnaars op Wall Street na sterke kwartaalresultaten. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram verwacht ook dit kwartaal meer omzet dan gedacht. Het bedrijf investeert dit jaar bovendien extra in datacenters en AI. Hiermee verhoogt Meta de druk in de AI-strijd tussen grote techbedrijven. De koers ging 9,5 procent omhoog.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank moet de rente "substantieel" verlagen. Dat schreef president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. De Federal Reserve hield woensdag de rente onveranderd na drie eerdere verlagingen op rij. Trump roept al langer om een flinke renteverlaging om zo de economie van de Verenigde Staten te stimuleren, met daarbij ook felle kritiek op Fed-voorzitter Jerome Powell.
3 uur geledenMAPUTO (ANP/AFP) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies heeft een groot gasproject in het noorden van Mozambique formeel weer opgestart. De bouw van een grote lng-installatie is omstreden. Volgens milieuorganisaties gaat die ten koste van lokale boeren en vissers en draagt de gaswinning bij aan instabiliteit in de regio, die gebukt gaat onder jihadistische aanvallen.
4 uur geledenSEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon.com is honderdduizenden beelden van kindermisbruik tegengekomen in de data die het bedrijf gebruikt om zijn AI-modellen te trainen. De webwinkel heeft de content verwijderd voordat er modellen mee zijn getraind en deze gemeld bij het National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) in de Verenigde Staten.
5 uur geleden