Prosus en Just Eat Takeaway stuwen AEX boven 700 punten
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index wist dinsdag weer boven de 700 punten te klimmen onder aanvoering van Prosus en Just Eat Takeaway. Techinvesteerder Prosus had de wind in de zeilen dankzij een adviesverhoging door JPMorgan. De Amerikaanse bank werd ook positiever over de gehele Chinese techsector, waarin Prosus via Tencent een groot belang heeft. Just Eat Takeaway profiteerde eveneens van een positief analistenrapport over het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl.
Op macro-economisch vlak bleek dat de economie van de eurozone in het eerste kwartaal iets sterker is gegroeid dan eerder gemeld. De Nederlandse en Franse economie lieten daarbij in het afgelopen kwartaal een stagnatie zien.
De hoofdindex op Beursplein 5 boekte rond het middaguur 1,7 procent hoger op 706,42 punten. De laatste keer dat de graadmeter boven de 700 punten stond was op 5 mei. De MidKap steeg 1,2 procent tot 1032,94 punten onder aanvoering van de Poolse aanbieder van pakketkluisjes InPost (plus 8 procent). De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs kregen er tot 1,6 procent bij.
Klimmers
Prosus dikte ruim 6 procent aan en Just Eat Takeaway klom bijna 4 procent, na een adviesverhoging door analisten van investeringsbank Bryan Garnier. Ook de chipbedrijven ASML en ASMI stonden in de kopgroep van de AEX, met plussen tot 4,2 procent. Supermarktconcern Ahold Delhaize sloot de rij met een min van 1 procent.
In de MidKap steeg Alfen dik 3 procent. De laadpalenmaker heeft een meerjarige overeenkomst gesloten met Diebold Nixdorf voor het onderhoud van de groeiende laadinfrastructuur voor elektrische voertuigen van het bedrijf. De samenwerking start in vier landen met de mogelijkheid in de toekomst verder uit te breiden in heel Europa.
Elektrisch vervoer
Arcadis won 0,8 procent. Het advies- en ingenieursbureau gaat samen met de Chinese Shenzhen Bus Group adviezen geven aan de Australische overheid en bedrijven op het gebied van de overgang naar elektrisch vervoer.
In Parijs steeg Engie bijna 6 procent. Het Franse energiebedrijf verhoogde zijn jaarverwachtingen na een sterk eerste kwartaal. In Frankfurt schroefde vrachtwagenfabrikant Daimler Truck zijn omzetverwachting voor het hele jaar op. Het aandeel klom ruim 6 procent. In Londen daalde telecomconcern Vodafone een fractie na publicatie van de jaarresultaten.
De euro was 1,0477 dollar waard, tegen 1,0417 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,4 procent duurder op 114,65 dollar. Brent-olie kostte 0,5 procent meer op 114,85 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
3 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
7 uur geleden