Prosus en Just Eat Takeaway dalen in licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus en maaltijdbezorgingsbedrijf Just Eat Takeaway werden dinsdag lager gezet op de Amsterdamse beurs. Prosus bleef last houden van de reguleringsdrift in de Chinese techsector. Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl, leed in de eerste zes maanden van dit jaar bijna een half miljard euro verlies. Bij de middelgrote bedrijven vielen de resultaten van technologiegroep TKH wel in de smaak bij beleggers.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent in de min op 766,18 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 1086,60 punten. De beursgraadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,6 procent.
Prosus (min 3,8 procent) zette de daling voort en sloot opnieuw de rij in de AEX. De techinvesteerder heeft een groot belang in het Chinese techconcern Tencent, dat in Hongkong onderuit ging na een reeks van voorstellen van de Chinese marktautoriteit om de techsector in het land verder te reguleren. Supermarktconcern Ahold Delhaize was de sterkste stijger met een winst van 1,1 procent.
Just Eat Takeaway
Just Eat Takeaway daalde 0,2 procent. De maaltijdbezorger investeerde in de afgelopen verslagperiode flink na de overname van het Britse Just Eat, die in april werd afgerond. Ook het Amerikaanse Grubhub, dat in juni definitief werd overgenomen, droeg bij aan het verlies. De omzet van het concern steeg wel hard en het bedrijf verwacht dat het dieptepunt qua verliezen al is geweest.
In de MidKap was TKH (plus 5,3 procent) de grote winnaar. De technologiegroep zag de omzet en winst in de eerste jaarhelft stijgen dankzij de verbeterde marktomstandigheden. Alle onderdelen van het bedrijf, behalve Industrial Solutions, droegen bij aan de omzetgroei. Het bedrijf verwacht dat de winst ook over het gehele jaar zal stijgen. Wel waarschuwde TKH voor de impact van eventuele verstoringen in de aanvoerketen in de tweede jaarhelft.
ABN AMRO
ABN AMRO won 0,4 procent. Analisten van Morgan Stanley schroefden hun aanbeveling voor de bank op. ING (min 0,3 procent) blijft bij Morgan Stanley de favoriete bank in de Benelux. Beursintermediair Flow Traders (min 4 procent) noteerde ex dividend.
In Frankfurt won vaccinmaker BioNTech 0,1 procent. De Amerikaanse regering is van plan iedereen in de Verenigde Staten een derde prik tegen het coronavirus te geven. Volgens de krant The New York Times wil de overheid daarmee half september beginnen. Amerikanen die zijn ingeƫnt met vaccins van Pfizer/BioNTech en Moderna worden aangespoord een derde prik te halen.
De euro was 1,1765 dollar waard tegenover 1,1779 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,8 procent tot 66,74 dollar. Brentolie kostte ook 0,8 procent minder, op 68,96 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."
50 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
50 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
2 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
5 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
6 uur geleden