Prosus en Besi helpen AEX aan nieuw recordniveau
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak heeft dinsdag de hoogste stand ooit bereikt onder aanvoering van Prosus en Besi. De hoofdindex, die bestaat uit de 25 grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, tikte een tussentijds niveau van 831,50 punten aan. Daarmee werd het vorige record uit 2021 overtroffen. In dat jaar bereikte de AEX op 18 november op 829,66 punten de hoogste tussentijdse stand ooit. Afgelopen vrijdag wist de AEX al kortstondig het slotrecord van 827,57 punten te evenaren. Ook dat record stamt uit 2021.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent hoger op 831,29 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 886,01 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,9 procent.
Prosus was koploper in de AEX met een plus van 3,5 procent. De techinvesteerder profiteerde van een flinke koerswinst van Tencent. Het Chinese internet- en gamebedrijf, waarvan Prosus grootaandeelhouder is, won 4 procent in Hongkong. De Chinese beurzen lieten dinsdag ook een flink herstel zien, na berichten dat staatsfondsen aandelen gaan kopen om de markten te ondersteunen. Eerder beloofde de Chinese beurstoezichthouder al de aandelenmarkten in het land te stabiliseren. De autoriteiten hopen daarmee het vertrouwen van beleggers te herstellen.
Infineon
Chipbedrijf Besi steeg 2,6 procent na een nieuw koopadvies van de Franse bank BNP Paribas Exane. Supermarktconcern Ahold Delhaize (min 0,8 procent) werd daarentegen door de Britse bank HSBC op de verkooplijst gezet.
In de chipsector verwerkten beleggers de resultaten van NXP. De Nederlandse chipfabrikant, met een beursnotering in New York, boekte vorig jaar opnieuw een recordomzet. Ook de Duitse chipproducent Infineon opende de boeken. Dat bedrijf verlaagde zijn omzetverwachting voor het hele jaar en zakte dik 1 procent in Frankfurt. ASMI en ASML wonnen ruim 1 procent in Amsterdam.
Halveren
In Zürich zakte UBS 2,6 procent. De grootste bank van Zwitserland leed in het laatste kwartaal van 2023 opnieuw een verlies door de kosten voor het samenvoegen van de activiteiten van branchegenoot Credit Suisse, die vorig jaar werd overgenomen. BP won 6 procent in Londen. Het Britse olie- en gasconcern zag de jaarwinst ruimschoots halveren, maar kondigde aan het aandeleninkoopprogramma te versnellen.
De euro was 1,0755 dollar waard, tegen 1,0777 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent duurder op 73,03 dollar. Brentolie kostte ook 0,3 procent meer, op 78,24 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
5 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Wingtech heeft in China een rechtszaak aangespannen tegen de Nederlandse chipfabrikant Nexperia en een aantal bestuurders. Nexperia is een dochterbedrijf van Wingtech, maar de ondernemingen zijn sinds vorig jaar verwikkeld in een felle ruzie over de controle over de chipmaker. Wingtech houdt de Nijmeegse chipmaker verantwoordelijk voor 8 miljard yuan schade, ongeveer 1 miljard euro.
6 uur geledenBOXTEL (ANP) - De failliete onlinewoonwinkel fonQ is weer actief onder de vleugels van de onlinegroep Etrias. Het platform, met een variëteit aan onlinespeciaalzaken onder zich, heeft zowel de handelsnaam als de webshop overgenomen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven zijn positief over het doel van het wetsvoorstel dat voor meer loontransparantie moet zorgen, maar waken tegelijkertijd voor de administratieve lasten daarvan. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP.
8 uur geleden