Prosus en Besi helpen AEX aan nieuw recordniveau
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak heeft dinsdag de hoogste stand ooit bereikt onder aanvoering van Prosus en Besi. De hoofdindex, die bestaat uit de 25 grootste bedrijven op de Nederlandse beurs, tikte een tussentijds niveau van 831,50 punten aan. Daarmee werd het vorige record uit 2021 overtroffen. In dat jaar bereikte de AEX op 18 november op 829,66 punten de hoogste tussentijdse stand ooit. Afgelopen vrijdag wist de AEX al kortstondig het slotrecord van 827,57 punten te evenaren. Ook dat record stamt uit 2021.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,8 procent hoger op 831,29 punten. De MidKap klom 0,5 procent tot 886,01 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,9 procent.
Prosus was koploper in de AEX met een plus van 3,5 procent. De techinvesteerder profiteerde van een flinke koerswinst van Tencent. Het Chinese internet- en gamebedrijf, waarvan Prosus grootaandeelhouder is, won 4 procent in Hongkong. De Chinese beurzen lieten dinsdag ook een flink herstel zien, na berichten dat staatsfondsen aandelen gaan kopen om de markten te ondersteunen. Eerder beloofde de Chinese beurstoezichthouder al de aandelenmarkten in het land te stabiliseren. De autoriteiten hopen daarmee het vertrouwen van beleggers te herstellen.
Infineon
Chipbedrijf Besi steeg 2,6 procent na een nieuw koopadvies van de Franse bank BNP Paribas Exane. Supermarktconcern Ahold Delhaize (min 0,8 procent) werd daarentegen door de Britse bank HSBC op de verkooplijst gezet.
In de chipsector verwerkten beleggers de resultaten van NXP. De Nederlandse chipfabrikant, met een beursnotering in New York, boekte vorig jaar opnieuw een recordomzet. Ook de Duitse chipproducent Infineon opende de boeken. Dat bedrijf verlaagde zijn omzetverwachting voor het hele jaar en zakte dik 1 procent in Frankfurt. ASMI en ASML wonnen ruim 1 procent in Amsterdam.
Halveren
In Zürich zakte UBS 2,6 procent. De grootste bank van Zwitserland leed in het laatste kwartaal van 2023 opnieuw een verlies door de kosten voor het samenvoegen van de activiteiten van branchegenoot Credit Suisse, die vorig jaar werd overgenomen. BP won 6 procent in Londen. Het Britse olie- en gasconcern zag de jaarwinst ruimschoots halveren, maar kondigde aan het aandeleninkoopprogramma te versnellen.
De euro was 1,0755 dollar waard, tegen 1,0777 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,3 procent duurder op 73,03 dollar. Brentolie kostte ook 0,3 procent meer, op 78,24 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het aantal werklozen in Duitsland is boven de 3 miljoen uitgekomen. Van de beroepsbevolking heeft 6,6 procent geen werk, de hoogste stand in twaalf jaar.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan, geholpen door plussen voor de chipfondsen Besi, ASMI en ASML. In de MidKap was verlichtingsbedrijf Signify een opvallende verliezer na bekendmaking van tegenvallende kwartaalresultaten en een reorganisatie waarbij honderden banen worden geraakt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) kijkt "uit naar een periode van constructieve politiek". In het coalitieakkoord dat vrijdag werd gepresenteerd ziet de bankensector "scherpe keuzes" om het verdienvermogen van de Nederlandse economie te vergroten.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
8 uur geleden