Prosus en Aegon koplopers in AEX, Turkse beurs omlaag
AMSTERDAM (ANP) - Prosus en Aegon waren maandag de sterkste stijgers in de AEX-index op het Damrak, die een kleine winst liet zien. Techinvesteerder Prosus profiteerde van een stevige koerswinst van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarin het bedrijf een groot belang heeft. Ook kreeg Prosus (plus 4,5 procent) een koopadvies. Verzekeraar Aegon, die later deze week met kwartaalcijfers komt, deed ook goed zaken en volgde met een plus van 2,5 procent.
De koersuitslagen van de Europese beursgraadmeters bleven beperkt. De Turkse beurs ging wel dik 3 procent omlaag. De beurshandel in Istanbul werd eerder onderbroken na een koersdaling van ruim 6 procent, die volgde op de spannende verkiezingsstrijd in Turkije. De kans wordt steeds groter dat geen van de kandidaten meer dan 50 procent van de stemmen krijgt voor de overwinning in de Turkse presidentsverkiezingen en er een tweede ronde nodig is om de strijd te beslissen.
Beleggers kijken deze week verder uit naar de resultaten van Amerikaanse winkelbedrijven Walmart, Target, Kohl's en Home Depot. Die geven mogelijk meer inzicht of de Amerikaanse economie in een recessie belandt. Daarnaast gaat de aandacht uit naar de ruzie tussen de Democraten en Republikeinen over het schuldenplafond.
AEX
De AEX noteerde rond het middaguur 0,6 procent hoger op 757,35 punten. De MidKap klom 0,7 procent tot 938,41 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,5 procent.
ABN AMRO en de verzekeraars ASR en NN Group stonden ook in de kopgroep van de AEX, met plussen tot 1,7 procent. Olie- en gasconcern Shell en platenlabel UMG, dat ex dividend noteerde, waren de enige dalers met minnen van 0,3 en 0,8 procent.
Bierbrouwers
De Europese bierbrouwers stonden in de belangstelling na een positief rapport over de sector van Citi. De investeringsbank verhoogden daarin de adviezen voor Carlsberg en Unibrew, die 1,8 en 2,9 procent wonnen. In Amsterdam klom Heineken 1,3 procent, na een verhoging van het koersdoel.
In Frankfurt kelderde Ceconomy 10 procent, na tegenvallende kwartaalcijfers van de Duitse eigenaar van elektronicaketens MediaMarkt en Saturn. Het Duitse energiebedrijf Siemens Energy verhoogde zijn omzetverwachting en won 3,6 procent. De Franse verzekeraar AXA klom 2 procent dankzij goed ontvangen resultaten.
Euro en olie
De euro was 1,0864 dollar waard, tegen 1,0859 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 meer op 70,27 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 74,34 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Tata Steel is door de Reclame Code Commissie (RCC) op de vingers getikt vanwege zijn duurzaamheidsreclames. Het staalbedrijf in IJmuiden zei daarin dat het zijn CO2-uitstoot in 2030 met 40 procent verlaagt, in 2045 CO2-neutraal is en dat het bedrijf groen staal gaat produceren met groene waterstof. Maar Tata Steel heeft volgens de RCC onvoldoende aangetoond dat het bedrijf zijn ambities voor de productie van groen staal kan halen.
1 minuut geledenNEW YORK (ANP) - Applied Materials was vrijdag een van de verliezers op de beurzen in New York. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, die een belang heeft in de Nederlandse chiptoeleverancier Besi, boekte afgelopen kwartaal een recordomzet. Ook werd het bedrijf positiever over de verkopen in het hele jaar.
2 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Verenigde Staten bestellen meer onderdelen voor luchtverdedigingsraketten voor de marine. Met de Amerikaanse wapenfabrikanten Boeing en RTX zijn twee grote raamcontracten gesloten, zegt het ministerie van Defensie.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse regering heeft de levensduur van de grootste kerncentrale van het land verlengd om zo minder blootgesteld te zijn aan onrust op de energiemarkt, mede door de oorlog in het Midden-Oosten. De Almaraz-kerncentrale in de zuidwestelijke regio Extremadura blijft nu tot medio 2030 operationeel.
3 uur geledenKAUB (ANP/RTR) - De waterstand van de Rijn daalt verder, waardoor de binnenvaart in Duitsland steeds meer in de knel komt. Bij Kaub, vlak bij Koblenz, is de bevaarbare waterdiepte voor het eerst sinds het begin van de metingen onder de 10 centimeter gekomen. Dat is een historisch dieptepunt. "Elke centimeter telt", zegt binnenvaartexpert Wouter van der Geest.
4 uur geledenKYOTO (ANP/BLOOMBERG) - Het spel Pokémon Pokopia voor de Nintendo Switch 2 is in iets meer dan vier maanden ruim 5 miljoen keer verkocht. Dat heeft Nintendo vrijdag bekendgemaakt. Beleggers op de beurs in Japan reageerden direct enthousiast. Ze hopen dat Nintendo met het spel een nieuwe hit in huis heeft, die ook de verkopen van spelcomputer Switch 2 zou kunnen aanjagen.
5 uur geledenCARACAS (ANP) - Venezuela wil voor ruim 4 miljard dollar aan goud terug dat ligt opgeslagen in kluizen van de Britse centrale bank in Londen. Dat meldt zakenkrant Financial Times. De regering en de oppositie hebben deze week overeenstemming bereikt om ongeveer 31 ton goud bij de Bank of England op te eisen.
5 uur geleden