Prosus daalt op beurs om afstand nemen van Russische investering
AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus is vrijdag lager gezet op de Amsterdamse beurs. Het bedrijf maakte bekend dat het afstand wil nemen van het Russische autoverkoopplatform Avito, dat het in bezit heeft. Beleggers hielden verder vooral de ontwikkelingen rond de oorlog in Oekraïne in de gaten. De AEX-index sloot in de plus.
Prosus (min 2,6 procent) werkt aan de "ontkoppeling" van Avito, heeft topman Bob van Dijk gezegd. Analisten schatten de waarde van het Russische bedrijf eerder op 6 miljard dollar. Prosus verwacht ook de waarde van zijn belang van 27 procent in socialmediaplatform VKontakte ter waarde van 769 miljoen dollar te moeten afschrijven. Het Chinese internetconcern Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, zakte eerder 2,6 procent in Hongkong. Ook verlaagde Credit Suisse het koersdoel voor Prosus.
De hoofdindex op Beursplein 5 sloot 0,4 procent hoger op 723,90 punten. De MidKap klom ook 0,4 procent tot 1047,01 punten. Parijs daalde een fractie en Londen klom 0,2 procent. De DAX in Frankfurt won 0,3 procent ondanks een forse daling van het Duitse ondernemersvertrouwen door de oorlog in Oekraïne.
URW
Winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield was de grootste winnaar in de AEX met een winst van 4,3 procent. Staalconcern ArcelorMittal steeg 3,2 procent. Chipmachinemaker ASML klom 0,7 procent na de sterke koerswinsten bij de grote Amerikaanse chipmakers op donderdag. Verlichtingsbedrijf Signify sloot de rij in de AEX met een min van 3,7 procent.
Eurocommercial Properties steeg 5,8 procent. De investeerder in winkelvastgoed zag het resultaat in het afgelopen jaar iets dalen. Ook liepen de huurinkomsten wat terug. Het dividend werd daarentegen flink opgeschroefd. In de MidKap deed apothekersbedrijf Fagron het nog beter en klom 7,4 procent dankzij een koopadvies van Kepler Cheuvreux.
De euro was 1,0983 dollar waard, tegen 1,0985 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 1,2 procent duurder op 113,60 dollar. Brentolie kostte 1,2 procent meer op 120,45 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
6 uur geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.
7 uur geledenBREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.
9 uur geleden