Prosus centraal op Damrak na waarschuwing forse winstdaling
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar Prosus. De techinvesteerder waarschuwde voor een forse winstdaling in de eerste zes maanden van zijn gebroken boekjaar. De daling is onder meer het gevolg van de forse winst op de verkoop van aandelen van het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent die vorig jaar werd geboekt. Ook moet Prosus dit jaar meer aan waarde afschrijven op zijn resterende belang in Tencent. Het bedrijf komt woensdag met de volledige resultaten.
Prosus boekte in de eerste helft van vorig jaar nog een winst van 12,3 miljard dollar (zo'n 12 miljard euro) op de verkoop van een belang van 2 procent in Tencent. Dit jaar leverde een verdere verkoop van aandelen Tencent slechts 2,8 miljard dollar op. De winst per aandeel zal daardoor flink lager uitvallen.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt licht hoger te beginnen aan de nieuwe handelsdag. Ook elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting met kleine winsten openen. De Aziatische beurzen lieten dinsdag een gemengd beeld zien.
Chemicaliëndistributeur IMCD kondigde aan zijn Indiase branchegenoot Parkash DyeChem over te nemen. Een overnamesom werd niet genoemd. Het over te nemen bedrijf heeft een jaaromzet van zo'n 30 miljoen euro. Bodemonderzoeker Fugro maakte bekend een opdracht te hebben ontvangen uit de Verenigde Staten van Community Offshore Wind, een samenwerkingsverband van de energiebedrijven RWE en National Grid.
Vivoryon Therapeutics kwam met cijfers. De in Amsterdam genoteerde biotechnoloog leed in de eerste negen maanden een nettoverlies van 18,9 miljoen euro, tegen een verlies van 7,3 miljoen euro een jaar geleden. Het bedrijf heeft nog bijna 20 miljoen euro in kas. Dat is genoeg om de activiteiten tot in december 2023 te financieren.
Ebusco liet weten een order te hebben ontvangen voor 31 elektrische bussen van het model 3.0, van 13,5 meter. De order komt van het Nederlandse openbaarvervoerbedrijf EBS, een nieuwe klant van Ebusco.
De Europese beurzen sloten maandag lager. De AEX daalde 0,3 procent tot 710,38 punten. De graadmeters in Parijs, Londen en Frankfurt verloren tot 0,2 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 0,1 procent lager. De brede S&P 500 daalde 0,4 procent en techbeurs Nasdaq zakte 1,1 procent.
De euro was 1,0247 dollar waard, tegen 1,0239 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie bleef ongewijzigd op 79,73 dollar en Brentolie werd een fractie duurder op 87,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Anthropic heeft een deal gesloten om zijn AI-datacenters van stroom te voorzien, meldt de Financial Times. Het Amerikaanse AI-bedrijf achter chatbot Claude betaalt 3,4 miljard dollar aan het Amerikaanse OnePWR Solutions voor gasgestookte generatoren. Volgens FT is het de grootste bekende aankoop van stroomopwekkingsapparatuur door een AI-bedrijf.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China investeert dit jaar naar verwachting 940 miljard dollar in energie, dat is meer dan welk ander land ook. Dat meldt de Chinese staatsomroep CCTV op basis van een rapport van een Chinese organisatie die zich bezighoudt met economische ontwikkelingen.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse vakbond IG Metall heeft werknemers van een Mercedes-Benz-fabriek in Berlijn opgeroepen om maandagochtend het werk neer te leggen. De vakbond is niet tevreden over het verloop van de onderhandelingen voor een nieuwe cao in de metaalelektroindustrie.
6 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in oktober gedaald na het bereiken van het hoogste niveau in bijna vier jaar, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Dat komt door een zwakke vraag en optimisme over de geplande gesprekken tussen Rusland en Oekraïne in Abu Dhabi. Met name de prijzen van granen en vlees zijn lager.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft opnieuw Russische onderdelen van een internationaal bedrijf onder tijdelijk beheer van een Russische entiteit gezet. Het gaat om bezittingen van Japan Tobacco in het land. De fabrikant van sigaretten van Winston en Camel is daarmee de laatste in een reeks internationale bedrijven die te maken krijgen met soortgelijke acties vanuit Rusland, waardoor eerder ook bezittingen van bijvoorbeeld het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarktketen Auchan werden getroffen.
1 dag geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Pablo Hernández de Cos, een van de twee kandidaten in de strijd voor de opvolging van Christine Lagarde, laat in een interview doorschemeren dat beleidsmakers op monetair gebied alert moeten blijven op inflatierisico's als gevolg van hoge energieprijzen. In gesprek met de Zwitserse krant Tagesanzeiger wilde Hernández de Cos niet rechtstreeks ingaan op zijn kandidatuur voor het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB).
1 dag geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde brandstofprijzen bij Nederlandse tankstations zijn verder gedaald. Als gevolg van een recente daling van de olieprijzen zakte de benzineprijs donderdag al onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli.
1 dag geleden