Prosus centraal op Damrak na waarschuwing forse winstdaling
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar Prosus. De techinvesteerder waarschuwde voor een forse winstdaling in de eerste zes maanden van zijn gebroken boekjaar. De daling is onder meer het gevolg van de forse winst op de verkoop van aandelen van het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent die vorig jaar werd geboekt. Ook moet Prosus dit jaar meer aan waarde afschrijven op zijn resterende belang in Tencent. Het bedrijf komt woensdag met de volledige resultaten.
Prosus boekte in de eerste helft van vorig jaar nog een winst van 12,3 miljard dollar (zo'n 12 miljard euro) op de verkoop van een belang van 2 procent in Tencent. Dit jaar leverde een verdere verkoop van aandelen Tencent slechts 2,8 miljard dollar op. De winst per aandeel zal daardoor flink lager uitvallen.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt licht hoger te beginnen aan de nieuwe handelsdag. Ook elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting met kleine winsten openen. De Aziatische beurzen lieten dinsdag een gemengd beeld zien.
Chemicaliëndistributeur IMCD kondigde aan zijn Indiase branchegenoot Parkash DyeChem over te nemen. Een overnamesom werd niet genoemd. Het over te nemen bedrijf heeft een jaaromzet van zo'n 30 miljoen euro. Bodemonderzoeker Fugro maakte bekend een opdracht te hebben ontvangen uit de Verenigde Staten van Community Offshore Wind, een samenwerkingsverband van de energiebedrijven RWE en National Grid.
Vivoryon Therapeutics kwam met cijfers. De in Amsterdam genoteerde biotechnoloog leed in de eerste negen maanden een nettoverlies van 18,9 miljoen euro, tegen een verlies van 7,3 miljoen euro een jaar geleden. Het bedrijf heeft nog bijna 20 miljoen euro in kas. Dat is genoeg om de activiteiten tot in december 2023 te financieren.
Ebusco liet weten een order te hebben ontvangen voor 31 elektrische bussen van het model 3.0, van 13,5 meter. De order komt van het Nederlandse openbaarvervoerbedrijf EBS, een nieuwe klant van Ebusco.
De Europese beurzen sloten maandag lager. De AEX daalde 0,3 procent tot 710,38 punten. De graadmeters in Parijs, Londen en Frankfurt verloren tot 0,2 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 0,1 procent lager. De brede S&P 500 daalde 0,4 procent en techbeurs Nasdaq zakte 1,1 procent.
De euro was 1,0247 dollar waard, tegen 1,0239 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie bleef ongewijzigd op 79,73 dollar en Brentolie werd een fractie duurder op 87,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag en verzekeraar Axa hebben hun banden verbroken, meldt de Financial Times (FT). Daarmee bereiden ze zich voor op eventuele Amerikaanse sancties tegen het strafhof. Beide partijen vreesden dat eventuele maatregelen van de VS Axa zouden dwingen de dienstverlening aan het ICC te staken, en dat willen ze voor zijn.
33 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger geopend, opnieuw geholpen door koerswinsten van technologiebedrijven. De beurshandel kreeg vooral steun van een optimistische vooruitblik van chipconcern Micron Technology. Het enthousiasme bij beleggers werd echter wat getemperd door olieprijzen die weer wat opliepen.
1 uur geledenOMMEL (ANP) - De drie vakantieparken van realityster Peter Gillis die gedwongen in de verkoop gaan, kunnen ruim 27 miljoen euro opleveren. Dat is het totaalbedrag dat donderdag bij veilingen is geboden voor de parken, die door schuldeiser Marc van Rooi worden verkocht. Deze vleesondernemer leende in 2023 miljoenen uit aan Gillis' vakantieparkenbedrijf Oostappen Groep, maar die betaalde sinds januari 2025 geen rente meer.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen eist bijna 4,7 miljard euro van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar. Dat staat in een brief van de advocaat van de Nederlandse scheepsbouwer, meldt het Duitse blad Der Spiegel. Een woordvoerder van Damen bevestigt dat de advocaat de brief heeft gestuurd.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rabobank en hypotheekdochter Obvion passen de hypotheeknormen per maart 2027 aan. De bank doet dit na intensief overleg met de toezichthouders, die de wens hebben uitgesproken om bepaalde regels te herzien. De nieuwe regels gelden alleen als een klant wil herfinancieren of verhuizen, of bepaalde wijzigingen aan de bestaande hypotheek wil doorvoeren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie verwijst voor het vrijgeven van eventuele dieselvoorraden naar het Internationaal Energieagentschap (IEA), dat daar vrijdag een vergadering over heeft, aldus een woordvoerder. Daarmee reageert ze op vragen over de Verenigde Staten, die druk zetten op Frankrijk en Duitsland om dieselvoorraden vrij te geven op straffe van een mogelijk exportverbod van Amerikaanse diesel.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Niet alleen toekomstige woningbouwprojecten krijgen steeds moeilijker een aansluiting op het stroomnet, ook bouwprojecten die bijna klaar zijn, lopen hier inmiddels tegenaan. Zelfs nieuwbouwwoningen die te koop staan en woningen die al zijn verkocht, kunnen vaak niet op tijd op het stroomnet worden aangesloten, waarschuwt brancheorganisatie WoningBouwersNL.
4 uur geleden