Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Prosus aan kop in hogere AEX, Philips levert winst weer in

Prosus aan kop in hogere AEX, Philips levert winst weer in

AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geëindigd, ondanks een tegenvallend inflatiecijfer in de Verenigde Staten. De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen op het Damrak, eindigde 0,6 procent hoger op 886,67 punten. Prosus (plus 2,1 procent) stond bovenaan bij de hoofdfondsen. De techinvesteerder profiteerde van een stevige koerswinst van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is.

Philips ging tijdens de ochtendhandel hard omhoog, maar sloot uiteindelijk onveranderd. Beleggers reageerden aanvankelijk positief op de bekrachtiging door een federale rechtbank van de schikking van Philips met het Amerikaanse ministerie van Justitie en toezichthouder FDA rond het schandaal met apneu-apparaten. Het zorgtechnologiebedrijf moet onafhankelijke experts laten kijken naar de eigen testprocedures op een aantal Amerikaanse locaties waar de apneu-apparaten worden gemaakt.

De MidKap klom 0,3 procent tot 943,84 punten. Frankfurt en Londen wonnen tot 0,3 procent, Parijs verloor 0,1 procent.

Kunstmatige intelligentie

Woensdag werd bekend dat de consumentenprijzen in de Verenigde Staten vorige maand met 3,5 procent zijn gestegen, iets hoger dan verwacht. Op de financiële markten wordt al lange tijd gehoopt dat de inflatie voldoende is afgekoeld en centrale banken nog dit voorjaar kunnen beginnen met het verlagen van de rente. Hoewel het laatste cijfer een tegenvaller is, rekenen beleggers nog steeds op meerdere renteverlagingen dit jaar.

De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI wonnen tot 1,6 procent, na sterke omzetcijfers van TSMC. De Taiwanese chipproducent, een belangrijke klant van de machines van ASML, zag de verkopen in maart met ruim 34 procent stijgen. In de eerste drie maanden van het jaar groeide de omzet met 16 procent. TSMC, dat onder meer chips maakt voor Apple en AI-chipbedrijf Nvidia, profiteerde van de sterke vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).

Just Eat Takeaway

Olie- en gasconcern Shell klom 1,5 procent na een adviesverhoging van de Franse bank BNP Paribas Exane. Betaalbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX met een verlies van 1,1 procent. Bij de middelgrote bedrijven was Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway de sterkste stijger met een plus van 3,4 procent.

De euro was 1,0747 dollar waard, tegen 1,0855 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met 0,6 procent tot 84,69 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 88,95 dollar per vat. Eerder op de dag gingen de olieprijzen nog omhoog.

Meer uit Financieel

Wall Street lager na eerste renteverhoging Fed in ruim 3 jaar

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met overwegend rode cijfers gesloten. De aandacht van beleggers op Wall Street ging vooral uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. Zoals verwacht verhoogde de Amerikaanse centrale bank de rente voor het eerst in meer dan drie jaar om de hoge inflatie te bestrijden.

1 uur geleden
Fed-voorzitter Warsh: inflatie in VS al veel te lang te hoog

WASHINGTON (ANP) - De inflatie in de Verenigde Staten is al veel te lang te hoog en daarom heeft de Federal Reserve besloten de rente te verhogen. Dat zei voorzitter Kevin Warsh van de Amerikaanse centrale bank in een toelichting. De rente in 's werelds grootste economie gaat met een kwart procentpunt omhoog. Het is de eerste renteverhoging in meer dan drie jaar.

1 uur geleden
Amerikaanse centrale bank verhoogt rente tegen hoge inflatie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank verhoogt de rente met een kwart procentpunt om de hardnekkig hoge inflatie in de Verenigde Staten te bestrijden. De renteverhoging door de Federal Reserve was algemeen verwacht op de financiële markten. Het is voor het eerst sinds juli 2023 dat de rente in 's werelds grootste economie wordt verhoogd.

3 uur geleden
Bloomberg: Aramco wil oliepijpleiding spoedig deels heropenen

RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco wil binnen enkele dagen een deel van de stilgelegde oost-west-oliepijpleiding gaan heropenen. Dat meldt persbureau Bloomberg. Het transport door de pijpleiding werd vorige week donderdag stilgelegd na een aanval met drones, waarbij schade werd aangericht aan het systeem.

4 uur geleden
AEX sluit vlak in aanloop rentebesluit Fed, Shell verliest

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag vrijwel onveranderd gesloten. De beurshandel stond vooral in het teken van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. De olieprijzen gingen omlaag na de flinke prijsstijging van eerder deze week. Shell stond daardoor bij de dalers.

5 uur geleden
Wall Street gemengd in afwachting van rentebesluit centrale bank

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen begonnen. Beleggers namen weinig risico voorafgaand aan het rentebesluit van de Federal Reserve. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale banken de leenkosten in de grootste economie ter wereld met een kwart procentpunt verhogen om de hoge inflatie te bestrijden.

7 uur geleden
Postcode Loterij: jammer dat aantal trekkingen niet omhoog mag

AMSTERDAM (ANP) - De Postcode Loterij en de VriendenLoterij vinden het jammer dat de Raad van State woensdag heeft geoordeeld dat de loterijen het aantal trekkingen per jaar niet mogen verhogen. Managing director Jonne Arnoldussen van de loterijen, die bij hetzelfde bedrijf horen, noemde de uitkomst "vervelend." Het oordeel beperkt volgens hem niet alleen de loterijen zelf, maar ook het geld dat ze aan goede doelen kunnen geven.

7 uur geleden