Prosus aan kop in hogere AEX, Philips levert winst weer in
AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geëindigd, ondanks een tegenvallend inflatiecijfer in de Verenigde Staten. De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen op het Damrak, eindigde 0,6 procent hoger op 886,67 punten. Prosus (plus 2,1 procent) stond bovenaan bij de hoofdfondsen. De techinvesteerder profiteerde van een stevige koerswinst van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is.
Philips ging tijdens de ochtendhandel hard omhoog, maar sloot uiteindelijk onveranderd. Beleggers reageerden aanvankelijk positief op de bekrachtiging door een federale rechtbank van de schikking van Philips met het Amerikaanse ministerie van Justitie en toezichthouder FDA rond het schandaal met apneu-apparaten. Het zorgtechnologiebedrijf moet onafhankelijke experts laten kijken naar de eigen testprocedures op een aantal Amerikaanse locaties waar de apneu-apparaten worden gemaakt.
De MidKap klom 0,3 procent tot 943,84 punten. Frankfurt en Londen wonnen tot 0,3 procent, Parijs verloor 0,1 procent.
Kunstmatige intelligentie
Woensdag werd bekend dat de consumentenprijzen in de Verenigde Staten vorige maand met 3,5 procent zijn gestegen, iets hoger dan verwacht. Op de financiële markten wordt al lange tijd gehoopt dat de inflatie voldoende is afgekoeld en centrale banken nog dit voorjaar kunnen beginnen met het verlagen van de rente. Hoewel het laatste cijfer een tegenvaller is, rekenen beleggers nog steeds op meerdere renteverlagingen dit jaar.
De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI wonnen tot 1,6 procent, na sterke omzetcijfers van TSMC. De Taiwanese chipproducent, een belangrijke klant van de machines van ASML, zag de verkopen in maart met ruim 34 procent stijgen. In de eerste drie maanden van het jaar groeide de omzet met 16 procent. TSMC, dat onder meer chips maakt voor Apple en AI-chipbedrijf Nvidia, profiteerde van de sterke vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
Just Eat Takeaway
Olie- en gasconcern Shell klom 1,5 procent na een adviesverhoging van de Franse bank BNP Paribas Exane. Betaalbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX met een verlies van 1,1 procent. Bij de middelgrote bedrijven was Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway de sterkste stijger met een plus van 3,4 procent.
De euro was 1,0747 dollar waard, tegen 1,0855 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met 0,6 procent tot 84,69 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 88,95 dollar per vat. Eerder op de dag gingen de olieprijzen nog omhoog.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag iets lager gesloten. Beleggers hielden de ontwikkelingen rond de Iran-oorlog en de olieprijzen in de gaten. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) maakte woensdag de strategische vrijgave van 400 miljoen vaten olie uit de noodreserves bekend, omdat door de oorlog vrijwel geen olietankers meer door de Straat van Hormuz varen en de olieprijzen flink zijn gestegen.
5 uur geleden