Prosus aan kop in hogere AEX, Philips levert winst weer in
AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geëindigd, ondanks een tegenvallend inflatiecijfer in de Verenigde Staten. De AEX, de index van de 25 meest verhandelde aandelen op het Damrak, eindigde 0,6 procent hoger op 886,67 punten. Prosus (plus 2,1 procent) stond bovenaan bij de hoofdfondsen. De techinvesteerder profiteerde van een stevige koerswinst van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is.
Philips ging tijdens de ochtendhandel hard omhoog, maar sloot uiteindelijk onveranderd. Beleggers reageerden aanvankelijk positief op de bekrachtiging door een federale rechtbank van de schikking van Philips met het Amerikaanse ministerie van Justitie en toezichthouder FDA rond het schandaal met apneu-apparaten. Het zorgtechnologiebedrijf moet onafhankelijke experts laten kijken naar de eigen testprocedures op een aantal Amerikaanse locaties waar de apneu-apparaten worden gemaakt.
De MidKap klom 0,3 procent tot 943,84 punten. Frankfurt en Londen wonnen tot 0,3 procent, Parijs verloor 0,1 procent.
Kunstmatige intelligentie
Woensdag werd bekend dat de consumentenprijzen in de Verenigde Staten vorige maand met 3,5 procent zijn gestegen, iets hoger dan verwacht. Op de financiële markten wordt al lange tijd gehoopt dat de inflatie voldoende is afgekoeld en centrale banken nog dit voorjaar kunnen beginnen met het verlagen van de rente. Hoewel het laatste cijfer een tegenvaller is, rekenen beleggers nog steeds op meerdere renteverlagingen dit jaar.
De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI wonnen tot 1,6 procent, na sterke omzetcijfers van TSMC. De Taiwanese chipproducent, een belangrijke klant van de machines van ASML, zag de verkopen in maart met ruim 34 procent stijgen. In de eerste drie maanden van het jaar groeide de omzet met 16 procent. TSMC, dat onder meer chips maakt voor Apple en AI-chipbedrijf Nvidia, profiteerde van de sterke vraag naar chips voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).
Just Eat Takeaway
Olie- en gasconcern Shell klom 1,5 procent na een adviesverhoging van de Franse bank BNP Paribas Exane. Betaalbedrijf Adyen was de grootste daler in de AEX met een verlies van 1,1 procent. Bij de middelgrote bedrijven was Thuisbezorgd-moeder Just Eat Takeaway de sterkste stijger met een plus van 3,4 procent.
De euro was 1,0747 dollar waard, tegen 1,0855 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde met 0,6 procent tot 84,69 dollar. Brentolie werd 0,5 procent goedkoper op 88,95 dollar per vat. Eerder op de dag gingen de olieprijzen nog omhoog.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse gebruikers kunnen niet meer gokken op het Amerikaanse platform Polymarket. Daarmee lijkt de goksite gehoor te geven aan de oproep van de Kansspelautoriteit (Ksa), die had geëist dat het bedrijf de "illegale activiteit" zou staken.
33 minuten geledenLONDEN (ANP) - Sportwagenfabrikant Aston Martin waarschuwt dat het verlies over vorig jaar groter uitvalt dan verwacht. Het Britse bedrijf heeft veel last van importheffingen die de Verenigde Staten onder Donald Trump hebben ingevoerd op buitenlandse auto's.
42 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Indonesië hebben een handelsakkoord gesloten. Het akkoord voorziet onder meer in een tarief van 19 procent voor Indonesische goederen die de VS binnenkomen.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Nvidia staat op het punt een investering van 30 miljard dollar in ChatGPT-maker OpenAI af te ronden, schrijft de Financial Times. In september sloten de twee grote Amerikaanse AI-bedrijven nog een megadeal, waarbij Nvidia tot 100 miljard zou investeren in OpenAI. Maar daar gaan ze volgens de zakenkrant niet meer mee door.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in december opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden in de laatste maand van 2025 2,6 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een afname van de investeringen van 4,8 procent in november en een daling van 0,7 procent in oktober.
3 uur geleden