ProRail ziet verdere daling koperdiefstallen op spoor
UTRECHT (ANP) - Het aantal koperdiefstallen op en langs het spoor is vorig jaar verder gedaald, dankzij preventieve maatregelen tegen koperdieven. Volgens spoorbeheerder ProRail ging het om 62 koperdiefstallen, wat een historisch laag cijfer is. In 2019 werden 65 diefstallen gemeld door ProRail. In 2011 ging het nog om een piek van 516 diefstallen of pogingen daartoe.
Om diefstal tegen te gaan wordt koper van de kabels tegenwoordig steeds meer vervangen door aluminium dat de dieven minder geld oplevert. Volgens ProRail werkt aluminium bekabeling net zo goed als koper. Daarnaast zijn er hekken en meer beveiligingscamera's geplaatst en worden meer nachtcontroles, met ook honden, langs de rails uitgevoerd.
De koperen kabels zorgen ervoor dat onderdelen van het spoor goed functioneren. Als wissels en seinen niet meer, of nog maar gedeeltelijk, zijn te bedienen, kunnen treinen niet meer rijden en ontstaan vertragingen. ProRail kan geen cijfers geven over de vertragingen vorig jaar als gevolg van koperdiefstal vanwege de coronacrisis.
Koperprijs
Koperdiefstallen worden vaak aangejaagd door een hoge koperprijs. Die heeft inmiddels het hoogste niveau sinds 2011 bereikt, door optimisme over het economisch herstel van de coronacrisis. Volgens ProRail is er in de afgelopen tijd geen toename te zien van het aantal koperdiefstallen nu de koperprijs oploopt.
Om diefstal en heling van gestolen koper tegen te gaan, sloot branchevereniging Metaal Recycling Federatie (RMF) in 2011 een convenant met ProRail, netwerkbeheerder TenneT en justitie en politie. Daarbij werd een legitimatieplicht ingevoerd voor mensen die koper willen inleveren voor contant geld. Dit heeft ook bijgedragen aan de scherpe daling van het aantal diefstallen van koper.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Na de dood van een jongen door vuurwerk in Nijmegen is iemand aangehouden. De politie wil verder niets over de identiteit van de verdachte zeggen.
14 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Agenten in Haarlem zijn tijdens nieuwjaarsnacht bekogeld met zwaar vuurwerk. Een 27-jarige man uit Hoofddorp is aangehouden en zit vast voor verhoor, meldt de politie. De agenten hebben aangifte gedaan van poging tot zware mishandeling.
17 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is tijdens nieuwjaarsnacht een man die op het wegdek lag overreden, meldt de politie. De man is aan zijn verwondingen overleden.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ziekenhuizen in grote steden hebben het erg druk gehad tijdens de jaarwisseling. Zo spreekt het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven van "een ontzettend drukke en heftige nacht". Ook Haaglanden MC in Den Haag, een van de grootste spoedeisende hulpen van het land, behandelde "meer patiënten door vuurwerk dan voorgaande jaren".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De traditionele nieuwjaarsduik in Scheveningen gaat donderdag niet door vanwege de harde wind, meldt de organisatie. Die meldt dat langs de kust windkracht 7 waait.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Op NPO 1 worden de NOS Journaals donderdagochtend verlengd en daarnaast herhaald. Dit wordt gedaan "in verband met de onrustige nacht en het vele extra nieuws", laat de publieke omroep weten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Vondelkerk in Amsterdam dreigt niet verder in te storten, de muren van het brandende gebouw blijven staan. Een constructeur heeft vastgesteld dat er geen verder instortingsgevaar is, meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland.
2 uur geleden