Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Prominenten dringen aan op oprichting nationale investeringsbank

Prominenten dringen aan op oprichting nationale investeringsbank

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft een nationale investerings- en innovatiebank nodig om de energietransitie, de defensie-industrie en de landbouwtransitie te financieren. Die oproep doen vijftig prominenten maandag, onder wie burgemeester van Eindhoven Jeroen Dijsselbloem, bunq-topman Ali Niknam, prins Constantijn en VNO-NCW-voorzitter Ingrid Thijssen. Tot de initiatiefnemers behoren ook oud-eurocommissaris Neelie Kroes en oud-ASML-baas Peter Wennink.

"Nederland beschikt, anders dan andere Europese landen, niet over een slagvaardige nationale investeringsbank. Daardoor ontbreekt een krachtig overheidsvehikel", laten ze weten in een gemeenschappelijke persverklaring. Volgens hen "mist Nederland de boot bij het aantrekken van Europese gelden die via de Europese Investeringsbank (EIB) worden verdeeld; en missen pensioenfondsen en andere private investeerders een aanspreekpunt bij de overheid dat op een zakelijke manier grootschalige cofinanciering kan mobiliseren".

Nederlandse overheden hebben al meerdere financieringsinstellingen. De situatie is nu versnipperd, vinden de prominenten. "Bovendien schieten expertise en slagkracht tekort en missen deze instellingen directe toegang tot de internationale geld- en kapitaalmarkt." Als instellingen zich zouden bundelen zou wel een slagvaardige nationale investeringsbank ontstaan, vergelijkbaar met het Duitse KfW en het Franse Bpifrance.

10 miljard eigen vermogen

Die overheidsbank zou dan een professionele bank moeten worden met een door de politiek bepaald mandaat, maar in uitvoering wel op afstand van de politiek. De prominenten denken dat deze bank met 10 miljard euro aan eigen vermogen ruimte kan creëren voor financiering van in totaal meer dan 100 miljard euro.

Meer uit Financieel

Frans olieconcern TotalEnergies keert terug naar Venezuela

CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.

10 uur geleden
Dieselprijs aan Franse pomp naar record van gemiddeld 2,41 euro

PARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.

12 uur geleden
FT: Chinese eigenaar wil oudste bank van Luxemburg verkopen

LUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.

13 uur geleden
Minister Bessent en Chinese vicepremier He praten in New York

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.

15 uur geleden
Frankrijk rekent op recordschulden door oplopend tekort

PARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.

1 dag geleden
Paramount dicht bij deal met Amerikaanse staten over Warner Bros.

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.

1 dag geleden
Tankstations onaangenaam verrast door Duitse accijnsverlaging

VOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.

1 dag geleden