Prominente Republikein McConnell verwerpt straffen partijgenoten
WASHINGTON (ANP) - De Republikeinse leider in de Senaat, Mitch McConnell, is het niet eens met de kritiek die zijn partij spuide op twee prominente Republikeinse critici van voormalig president Donald Trump. De twee parlementariërs, Liz Cheney en Adam Kinzinger, maken deel uit van de commissie van het Huis van Afgevaardigden die onderzoek doet naar de bestorming van het Capitool door Trump-aanhangers op 6 januari 2021.
Ze werden op een partijbijeenkomst vorige week in Salt Lake City berispt en kregen in een resolutie het verwijt dat ze zich schuldig maken aan "destructief gedrag", dat slecht is voor het land en hun partij. Ze zouden onder leiding van Democraten meedoen aan de "vervolging van gewone burgers" die op een "legitieme manier" meedoen aan het politieke proces.
Die formulering zorgt voor verdeeldheid binnen de partij. McConnell verwerpt de omschrijving en zei: "We hebben gezien wat er is gebeurd. Het was een gewelddadige opstand om te proberen de vreedzame overdracht van de macht na een legitiem bekrachtigde verkiezing van de ene regering naar de andere te voorkomen. Dat is wat het was."
Resolutie
De resolutie tegen Cheney en Kinzinger kreeg eind vorige week nog veel steun op de partijbijeenkomst. Slechts een handjevol aanwezigen stemde tegen. Later volgde alsnog kritiek van Republikeinse politici, waarvan McConnell tot dusver de meest prominente is. Hooggeplaatste Republikeinen hebben inmiddels benadrukt dat het niet de bedoeling was om gewelddadige relschoppers te verdedigen.
McConnell noemde het ongepast dat de partijtop leden bestraft die "misschien andere denkbeelden hebben dan de meerderheid". Andere topfiguren binnen de partij denken daar anders over. Een ingewijde zei tegen The Washington Post dat oud-president Donald Trump de voorzitter van de partij zaterdag heeft gebeld om haar te feliciteren met de resolutie.
Ondanks de steun van Trump gaan binnen de partij stemmen op om de resolutie weer in te trekken. "Ze moeten op z'n minst de woorden 'legitieme politieke discussie' verwijderen", zei een lid van het partijbestuur tegen de krant. "Maar eigenlijk moeten ze dat hele ding weer intrekken,"
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk blijft nucleair materiaal uit Rusland importeren, ondanks de oorlog die Moskou tegen Oekraïne voert. Dat stelt de Franse tak van milieuorganisatie Greenpeace in een verklaring. Daarmee zouden de Fransen "de Russische economie en indirect ook de oorlogsmachine" voeden.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft donderdag tegen de Britse premier Keir Starmer gezegd dat China klaar is voor een langdurig strategisch partnerschap met Groot-Brittannië. Dat blijkt uit een gezamenlijke verklaring na hun ontmoeting in Beijing.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft regeringsbeleid dat gericht was op ongeveer 5600 wettelijk erkende vluchtelingen in Minnesota tijdelijk geblokkeerd. De vluchtelingen wachten op een permanente verblijfsvergunning (greencard).
2 uur geledenNIAMEY (ANP/RTR/AFP) - In de vroege ochtend van donderdag waren twee uur lang aanhoudende schotenwisselingen en luide explosies te horen nabij de internationale luchthaven van Niamey in Niger, aldus getuigen van persbureaus Reuters en AFP. Op X verspreide video's tonen dat de nachtelijke skyline werd verlicht door geweervuur.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Mexico gaat door met het leveren van ruwe olie aan Cuba. President Claudia Sheinbaum beschouwt de olie-export naar Cuba als "humanitaire hulp", zei ze woensdag tegen verslaggevers. "Die hulp gaat door, net als aan andere landen", zei ze.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden inzet van troepen van de Nationale Garde en mariniers in Amerikaanse steden heeft vorig jaar bijna een half miljard dollar (418 miljoen euro) gekost. Dat becijferde de rekenkamer van het Amerikaanse parlement, de Congressional Budget Office.
8 uur geledenATLANTA (ANP/RTR) - De FBI heeft een huiszoeking gedaan bij een verkiezingskantoor in Fulton County, Georgia. Deze zou verband houden met herhaalde beweringen van de Amerikaanse president Donald Trump over verkiezingsfraude bij de door hem verloren presidentsverkiezingen van 2020.
8 uur geleden