Prominente Republikein McConnell verwerpt straffen partijgenoten
WASHINGTON (ANP) - De Republikeinse leider in de Senaat, Mitch McConnell, is het niet eens met de kritiek die zijn partij spuide op twee prominente Republikeinse critici van voormalig president Donald Trump. De twee parlementariërs, Liz Cheney en Adam Kinzinger, maken deel uit van de commissie van het Huis van Afgevaardigden die onderzoek doet naar de bestorming van het Capitool door Trump-aanhangers op 6 januari 2021.
Ze werden op een partijbijeenkomst vorige week in Salt Lake City berispt en kregen in een resolutie het verwijt dat ze zich schuldig maken aan "destructief gedrag", dat slecht is voor het land en hun partij. Ze zouden onder leiding van Democraten meedoen aan de "vervolging van gewone burgers" die op een "legitieme manier" meedoen aan het politieke proces.
Die formulering zorgt voor verdeeldheid binnen de partij. McConnell verwerpt de omschrijving en zei: "We hebben gezien wat er is gebeurd. Het was een gewelddadige opstand om te proberen de vreedzame overdracht van de macht na een legitiem bekrachtigde verkiezing van de ene regering naar de andere te voorkomen. Dat is wat het was."
Resolutie
De resolutie tegen Cheney en Kinzinger kreeg eind vorige week nog veel steun op de partijbijeenkomst. Slechts een handjevol aanwezigen stemde tegen. Later volgde alsnog kritiek van Republikeinse politici, waarvan McConnell tot dusver de meest prominente is. Hooggeplaatste Republikeinen hebben inmiddels benadrukt dat het niet de bedoeling was om gewelddadige relschoppers te verdedigen.
McConnell noemde het ongepast dat de partijtop leden bestraft die "misschien andere denkbeelden hebben dan de meerderheid". Andere topfiguren binnen de partij denken daar anders over. Een ingewijde zei tegen The Washington Post dat oud-president Donald Trump de voorzitter van de partij zaterdag heeft gebeld om haar te feliciteren met de resolutie.
Ondanks de steun van Trump gaan binnen de partij stemmen op om de resolutie weer in te trekken. "Ze moeten op z'n minst de woorden 'legitieme politieke discussie' verwijderen", zei een lid van het partijbestuur tegen de krant. "Maar eigenlijk moeten ze dat hele ding weer intrekken,"
Meer uit Buitenland
HILVERSUM (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kunnen de belangrijke Patriot-raketten elke week opraken. Dat zei de president in het televisieprogramma Buitenhof. "Het ligt eraan of de aanvallen zwaar zijn of niet. En of we elke dag worden aangevallen, of dag en nacht."
29 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een synagoge in Londen is het doelwit geweest van een poging tot brandstichting. Dit wordt gemeld door Community Security Trust (CST), een Britse organisatie die zich inzet voor de veiligheid van de Joodse gemeenschap.
1 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De poging om de voor de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is zondag de vierde dag ingegaan. De bultrug is gewond en wordt verzorgd, aldus Duitse media.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Een reddingsvest van de gezonken Titanic is geveild voor 670.000 pond (bijna 770.000 euro), melden Britse media. Eersteklaspassagier Laura Mabel Francatelli droeg dit voordat ze een reddingsboot betrad, als een van de zevenhonderd overlevenden van de wereldberoemde scheepsramp in april 1912.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense krijgsmacht claimt een nachtelijke aanval te hebben uitgevoerd op een dronefabriek in het Russische Taganrog, een stad aan de Zee van Azov. Daarbij zou het Russische vermogen om drones te produceren zijn aangetast.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft met zijn partij Tisza zijn parlementaire meerderheid uitgebreid tot 141 van de in totaal 199 zetels. Dat blijkt na het meetellen van onder meer alle poststemmen en in het buitenland uitgebrachte stemmen, meldde het Hongaarse verkiezingsbureau zaterdag.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
10 uur geleden