Prominente journalisten roepen op tot vrijlating Jimmy Lai
PARIJS (ANP) - Prominente journalisten, uitgevers en anderen uit de media roepen op tot de vrijlating van uitgever Jimmy Lai. Hij een van de prominentste voorvechters van democratie in Hongkong. Zij schrijven in een open brief via journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) Lai en diens strijd voor mediapluriformiteit en persvrijheid in Hongkong te steunen.
Lai zit sinds 2020 vast en is tot celstraffen veroordeeld in diverse rechtszaken, waaronder voor het bijwonen van een als illegaal bestempelde demonstratie voor meer democratie in 2019. Hij kan later dit jaar levenslang krijgen voor het overtreden van de omstreden veiligheidswet. Lai zou zich schuldig hebben gemaakt aan het samenspannen met buitenlandse mogendheden.
De brief is ondertekend door onder anderen Nobelprijswinnaars Maria Ressa (Rappler) en Dmitri Muratov (Novaya Gazeta), de uitgevers van onder meer The New York Times en The Washington Post, en hoofdredacteuren en journalisten van tientallen mediaorganisaties wereldwijd.
Persvrijheid in gedrang
Zij schrijven dat de zaak tegen Lai deel uitmaakt van een bredere onderdrukking van de persvrijheid en dat zij zich ernstig zorgen maken over de "snelle achteruitgang" van de persvrijheid in Hongkong. Lai, oprichter van de inmiddels opgeheven krant Apple Daily, is volgens de ondertekenaars een doelwit geworden vanwege de publicatie van onafhankelijke berichtgeving.
Met de brief wordt ook opgeroepen tot de vrijlating van andere gedetineerde journalisten in Hongkong. Dat zouden er momenteel dertien zijn. Ook willen de briefschrijvers dat aanklachten tegen journalisten worden ingetrokken en dat er stappen worden genomen zodat Hongkongse media die tot sluiting werden gedwongen, waaronder Apple Daily, kunnen terugkeren.
Meer uit Buitenland
AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
4 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
9 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
9 uur geleden