Prominente journalisten roepen op tot vrijlating Jimmy Lai
PARIJS (ANP) - Prominente journalisten, uitgevers en anderen uit de media roepen op tot de vrijlating van uitgever Jimmy Lai. Hij een van de prominentste voorvechters van democratie in Hongkong. Zij schrijven in een open brief via journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) Lai en diens strijd voor mediapluriformiteit en persvrijheid in Hongkong te steunen.
Lai zit sinds 2020 vast en is tot celstraffen veroordeeld in diverse rechtszaken, waaronder voor het bijwonen van een als illegaal bestempelde demonstratie voor meer democratie in 2019. Hij kan later dit jaar levenslang krijgen voor het overtreden van de omstreden veiligheidswet. Lai zou zich schuldig hebben gemaakt aan het samenspannen met buitenlandse mogendheden.
De brief is ondertekend door onder anderen Nobelprijswinnaars Maria Ressa (Rappler) en Dmitri Muratov (Novaya Gazeta), de uitgevers van onder meer The New York Times en The Washington Post, en hoofdredacteuren en journalisten van tientallen mediaorganisaties wereldwijd.
Persvrijheid in gedrang
Zij schrijven dat de zaak tegen Lai deel uitmaakt van een bredere onderdrukking van de persvrijheid en dat zij zich ernstig zorgen maken over de "snelle achteruitgang" van de persvrijheid in Hongkong. Lai, oprichter van de inmiddels opgeheven krant Apple Daily, is volgens de ondertekenaars een doelwit geworden vanwege de publicatie van onafhankelijke berichtgeving.
Met de brief wordt ook opgeroepen tot de vrijlating van andere gedetineerde journalisten in Hongkong. Dat zouden er momenteel dertien zijn. Ook willen de briefschrijvers dat aanklachten tegen journalisten worden ingetrokken en dat er stappen worden genomen zodat Hongkongse media die tot sluiting werden gedwongen, waaronder Apple Daily, kunnen terugkeren.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
13 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
14 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
14 uur geleden