Projectontwikkelaars vrezen ontslaggolf door crisis woningbouw
VOORBURG (ANP) - De Nederlandse woningmarkt stevent op een ramp af, met omvangrijke ontslagen in de bouw en een verder oplopend woningtekort, met alle nadelige gevolgen van dien voor de woningzoekenden. Dat voorziet NEPROM, de vereniging van project- en gebiedsontwikkelaars.
De organisatie heeft naar eigen zeggen weinig goede woorden over voor de Haagse politiek van dit moment en is teleurgesteld over de bekendmakingen op Prinsjesdag. Volgens de ontwikkelaars ontbreekt het aan doortastend beleid dat is gericht op het opvoeren van de woningbouw, terwijl de woningnood juist schreeuwt om oplossingen.
"De bouwproductie daalt volgend jaar fors. Wij verwachten dat in 2024 met de bouw van niet meer dan 50.000 woningen wordt gestart in plaats van de noodzakelijke 100.000. Al meer dan een jaar signaleren we dat de verkoop van woningen aan beleggers en particulieren instort", zegt NEPROM-voorzitter Desirée Uitzetter.
Grote consequenties
Ze wijst erop dat dit grote consequenties kan hebben. "Nu leidt dat tot ontslagen bij architecten en vacaturestops bij opdrachtgevers. Volgend jaar zal dat zichtbaar worden in de orderportefeuille van aannemers. Daarin vallen grote gaten en het kan haast niet anders dan dat in 2024 op grote schaal ontslagen gaan vallen."
Volgens Uitzetter helpt het wel dat dat het kabinet in de miljoenennota 50 miljoen euro extra voor de zogeheten Startbouwimpuls beschikbaar stelt. Maar dit is geen oplossing voor de problemen, benadrukt ze. De ontwikkelaars pleiten voor maatregelen als een Doorbouwgarantie en een effectief Nationaal Koopstartfonds. Ook vinden ze dat kabinet en de Tweede Kamer snel moeten komen met een "werkbare vorm van huurregulering", waarbij beleggers niet zouden worden afgeschrikt, maar juist worden aangemoedigd om in nieuwe woningen te blijven investeren.
"De politiek heeft de mond vol van bestaanszekerheid, maar voor heel veel mensen wordt aan de basisvoorwaarde daarvoor, een thuis, niet voldaan, terwijl de overheid juist daarvoor verantwoordelijk is en daar ook daadwerkelijk wat aan kan doen", aldus Uitzetter.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag licht lager begonnen na het bereiken van een nieuw recordniveau een dag eerder. De chipbedrijven ASMI, ASML en Besi gingen opnieuw omlaag na zware koersverliezen van Japanse en Zuid-Koreaanse chipbedrijven door zorgen over toenemende concurrentie uit China.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij supermarkten van Albert Heijn verspreid over het land zijn dinsdagochtend lege schappen zichtbaar. Daarmee eist het cyberincident, waarmee moederbedrijf Ahold Delhaize sinds zondagmiddag kampt, nu ook zijn tol in het beschikbare productaanbod in de winkels.
23 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Huizenkopers kunnen voor duurdere huizen een hypotheek afsluiten met bescherming bij betaalproblemen. De grens voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) gaat volgend jaar omhoog naar een geleend bedrag voor een huis van 500.000 euro, wat 30.000 euro meer is dan nu. Wie verduurzaamt, kan over een nog hoger bedrag garanties krijgen.
56 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Franse supermarkten kampen met grote schade als gevolg van de cyberaanval op hun koelkasten en vriezers. Thierry Cotillard, topman van de keten Intermarché, zei tegen de Franse nieuwszender BFM TV dat de "ongekende" aanval neerkomt op een verlies van "tientallen miljoenen euro's in heel het land op één dag". Ook andere ketens, waaronder Carrefour, werden getroffen.
57 minuten geledenZAANDAM (ANP) - De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Een woordvoerder van moederbedrijf Ahold Delhaize laat dinsdagochtend weten dat het concern "hard bezig" is met het oplossen van het euvel. Meer wil hij er niet over kwijt. Ook durft hij niet te zeggen wanneer mensen weer een update over de situatie kunnen verwachten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in september gemiddeld 3,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie steeg daarmee ten opzichte van de 3,3 procent in augustus.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bedrijven uit de AEX-index hebben vorig jaar relatief veel mannelijke commissarissen aangesteld. Nog maar iets meer dan een kwart van de benoemingen was een vrouw, volgens een analyse door Heidrick & Struggles, een bureau dat onder meer bedrijven helpt bij het zoeken naar nieuwe bestuurders. De leeftijd van nieuwbenoemde commissarissen was in vergelijking met andere Europese landen hoog.
3 uur geleden