Projectontwikkelaars vrezen ontslaggolf door crisis woningbouw
VOORBURG (ANP) - De Nederlandse woningmarkt stevent op een ramp af, met omvangrijke ontslagen in de bouw en een verder oplopend woningtekort, met alle nadelige gevolgen van dien voor de woningzoekenden. Dat voorziet NEPROM, de vereniging van project- en gebiedsontwikkelaars.
De organisatie heeft naar eigen zeggen weinig goede woorden over voor de Haagse politiek van dit moment en is teleurgesteld over de bekendmakingen op Prinsjesdag. Volgens de ontwikkelaars ontbreekt het aan doortastend beleid dat is gericht op het opvoeren van de woningbouw, terwijl de woningnood juist schreeuwt om oplossingen.
"De bouwproductie daalt volgend jaar fors. Wij verwachten dat in 2024 met de bouw van niet meer dan 50.000 woningen wordt gestart in plaats van de noodzakelijke 100.000. Al meer dan een jaar signaleren we dat de verkoop van woningen aan beleggers en particulieren instort", zegt NEPROM-voorzitter Desirée Uitzetter.
Grote consequenties
Ze wijst erop dat dit grote consequenties kan hebben. "Nu leidt dat tot ontslagen bij architecten en vacaturestops bij opdrachtgevers. Volgend jaar zal dat zichtbaar worden in de orderportefeuille van aannemers. Daarin vallen grote gaten en het kan haast niet anders dan dat in 2024 op grote schaal ontslagen gaan vallen."
Volgens Uitzetter helpt het wel dat dat het kabinet in de miljoenennota 50 miljoen euro extra voor de zogeheten Startbouwimpuls beschikbaar stelt. Maar dit is geen oplossing voor de problemen, benadrukt ze. De ontwikkelaars pleiten voor maatregelen als een Doorbouwgarantie en een effectief Nationaal Koopstartfonds. Ook vinden ze dat kabinet en de Tweede Kamer snel moeten komen met een "werkbare vorm van huurregulering", waarbij beleggers niet zouden worden afgeschrikt, maar juist worden aangemoedigd om in nieuwe woningen te blijven investeren.
"De politiek heeft de mond vol van bestaanszekerheid, maar voor heel veel mensen wordt aan de basisvoorwaarde daarvoor, een thuis, niet voldaan, terwijl de overheid juist daarvoor verantwoordelijk is en daar ook daadwerkelijk wat aan kan doen", aldus Uitzetter.
Meer uit Financieel
HERZOGENAURACH (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese Anta Sports Products heeft overeenstemming bereikt over de overname van een belang van ongeveer 29 procent in Puma voor 1,5 miljard euro. Het in Jinjiang gevestigde bedrijf wordt daarmee de grootste aandeelhouder van de Duitse sportkledingfabrikant en breidt zijn portfolio van westerse sportmerken verder uit.
3 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe personenauto's in de Europese Unie is in 2025 toegenomen, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Elektrische en hybride auto's waren in trek, ook in Nederland. Benzineauto's hadden vorig jaar niet meer het grootste marktaandeel.
6 minuten geledenNEW DELHI (ANP) - De Europese Commissie en India hebben overeenstemming bereikt over een vrijhandelsakkoord, meldt commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Onderhandelingen over de deal lopen al vele jaren, maar kwamen in een stroomversnelling nadat zowel de EU als India te maken kreeg met handelstarieven vanuit de Verenigde Staten. Beide kampen waren er daarom op gebrand snel tot een akkoord te komen.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn in 2026 iets minder cafés in Nederland dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van data die het ANP heeft opgevraagd bij de Kamer van Koophandel (KVK). Volgens branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland gaat Gen Z niet alleen naar cafés, maar is ook de koffiebar steeds meer in trek.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag hoger geëindigd, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve en belangrijke bedrijfscijfers later deze week. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Verwacht wordt dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd laat. Dat besluit leidt naar verwachting tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
9 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft heeft een nieuwe, zelfontwikkelde chip voor AI-toepassingen onthuld. Daarmee wil het concern zijn eigen toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie efficiënter laten draaien en minder afhankelijk worden van marktleider Nvidia.
11 uur geleden