Progressieve partijen op verlies in exitpoll, alleen GL-PvdA wint
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA is de enige progressieve partij die op winst staat volgens de exitpoll van Ipsos in opdracht van de NOS en RTL. Volgens deze peiling krijgt de linkse combinatie er 9 zetels bij vergeleken met het huidige aantal Kamerleden van deze partijen bij elkaar opgeteld. Alle andere progressieve partijen staan op verlies, hoewel daar in de werkelijke uitslag nog verandering in kan komen.
Het lijkt erop dat D66 het meest heeft geleden onder de driestrijd tussen de PVV, VVD en GL-PvdA die zich de afgelopen dagen aftekende in de peilingen. De partij van Rob Jetten verliest volgens de exitpoll 14 zetels en houdt er 10 over. De SP verliest 4 zetels en gaat naar 5. De ChristenUnie en Partij voor de Dieren verliezen elk 2 zetels, DENK, Volt en BIJ1 elk 1. De laatste partij komt niet in de Tweede Kamer als de exitpoll klopt met de uiteindelijke uitslag.
Per saldo verliezen progressieve partijen 16 zetels. Hierbij is gekeken naar de partijen die door Kieskompas gelden als progressief. Daar zitten ook partijen bij als de ChristenUnie en DENK, die op sommige thema's standpunten innemen die afwijken van andere progressieve partijen. Dat is bijvoorbeeld het geval op lhbti-thema's.
Meer uit Binnenland
NOARDBURGUM (ANP) - Drie van de acht verdachten die afgelopen weekend zijn aangehouden na een steekpartij in het Friese dorp Noardburgum zijn vrijgelaten. Het gaat om een 18-jarige vrouw uit de gemeente Westerwolde en twee meisjes uit Franeker en Leeuwarden, meldt de politie. Ze blijven net als de vijf die nog vastzitten verdachten in het onderzoek.
10 minuten geledenVENLO (ANP) - De burgemeester van Venlo, Antoin Scholten, is "geschokt" door het nieuws dat een meisje is doodgestoken in Blerick, dat in de gemeente Venlo ligt. De burgemeester zal "zich vanzelfsprekend blijvend laten informeren door de politie", zo staat in een schriftelijke reactie. "Inhoudelijk zal de burgemeester niet op de zaak ingaan zolang het onderzoek door politie nog loopt."
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) waarschuwt voor vijf libidoverhogende middelen. Het gaat om LibiForMe, Mr Stiff (in vloeibare vorm en als capsules), Night Longer Mixed Herbal Blend en Ayibogan Natural.
2 uur geledenDOKKUM (ANP) - Bij de gemeente Noardeast-Fryslân zijn tot nu toe drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag. Dat meldt een woordvoerder van de Friese gemeente waar Dokkum onder valt, de stad waar koning Willem-Alexander en zijn familie maandag Koningsdag vieren. Demonstraties die vooraf zijn aangemeld, krijgen een vak toegewezen aan de route, "binnen hoor- en zichtafstand van de koninklijke familie", laat de woordvoerder weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn positief over de energiemaatregelen die het kabinet heeft aangekondigd. "Het kabinet houdt hiermee regie. Het is goed dat veel maatregelen in het teken staan van verduurzaming, en daarmee ook onze strategische autonomie", zegt branchekoepel Energie-Nederland.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De transportsector vindt het steunpakket vanuit de overheid vanwege de hoge brandstofprijzen "ernstig tekortschieten". Als reactie op de dure diesel gaat per 1 juli voor een periode van zes maanden de wegenbelasting voor vrachtwagens omlaag. "De geboden verlichting staat in geen verhouding tot de dagelijkse kostenexplosie waarmee transportbedrijven worden geconfronteerd", reageert branchevereniging Transport en Logistiek Nederland (TLN).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De energiemaatregelen van het kabinet doen nauwelijks iets aan het verminderen van de afhankelijkheid van olie en gas, vindt Milieudefensie. "Als dit het is, dan blijft het kabinet water naar de zee dragen", zegt directeur Donald Pols. Volgens Natuur & Milieu biedt het pakket voor de langere termijn "nog weinig houvast voor echte verduurzaming en afbouw van fossiele brandstoffen".
7 uur geleden