Prognose: links oppositieblok wint Zweedse verkiezingen
STOCKHOLM (ANP/RTR) - Volgens een prognose van de Zweedse zender SVT stevent het centrumlinkse oppositieblok in Zweden af op 51,3 procent van de stemmen in de parlementsverkiezingen van het land. De Zweedse centrumlinkse partijen steunen de sociaaldemocratische leider Magdalena Andersson als premier.
Uit een peiling op de verkiezingsdag door omroep TV4 kwam centrumlinks ook al als koploper naar voren. De eerste uitslagen van de Zweedse Kiesraad worden nog deze zondagavond verwacht.
Zweedse prognoses geven vaak een goede indicatie van de einduitslag, maar zijn niet altijd accuraat gebleken. In 2022 werd bijvoorbeeld ook voorspeld dat het blok van Andersson zou winnen. Destijds won echter een rechtse coalitie onder leiding van Ulf Kristersson, de huidige premier.
De Groenen
Kristersson is in deze stemming opnieuw leider van een rechtse coalitie. Belangrijk verschil is dat hij ditmaal de radicaal-rechtse partij Zweden Democraten regeringsdeelname heeft beloofd als zijn blok wint. Dat krijgt volgens de SVT-prognose slechts 46,8 procent van de stemmen.
De sociaaldemocraten van oud-premier Magdalena Andersson worden met 28,6 procent de grootste partij van het land, net als in 2022. Haar blok bestaat ook uit drie andere linkse partijen, waaronder De Groenen. De conservatieven van premier Kristersson krijgen 18,2 procent, terwijl radicaalrechts mag rekenen op 17,1 procent, aldus de prognose. Ook de liberalen behoren tot Kristerssons blok.
Meer uit Buitenland
BRASÍLIA (ANP/AFP) - Brazilië heeft een Argentijnse diplomaat ontboden om "uitleg te geven" over de reisbewegingen van Flávio Bolsonaro. Die politicus vluchtte na de door hem verloren presidentsverkiezingen via Argentinië naar de Verenigde Staten.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Al 47,9 miljoen Amerikanen hebben hun stem uitgebracht voor de midterms van volgende week. Dat is nu al meer dan het vorige record van 2022. Toen stemden 45,9 miljoen mensen voor de verkiezingsdag zelf.
1 uur geledenMONTREAL (ANP) - Canada gaat 500 miljoen euro bijdragen aan de EU-lening aan Oekraïne, maakt premier Mark Carney vrijdag bekend na afloop van de top met de EU in Montreal. Hij maakte die verduidelijking nadat de EU en Canada waren overeengekomen dat Canada zou bijdragen aan de lening aan Kyiv.
1 uur geledenMONTREAL (ANP) - De EU en Canada hebben zich op een top in Montréal gecommitteerd aan een zogeheten "alliantie voor de toekomst". Dat staat in een verklaring van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-landen António Costa en premier van Canada Mark Carney.
1 uur geledenOLESJKY (ANP/AFP) - De humanitaire operatie in de Oekraïense plaats Olesjky is volgens Rusland afgerond. De mensen die geëvacueerd zijn, bevinden zich inmiddels op de Krim. Vanaf daar reizen ze naar het land waar ze zelf naartoe willen: Rusland of Oekraïne.
3 uur geledenNASHVILLE (ANP) - De Amerikaanse Christa Pike heeft voor het eerst van zich laten horen na de mislukte executie die ze op 30 september onderging. Ze laat weten dat er "geen moment is geweest" dat ze geen pijn had.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo heeft gestemd in de Amerikaanse midtermverkiezingen, bevestigt het Vaticaan. Eerder op vrijdag brachten Amerikaanse media naar buiten dat de paus een stembiljet had aangevraagd. Leo is de eerste Amerikaanse paus, en daarmee is het ook de eerste keer dat een paus stemt voor een verkiezing in de VS.
5 uur geleden