Prognose Franse presidentsverkiezingen: Macron nipt voor Le Pen
PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Volgens prognoses ligt het zittende staatshoofd Emmanuel Macron voor in de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen. Macron kan naar schattingen van de omroepen France 2 en TF1 rekenen op 27,6 tot 29,7 procent van de stemmen, zijn uiterst rechtse rivaal Marine Le Pen op 23,5 tot 24,7 procent.
De linkse kandidaat Jean-Luc Mélenchon volgt in de prognoses op de derde plaats, met tussen 19,8 en 20,8 procent van de stemmen. Eric Zemmour, de kandidaat die nog rechtser is dan Le Pen, zou op 6,8 tot 7 procent kunnen rekenen.
Macron en Le Pen maken derhalve de meeste kans om door te gaan naar de tweede ronde op 24 april.
Tweede ronde
De stembussen sloten in Frankrijk om 19.00 uur en het leeuwendeel van de stemmen is nog niet geteld. Desondanks verklaarden de meeste verliezers vrijwel direct na de bekendmaking van de prognoses welke kandidaten ze zullen steunen in de tweede ronde. Zij zeiden nagenoeg allen, ook de conservatieve kandidate Valerie Pecresse, dat ze president Macron in de tweede ronde zullen steunen. Alleen Zemmour sprak zijn voorkeur uit voor Le Pen.
Mélenchon van de democratische socialistische partij La France Insoumise adviseerde zijn kiezers niet letterlijk om op Macron te stemmen, maar riep op om tegen Le Pen te stemmen. Hij zei in een eerste reactie dat "ons nu niets anders rest dan de politieke strijd voort te zetten". En: "We weten op wie we niet moeten stemmen."
Meer uit Buitenland
SCHWERIN (ANP/DPA) - De gestrande bultrug die al dagen bekijks trekt langs de Duitse kust, is maandagavond naar open zee gezwommen. De waterpolitie meldt dat het dier in eerste instantie de verkeerde kant op zwom, richting de haven, maar later alsnog richting de Oostzee vertrok.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wil graag dat de oorlog met Iran eindigt, melden bronnen aan The Wall Street Journal. Hij zou daarom welwillend zijn om de Amerikaanse militaire vijandelijkheden te stoppen, zonder dat de Straat van Hormuz door Iran is heropend, schrijft de krant. Trump zou dit scenario "in de afgelopen dagen" met zijn adviseurs hebben besproken, maar er nog geen definitieve beslissing over hebben genomen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
9 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
10 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
11 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
12 uur geleden