'Professionele hackers' vielen UvA en Hogeschool van Amsterdam aan
AMSTERDAM (ANP) - De cyberaanval op de Universiteit van Amsterdam (UvA) en de Hogeschool van Amsterdam (HvA) is uitgevoerd door "professionele hackers die uit zijn op financieel gewin", laten de twee instellingen weten. Maar ze zeggen niet of het gaat om gijzelsoftware, zoals eerder bij de Universiteit Maastricht. Bij gijzelsoftware (ransomware) worden alle systemen versleuteld en ontoegankelijk gemaakt. De hackers eisen losgeld om dit ongedaan te maken.
Volgens de universiteit en de hogeschool is de aanval vroeg ontdekt. De twee onderwijsinstellingen hebben gezamenlijke servers en systemen, die de komende dagen worden onderzocht. Het onderwijs aan studenten en het wetenschappelijk onderzoek kunnen gewoon doorgaan.
De UvA en de HvA zeiden eerder dat er geen aanwijzingen zijn dat persoonlijke gegevens van mensen zijn gelekt en dat de aanvallers daar waarschijnlijk ook niet op uit waren.
Eind 2019 werd de Universiteit Maastricht getroffen door ransomware. De universiteit betaalde het losgeld, een bedrag van 30 bitcoin. Dat was destijds zo'n 197.000 euro waard.
Meer uit Binnenland
ERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
31 minuten geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij het gemeentehuis en het Fulcotheater in IJsselstein zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving door RTV Utrecht. Voor zover bekend zijn er nog geen aanhoudingen verricht.
33 minuten geledenHOOGEVEEN (ANP) - In het centrum van Hoogeveen is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken aan de Jonkheer de Jongestraat. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio Drenthe begon het met een autobrand die is overgeslagen naar een woning.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
13 uur geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
16 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
17 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.
19 uur geleden