'Professionele hackers' vielen UvA en Hogeschool van Amsterdam aan
AMSTERDAM (ANP) - De cyberaanval op de Universiteit van Amsterdam (UvA) en de Hogeschool van Amsterdam (HvA) is uitgevoerd door "professionele hackers die uit zijn op financieel gewin", laten de twee instellingen weten. Maar ze zeggen niet of het gaat om gijzelsoftware, zoals eerder bij de Universiteit Maastricht. Bij gijzelsoftware (ransomware) worden alle systemen versleuteld en ontoegankelijk gemaakt. De hackers eisen losgeld om dit ongedaan te maken.
Volgens de universiteit en de hogeschool is de aanval vroeg ontdekt. De twee onderwijsinstellingen hebben gezamenlijke servers en systemen, die de komende dagen worden onderzocht. Het onderwijs aan studenten en het wetenschappelijk onderzoek kunnen gewoon doorgaan.
De UvA en de HvA zeiden eerder dat er geen aanwijzingen zijn dat persoonlijke gegevens van mensen zijn gelekt en dat de aanvallers daar waarschijnlijk ook niet op uit waren.
Eind 2019 werd de Universiteit Maastricht getroffen door ransomware. De universiteit betaalde het losgeld, een bedrag van 30 bitcoin. Dat was destijds zo'n 197.000 euro waard.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In meerdere plaatsen in het land kunnen mensen de schaatsen onderbinden. Zo hebben in De Lier (Zuid-Holland) en in Zeist (Utrecht) de vorst en het werk van vrijwilligers ervoor gezorgd dat schaatsers vanaf 8.30 uur over de baan kunnen rijden.
58 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - NPO 3FM kijkt terug op een onvergetelijke editie van Serious Request. "De dj's, de ongelooflijke eindstand en de vele hartverwarmende reacties: ik ben behoorlijk sprakeloos", zegt zendermanager Menno de Boer. Met de inzamelingsactie werd een recordbedrag opgehaald van ruim 18,4 miljoen euro.
2 uur geledenZWARTSLUIS (ANP) - Door een ongeluk op de provinciale weg N331 in de Overijsselse plaats Zwartsluis is op kerstavond een persoon om het leven gekomen. De politie meldt op X dat zij rond 23.30 uur een melding over het ongeval binnenkreeg.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 27e editie van de NPO Radio 2 Top 2000 is van start gegaan. Radio-dj's Annemieke Schollaardt en Jan-Willem Roodbeen telden woensdagavond in de openingsshow af naar middernacht, het moment waarop het eerste nummer van de jaarlijkse hitlijst werd opgezet. Dat was het nummer Run Like Hell van Pink Floyd.
9 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - 3FM Serious Request heeft met het eindbedrag van de actie een uitzonderlijk hoog bedrag bereikt. Na zes dagen actievoeren is in het Glazen Huis in Den Bosch 18.423.566 euro opgehaald voor Spieren voor Spieren, zo maakte NPO 3FM woensdag bekend. Nog nooit eerder kwam het eindbedrag tijdens het slot van Serious Request op kerstavond zo hoog uit.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 41-jarige Eritreeër Kidane H. die het Openbaar Ministerie (OM) wil vervolgen voor onder meer mensensmokkel, is vanuit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) uitgeleverd aan Nederland. De man is woensdagavond geland op Schiphol en begeleid door de marechaussee, meldt het OM.
15 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - 3FM Serious Request heeft bij de laatste tussenstand van de actie een recordbedrag opgehaald. De teller stond woensdag op 15.163.447 euro, met nog ongeveer anderhalf uur te gaan in het Glazen Huis in Den Bosch. Daarmee is het oude record uit 2012 definitief verbroken, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.
15 uur geleden