Proef wapencontroles Amsterdam gaat op 1 oktober verder
AMSTERDAM (ANP) - De proef met wapencontroles in Amsterdam, waarbij mensen preventief mogen worden gefouilleerd op wapens, wordt per 1 oktober hervat. Dat schrijft burgemeester Femke Halsema in een brief aan de gemeenteraad. Een eerdere proef in september vorig jaar leverde volgens haar niet genoeg gegevens op om het middel regulier te kunnen invoeren.
De wapencontroles zijn in vijf risicogebieden die nog nader worden bepaald op basis van politie-informatie. Het zullen wijken zijn waar veel wapenincidenten en slachtoffers daarvan zijn, waar de risico's hoog zijn en bewoners zich niet veilig voelen. De nieuwe proef duurt drie maanden en zal bestaan uit 25 controles.
Nieuw is deze keer de inzet van technische middelen als detectiepoortjes en handscanners, waardoor er minder hoeft te worden gefouilleerd, en alles is erop gericht om etnisch profileren te voorkomen. Daarom zal soms een 'selectiezuil' worden ingezet, die via een soort dobbelsteenmethode willekeurig aanwijst wie er wordt gecontroleerd. Tot nu toe gebeurde dat door bijvoorbeeld elke derde of vijfde passant te fouilleren. Dat zal ook nu nog wel gebeuren.
Donkere maanden
Er worden deze keer geen burgerwaarnemers ingezet. Dat stuitte de vorige keer op weerstand bij de politie, die er een motie van wantrouwen in zag.
Voor deel twee van de proef is expres gekozen voor de donkere maanden, omdat er dan relatief veel 'high impact-crimes' zoals straatroof en woninginbraak worden gepleegd en de kans dat mensen wapens bij zich dragen toeneemt, aldus Halsema. Volgens haar kampt Amsterdam "met een groot wapenprobleem. Veel jongeren, soms niet ouder dan 14, en jongvolwassenen dragen messen en andere wapens met zich mee."
De eerste proef met wapencontroles werd gehouden in Bijlmer-Centrum in Zuidoost, Burgwallen Nieuwe Zijde in het centrum, Geuzenveld in Nieuw-West, de Dapperbuurt in Oost en de Waterlandpleinbuurt in Noord.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Mensen met een aangeboren hartafwijking kunnen daar vanaf januari weer aan worden geopereerd in het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). De operaties waren in september stilgelegd na zorgen over sociale veiligheid. Een onderzoek daarnaar is afgerond.
54 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant stelt een besluit over het mogelijk verdwijnen van het dorp Moerdijk uit. De provincie wil de komende maanden diverse onderzoeken laten doen, onder meer om de maatschappelijke kosten en baten en de milieugevolgen te kunnen afwegen. Wat de gemeente Moerdijk betreft, maakt het dorp met ruim 1100 inwoners plaats voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats.
1 uur geledenDEVENTER (ANP) - Negen mensen zijn donderdag aangehouden rond de Europa League-wedstrijd van Go Ahead Eagles tegen het Duitse VfB Stuttgart in Deventer. Ze hadden zich volgens de politie schuldig gemaakt aan belediging, mishandeling, openlijk geweld en het niet voldoen aan een bevel van een agent.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Boeren met en zonder tractoren zijn naar het provinciehuis in Den Bosch gekomen. Ze maken zich zorgen over diverse plannen waarover de Brabantse politiek vrijdag vergadert. De maatregelen zijn ingrijpend, stapelen zich op op het boerenerf en hebben gevolgen voor de toekomst van de agrarische bedrijven, aldus landbouworganisatie ZLTO.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Mensen met een vorm van autisme hebben dat niet gekregen doordat ze zijn gevaccineerd. Inentingen veroorzaken geen autisme, heeft bijwerkingencentrum Lareb vrijdag nogmaals gezegd.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Voor het eerst sinds eind oktober verblijven minder dan 1900 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Opvangorgaan COA blijft al ruim een week onder de limiet van 2000 mensen, en hoeft daardoor al een tijdje geen dwangsommen meer te betalen aan de gemeente Westerwolde, waarin Ter Apel ligt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal vrouwen dat werd gedood door een partner of door een ex, is in de afgelopen 15 jaar onveranderd gebleven. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. Bij gescheiden vrouwen komt moord of doodslag door een (ex-)partner het vaakst voor.
7 uur geleden