Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Proef met digitale meldplicht in Rotterdam, Leeuwarden en Utrecht

Proef met digitale meldplicht in Rotterdam, Leeuwarden en Utrecht

DEN HAAG (ANP) - Rotterdam, Leeuwarden en Utrecht zijn de steden waar binnenkort het experiment begint met de digitale meldplicht voor overlastgevende voetbalsupporters. De proef was al aangekondigd, alleen had het ministerie van Justitie en Veiligheid nog niet bekendgemaakt waar die zou plaatsvinden.

Deze gemeenten kunnen straks via een digitale meldplicht controleren of voetbalvandalen zich houden aan een opgelegd gebiedsverbod. Naar verwachting gaat de proef in november beginnen, aldus het departement. De proef begint klein met enkele vrijwilligers en wordt na twee maanden uitgebreid naar echte meldplichtigen in die gemeenten, als de resultaten in eerste fase goed zijn. "Daar gaan we wel van uit", zegt een woordvoerder van Justitie.

Het experiment houdt in dat meldplichtigen een klein draagbaar kastje (Mini-ID) krijgen en die ze bij zich moeten hebben als er bijvoorbeeld een voetbalwedstrijd is waar ze niet bij mogen zijn. Het kastje is zo klein dat het past aan een sleutelhanger of in een broekzak, aldus het departement.

Vingerafdruk

De betrokkenen moeten zich na een oproep op de Mini-ID melden via een vingerafdruk, die vooraf is afgenomen als identificatiemiddel. Op die manier kan worden gecheckt of iemand zich aan het verbod houdt of toch in het verboden gebied is. De meldingen worden gecheckt door een dienst van het ministerie van J&V.

In de eerste fase gaat het vooral om het uittesten van de techniek. De digitale meldplicht was wettelijk al mogelijk, maar in de praktijk voldeed de techniek nog niet. In de eerste fase krijgen de vrijwilligers een fictief gebiedsverbod en moeten zij zich op bepaalde momenten melden. Ook wordt gekeken of de organisatie eromheen voldoet.

Mini-ID

Het is nog niet duidelijk of na een geslaagde testfase iedereen in deze steden met een gebiedsverbod een Mini-ID krijgt of alleen nog een selectie van hen. Er moeten dan wel genoeg apparaatjes zijn.

Tot nu toe moeten mensen met een gebiedsverbod en een meldplicht zich nog op een bepaald tijdstip melden op een politiebureau. Een fysieke meldplicht wordt tot nu toe in de praktijk maar weinig opgelegd. Dat komt omdat het wordt gezien als een relatief zwaar middel en omdat het meer werk oplevert voor de politie die de betrokkenen moeten ontvangen en registreren.

Meer uit Binnenland

Tieman wil lappendeken aan fietsregels voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Minister Robert Tieman (Infrastructuur) wil niet dat er een "lappendeken" aan fietsregels ontstaat. Daarmee reageert hij op het plan van de gemeente Enschede om fatbikes uit de binnenstad te weren. "We moeten het wel allemaal begrijpbaar houden, niet dat je de grens overgaat van een gemeente en daar ineens andere regels gelden," aldus de BBB-bewindsman.

7 minuten geleden
Soepboer wil zetel teruggeven aan NSC na vertrek naar FNP

DEN HAAG (ANP) - Aant Jelle Soepboer is "van intentie" om zijn zetel terug te geven aan NSC nu bekend is geworden dat hij bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober de lijsttrekker wordt van de Fryske Nasjonale Partij (FNP). Het Kamerlid bevestigt na berichtgeving van De Telegraaf dat hij "in goed overleg" met NSC heeft besloten dat de twee functies niet te combineren zijn. Hij is nog bezig met de "praktische uitwerking", maar verwacht de Kamer begin september te verlaten.

1 uur geleden
Tielen: jeugdzorg kan soms niet anders dan kind opsluiten

DEN HAAG (ANP) - Jeugdzorginstellingen kunnen soms niet anders dan een jongere tijdelijk opsluiten om de veiligheid van het kind en de medewerkers te garanderen, ziet staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). Het is wettelijk verboden om kinderen op te sluiten, maar volgens Tielen blijkt dat in de praktijk niet altijd haalbaar. "De onmacht die medewerkers voelen, waardoor ze zich gedwongen voelen om iets te doen wat ze eigenlijk niet willen, een jongere opsluiten, daar moeten we een evenwicht in vinden."

1 uur geleden
Aantal incidenten met nepagenten stijgt, 35 babbeltrucs per dag

DEN HAAG (ANP) - Het aantal incidenten waarbij ouderen worden opgelicht door criminelen die zich voordoen als agenten blijft stijgen. In het eerste halfjaar van 2025 waren er 6496 incidenten, tegen 8329 in heel 2024. Per dag ziet de politie ongeveer 35 babbeltrucs met nepagenten. De politie start een landelijke campagne tegen deze vorm van oplichting, waarbij ouderen slachtoffer worden van babbeltrucs.

1 uur geleden
Van Weel: optredens Wilders bij lokale asielprotesten helpen niet

DEN HAAG (ANP) - De optredens van PVV-leider Geert Wilders bij lokale protesten tegen asielzoekerscentra helpen niet, vindt minister David van Weel (Asiel, VVD). Hij is voorzichtig in zijn kritiek en gaat niet mee in de typering van "geroeptoeter" van NSC-vicepremier Eddy van Hijum. Maar "het zou goed zijn als iedereen zich hield bij waar die over gaat", vindt Van Weel.

1 uur geleden
Twentse burgemeesters pleiten voor strengere wetten voor sekten

TUBBERGEN (ANP) - De veertien burgemeesters in de regio Twente roepen het Rijk in een brandbrief op om strengere regels op te stellen voor sektes. Ze willen onder meer dat sekteleiders en misbruik harder aangepakt kunnen worden en dat er een nieuw meldpunt komt.

1 uur geleden
Eerste zelfrijdende bus in Nederland op de openbare weg

ROTTERDAM (ANP) - Reizigers voor het ritje tussen metrostation Meijersplein/Airport en Rotterdam The Hague Airport kunnen binnenkort in een zelfrijdende bus stappen. Het is volgens het samenwerkingsverband met onder meer de RET, Rotterdam The Hague Airport en gemeente Rotterdam voor het eerst dat een automatisch rijdende bus op de openbare weg rijdt in Nederland.

1 uur geleden