Proef haven Rotterdam met luchtverkeersleiding voor drones
ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven start een proef met luchtverkeersleiding en regelgeving voor het gebruik van drones boven het gebied. Het is voor het eerst dat dit gebeurt in Nederland. De dienst is volgens het Havenbedrijf nodig omdat het professionele droneverkeer sterk groeit en naar verwachting blijft groeien.
Havenbedrijf Rotterdam wil er met de proef achter zien te komen hoe en wie het stroomlijnen van droneverkeer het beste kan en hoopt te komen tot goede regels voor een veilig gebruik van het zogenoemde lage luchtruim. Drones worden steeds vaker gebruikt. Ze zijn volgens het Havenbedrijf snel, schoon, onderhoudsvriendelijk, relatief goedkoop en veilig, en kunnen gebruikt worden bij inspecties, beveiliging, opsporing van criminaliteit en op termijn voor het bezorgen van pakketten.
De eerste vertiports, luchthavens voor grotere drones die verticaal landen en opstijgen en ook mensen kunnen vervoeren, kunnen in Rotterdam vanaf 2024 getest worden. Als dat goed verloopt zijn vanaf 2026 de allereerste commerciële vluchten met vliegende taxi’s, zij het dan nog mét piloot.
Het havengebied is alleen toegankelijk voor gecertificeerde dronebedrijven die een vergunning bezitten van de Inspectie Leefomgeving en Transport. De proef start halverwege dit jaar en duurt twee jaar. Partijen die mee willen doen aan de proef kunnen zich vanaf donderdag aanmelden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Merwedebrug in de A27 bij Gorinchem is sinds zaterdagavond laat weer open voor verkeer. De werkzaamheden verliepen volgens Rijkswaterstaat voorspoedig, waardoor de brug eerder dan gepland kon worden opengesteld. De afsluiting zou aanvankelijk tot maandagochtend duren.
5 uur geledenDE WILP (ANP) - Bij een buurtbarbecue in het Groningse De Wilp zijn zaterdagavond meerdere mensen gewond geraakt door een steekvlam. Volgens omstanders die met Dagblad van het Noorden spraken, liepen acht mensen brandwonden op. Twee van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In Eindhoven is zaterdagmiddag een grote vechtpartij uitgebroken tussen supporters van VVV-Venlo en "vermoedelijk supporters van PSV". Dat bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep Brabant. Bij de gewelddadige confrontatie waren tientallen mensen betrokken, zegt hij. Niemand is aangehouden.
12 uur geledenLEIDEN (ANP) - In de binnenstad van Leiden lopen zaterdagmiddag honderden mensen mee met een pro-Palestijnse demonstratiemars. Het protest is georganiseerd door meer dan dertig organisaties, waaronder Global Sumud Netherlands, Erev Rav en Boycot, Desinvestering en Sancties (BDS).
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Joe Popolo, heeft gereageerd op de toespraak van premier Rob Jetten bij de Verenigde Naties deze week. Jetten stelde dat landen hun "handen af" moeten houden van het Internationaal Strafhof (ICC), waar de Verenigde Staten de afgelopen maanden steeds meer sancties tegen instellen. Volgens Popolo zou de oproep andersom moeten zijn.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een schilderij van Lieuwe van Gogh is onherstelbaar beschadigd geraakt toen een man het probeerde te ontvreemden. Dat gebeurde donderdag tijdens de opening van de expositie Rebirth in Shelter in Amsterdam, zo liet Van Goghs manager zaterdag weten.
19 uur geledenSOMEREN (ANP) - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Brabantse Someren meerdere keren geschoten toen er werd ingereden op een agent. Twee verdachten afkomstig uit Polen van 24 en 41 jaar oud, zijn aangehouden. Niemand raakte gewond, meldt de politie. De agent doet aangifte van poging tot doodslag.
20 uur geleden